Laptop, netbook czy tablet – co wybrać do korzystania na co dzień (1).jpeg
Porady

Laptop, netbook czy tablet – co wybrać do korzystania na co dzień?

8 stycznia 2022 4 minuty czytania

Przedstawiamy krótki poradnik, który pomoże podjąć optymalną decyzję.

Spis treści:

Wydajny laptop, uniwersalny netbook czy mobilny tablet? Które z tych urządzeń najlepiej dopasuje się do Twoich potrzeb? Sprawdź, do jakich zadań najbardziej nadają się te sprzęty oraz jakie szczegóły wpływają na ich efektywność.

Dlaczego warto wybrać laptop?

Jeśli zależy Ci na jak największych osiągach – czy to pod względem CPU, czy GPU – laptop będzie optymalnym rozwiązaniem. Wybierając pomiędzy wspomnianymi trzema rodzajami urządzeń, po laptopa sięgną z pewnością gracze, którzy tylko na mocnym sprzęcie gamingowym będą w stanie uzyskać efekty zbliżone do gry na konsoli lub komputerze stacjonarnym. Laptop będzie również dobrym wyborem, jeśli zależy Ci na nieco większym ekranie, gdyż oprócz standardowej przekątnej 15,6 cala, laptopy dostępne są również z monitorami 17,3 cala.

Laptopy oferują również największy przekrój pod względem parametrów. Można zdecydować się zarówno na bardzo podstawowy sprzęt do obsługi prostych programów biurowych, jak i poszukać niezwykle wydajnego laptopa gamingowego, którego cena może przekraczać kilkanaście tysięcy złotych. Do najważniejszych atutów laptopów można zaliczyć m.in.:

 • możliwość wymiany podzespołów, dołożenia pamięci RAM itp.,

 • duży ekran, na którym wygodnie obejrzysz film oraz zagrasz w grę,

 • szeroką funkcjonalność,

 • wygodną klawiaturę.

Laptopy z reguły są urządzeniami mobilnymi, jednak w porównaniu z tabletem czy netbookiem ten aspekt raczej nie wybija się na pierwszy plan. Bateria laptopa może wytrzymać kilka godzin, ale tylko pod warunkiem, że użytkownik nie będzie uruchamiał wymagających programów i gier. Duży ekran nie jest też tak wygodny w transporcie jak np. tablet. Laptop to zatem bez wątpienia bardziej stacjonarne rozwiązanie, z uwzględnieniem przenoszenia urządzenia np. pomiędzy pomieszczeniami, ale już codzienne zabieranie go ze sobą na uczelnię czy do pracy nie będzie aż tak wygodne.

Kiedy najlepiej sprawdzi się tablet?

Dla wielu użytkowników tablet jest raczej uzupełnieniem domowego i biurowego sprzętu, a nie jego zamiennikiem. Wynika to z faktu, że w większości tabletów znaleźć można znany ze smartfonów system Android. Z pewnością sprawdza się on podczas przeglądania internetu czy mediów społecznościowych, lecz jeśli przed tabletem mają stanąć profesjonalne zadania, konieczna będzie inwestycja w bardziej zaawansowany sprzęt z innym oprogramowaniem, jak np. Microsoft Surface z Windowsem czy iPad z systemem iPadOS. Jeżeli jednak szukasz urządzenia, które będzie służyć przede wszystkim do rozrywki, warto rozważyć takie modele jak Samsung Galaxy Tab A7 Lite LTE z mocnym procesorem, pojemną baterią i przyzwoitą pamięcią. Warto też zwrócić uwagę na łączność LTE, która umożliwia korzystanie z sieci niemal wszędzie.

Dlaczego zatem warto postawić na tablet? Oto najważniejsze zalety tego rozwiązania:

 • jest najporęczniejszym urządzeniem,

 • posiada intuicyjny system, który sprawdza się w codziennym użytkowaniu,

 • umożliwia przeglądanie Internetu, oglądanie wideo czy granie w niemal każdych warunkach,

 • jest tańszy w porównaniu do laptopa czy netbooka,

 • ma wygodny dotykowy ekran,

 • umożliwia rozbudowę o dodatkowe akcesoria, jak rysik czy klawiatura Bluetooth.

Wybierając tablet, warto dokładnie rozeznać się w temacie tych urządzeń. Modele wymienionych wcześniej marek są wydajne i wielozadaniowe, jednak na rynku nie brakuje również tańszych sprzętów, które pod względem wydajności tak naprawdę nie dorównują niektórym smartfonom ze średniej półki.

Netbook, czyli kompromis?

Szukając urządzenia, które będzie zarówno mobilne, jak i wydajne, warto zwrócić uwagę na segment netbooków oraz urządzeń 2 w 1. Netbooki to mniejsze i lżejsze wersje laptopów, które świetnie sprawdzają się w roli sprzętów biurowych. Nieduży rozmiar ułatwia transport oraz korzystanie poza biurem, natomiast podzespoły zapewniają płynne działanie wielu programów czy przeglądarki internetowej. Netbook nie jest urządzeniem do rozrywki – raczej nie znajdziesz w nim dodatkowej karty graficznej ani wydajnego układu chłodzenia. Często jest za to możliwość kilkugodzinnej pracy, bez konieczności nieustannego ładowania baterii. Dlaczego zatem warto wybrać netbook?

 • długi czas pracy na baterii,

 • łączność Wi-Fi,

 • kompaktowy rozmiar,

 • niska waga,

 • system operacyjny Windows lub inny, zapewniający większą funkcjonalność.

Coraz większy wybór pojawia się również wśród urządzeń 2 w 1, czyli tabletów, do których można podpiąć klawiaturę. Urządzenia w stylu Lenovo Yoga czy wspomniany wcześniej Surface to możliwość korzystania zarówno z charakterystycznego dla laptopów gładzika, jak i ekranu dotykowego. Z pewnością jest to uniwersalne rozwiązanie, które w zależności od potrzeb, może pełnić różne funkcje.

Laptop, netbook czy tablet – najważniejsze różnice

Kiedy wiesz już więcej na temat charakterystyki poszczególnych urządzeń, czas na podsumowanie. Laptop jest najmniej mobilny z całej trójki, jednak pod względem osiągów oferuje najwięcej, szczególnie w gamie tzw. sprzętu gamingowego. Jeśli zaś szukasz przenośnego urządzenia do codziennych, niezbyt wymagających zadań, świetnie sprawdzi się tablet. Netbook to rozwiązanie pośrednie, które oferuje szerszą funkcjonalność od tabletu, ale zachowuje nieduży rozmiar i niską wagę. Czy już zatem wiesz, co wybierzesz?

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl