Prywatnosc-i-anonimowosc-w-sieci.png
Porady

Prywatność i anonimowość. Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?

18 maja 2020 2 minuty czytania

Coraz więcej mówi się na temat cyberbezpieczeństwa. Warto dowiedzieć się, jak w najprostszy sposób zadbać o nasze dane i chronić się przed potencjalnymi cyfrowymi zagrożeniami.

VPN to skrót od angielskiego zwrotu Virtual Private Network. Cieszy się on coraz większą popularnością wśród użytkowników dbających o prywatność w sieci. W tym artykule poznasz:

Po co korzystać z vpn?

Dobrze samego VPN-a przedstawia definicja z Wikipedii:

 (...) tunel, przez który płynie ruch w ramach sieci prywatnej pomiędzy klientami końcowymi, za pośrednictwem publicznej sieci (takiej jak Internet), w taki sposób, że węzły tej sieci są przezroczyste dla przesyłanych pakietów.

Po pierwsze, warto korzystać z tego rozwiązania, kiedy łączymy się z publicznymi sieciami Wi-Fi, np. w kawiarniach. Po drugie, zapewnia to wyższy poziom bezpieczeństwa, ponieważ dodaje kolejną warstwę zabezpieczeń. Po trzecie, w ten sposób możemy dotrzeć do treści w naszym ulubionym serwisie, które są dostępne tylko w innym kraju. W przypadku samego VPN-a zdecydowanie warto postawić na te płatne od zaufanych dostawców, jak NordVPN czy ExpressVPN.

Jak wybrać sieć VPN?

Większość dostawców VPN obsługuje główne platformy, ale niektóre oferują więcej oczywiście za odpowiednią opłatą. Wersje bezpłatne i próbne różnią się dostępną prędkością, a płatne wersje przeważnie nie mają żadnych restrykcji. Ale pamiętajmy, że stosowanie szyfrowania może spowalniać nasze połączenie. PPTP jest szybszy, ale bardziej podatny na przechwycenie danych, sieć OpenVPN zapewnia większą ochronę. Najlepiej przeprowadzić testy które sprawdzą rozwiązanie najbardziej odpowiednie do wymagań.

Ochrona haseł – jakie hasło wybrać?

Przede wszystkim należy pamiętać o podstawowej zasadzie, w ramach której tworzymy hasła o długości ponad 12 znaków z literami najlepiej dużymi i małymi oraz cyframi i znakami specjalnymi. Dane dostępowe chronione takim hasłem powinny być bezpieczne. Pamiętajmy też o regularnej zmianie hasła raz na jakiś czas. Do zarządzania hasłami może się przydać także menedżer haseł. Korzystanie tylko z narzędzi wbudowanych w przeglądarkę nie wydaje się być dostatecznie bezpieczne i zdecydowanie lepiej wybrać dedykowane rozwiązanie wgrywane do systemu operacyjnego. Pamiętajmy o tym przy tworzeniu nowego hasła.  

Specjalne przeglądarki – czym jest Tor?

Tor to bezpłatny serwis, który pozwala na ukrywanie naszych cyfrowych śladów w Internecie. Jest to możliwe, ponieważ tworzy go sieć tysięcy serwerów, włączających się w transfer danych między użytkownikiem a stroną docelową. Ponadto szyfruje on zapytania i co określony czas wybiera nową trasę przez sieć serwerów. Oczywiście sam Tor pozostaje w pełni legalny. Warto z niego korzystać, ponieważ w ten sposób możemy skutecznie utajnić podróże po sieci internetowej.

Podstawowa ochrona w social mediach.

W przypadku portali społecznościowych warto ograniczyć widoczność profilu i zmienić go na profil prywatny. Nie należy również dzielić się tam wszystkimi szczegółami ze swojego życia. Niewątpliwie daje to innym mnóstwo darmowych informacji, które mogą zostać wykorzystane przeciwko nam. Możemy również ograniczyć to, w jakim stopniu będą przetwarzane nasze dane osobowe. Brzmi to prosto, ale przekłada się na wymierne korzyści dla nas. Dla wielu firm nasze dane są cenną walutą, a korzystając z doskonale znanych, darmowych serwisów zgadzamy się na nieustanne śledzenie naszych poczynań w Internecie.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl