Jaki tablet dla studenta wybrać.jpg
Porady

Jaki tablet dla studenta wybrać?

14 października 2022 4 minuty czytania

Sprawdź, jakie parametry należy wziąć pod uwagę.

Robienie notatek, wyszukiwanie informacji, czy wreszcie chwila rozrywki. Elektronika towarzyszy studentom na co dzień, dlatego warto wybrać odpowiedni tablet na studia. Sprawdź, jakie parametry należy wziąć pod uwagę.

Spis treści:

  1. Czym się kierować, wybierając tablet dla studenta?

  2. Praktyka i wygoda, czyli mobilność w tablecie

  3. Wygląd zewnętrzny i akcesoria

  4. Jaki tablet do czytania?

  5. Tablet czy laptop dla studenta?

Tablety w wielu aspektach są poręczne i szybkie, dzięki czemu mogą być świetnym uzupełnieniem studenckiego wyposażenia. Żeby jednak cieszyć się z przydatności tego urządzenia, tablet do nauki powinien cechować się określoną jakością.

Czym się kierować, wybierając tablet dla studenta?

Zastanawiając się, jaki tablet do nauki wybrać, warto mieć na uwadze, że nie będzie to urządzenie do relaksu. Zazwyczaj kojarzymy tablety z rozrywką – oglądania seriali i grania w gry. W czasie zajęć na studiach tablet potrzebny będzie do zupełnie innych zadań. Dlatego szukając odpowiedniego sprzętu, na pierwszy plan powinny wybijać się wydajne podzespoły.

Istotny będzie procesor, który podoła aplikacjom biurowym. Podobnie jak w przypadku telefonów, większość tabletów oferuje ośmiordzeniowe procesory. Zapewnia to wydajność skrojoną na potrzeby systemu Android, który najczęściej można znaleźć w tabletach.

Żeby jednak wszystko działało płynnie, w parze z procesorem powinna iść pamięć RAM. Tutaj wśród dostępnych modeli panuje duży rozstrzał, dlatego warto zwrócić uwagę na tę kwestię. Minimalna pamięć RAM w tablecie, który ma służyć studentowi to 4 GB. Żeby jednak nie mieć problemów z zawieszającymi się aplikacjami, lepiej wybrać model z 8 GB RAM-u lub więcej.

Tablet dla studenta potrzebuje też więcej pamięci wewnętrznej. Materiały na studia w formie elektronicznej mogą być sporym obciążeniem, dlatego warto zapisywać je na karcie SD. Slot na dodatkową pamięć to konieczność, jeśli interesuje nas solidny tablet. Sama karta nie jest dużym wydatkiem, za to nie tylko zwiększa pojemność urządzenia, ale również ułatwia przenoszenie danych.

 

Sprawdź także: Jaki tablet wybrać dla dziecka do szkoły? Tablet, a może…

 

Praktyka i wygoda, czyli mobilność w tablecie

Tablet z definicji jest urządzeniem mobilnym, jednak faktyczny komfort korzystania z tego urządzenia uzależniony jest od kilku ważnych cech. Pierwszą jest pojemność baterii. Łatwo znaleźć na rynku tablety, których akumulatory są porównywalne z tymi, które są instalowane w smartfonach. Tymczasem większy ekran sprawia, że urządzenie działa na takiej baterii co najwyżej 3-4 godziny. Dlatego minimalna pojemność akumulatora w tablecie to 5000 mAh. Z taką baterią urządzenie będzie pracować przez co najmniej kilka godzin na pełnych obrotach, a właściciel nie musi obawiać się, że pod koniec dnia zajęć będzie musiał szukać gniazdka i ładowarki.

Drugim elementem, który wpływa na rzeczywistą mobilność tabletu, jest łączność z internetem. Każdy dostępny na rynku tablet posiada moduł Wi-Fi, dzięki któremu połączy się z bezprzewodową siecią. O ile jednak pobieranie danych z uczelnianej sieci albo Wi-Fi z telefonu jest bezpieczne, o tyle lepiej nie podłączać się do niestrzeżonych sieci publicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest łączność LTE. Wówczas wystarczy wykupić kartę SIM z internetem mobilnym, żeby cieszyć się z dostępu do internetu w każdych okolicznościach.

Wygląd zewnętrzny i akcesoria

Studenci często bywają zabiegani, a nietrudno wówczas o przypadkowy upadek lub upuszczenie plecaka z rzeczami. Tablet, który użytkownik nosi przy sobie przez cały dzień, powinien cechować się wytrzymałością. Warto więc zwrócić uwagę na wykonanie obudowy (optymalne są ramki aluminiowe) oraz jakość szkła na ekranie. Jeśli obudowa nie jest najmocniejsza, z pewnością warto wyposażyć tablet w etui lub przynajmniej antypoślizgowy case.

W sieci często pytają pytania: jaki tablet do notatek wybrać? Zarówno do modeli z Androidem, jak i tabletów z Windowsem czy iPadów można podłączyć bezprzewodową klawiaturę. Stukanie w ekran może sprawdzić się na luźnych zajęciach, ale tam, gdzie trzeba sumiennie notować, lepiej wyposażyć się w klawiaturę na USB lub Bluetooth.

W przypadku niektórych tabletów producenci oferują dedykowane akcesoria, które automatycznie łączą się z urządzeniem. Tak jest, chociażby w przypadku iPada i Magic Keyboard. Jeśli z kolei użytkownik woli odręczne notatki, dobrym rozwiązaniem będzie rysik. Tutaj również za przykład może służyć Pencil od Apple.

 

Sprawdź także: Zalety ekosystemu Apple. Dlaczego przyciąga tak wielu fanów?

 

Jaki tablet do czytania?

Robienie notatek to jedno, ale nauka z nich to kolejny etap studiowania. Ekrany tabletów są obecnie na bardzo wysokim poziomie i podobnie jak w smartfonach, można cieszyć się jakością AMOLED. W czasie pracy w zwykłym trybie każdy tablet emituje światło niebieskie, które negatywnie wpływa na wzrok. Dlatego, jeśli priorytetem jest tablet do czytania, można wybrać model ze standardowym ekranem, ale posiadającym funkcję ochrony wzorku lub kupić tablet z ekranem e-papierowym. Znany z czytników ebooków e-ink nie męczy oczu, jednak dostępny jest wyłącznie na kilku rodzajach urządzeń, których funkcjonalność bliższa jest elektronicznemu notatnikowi niż pełnoprawnemu tabletowi.

Tablet czy laptop dla studenta?

Na koniec odwieczne pytanie, czyli wybór między tabletem a klasycznym laptopem. 

 

Sprawdź także: Laptop, netbook czy tablet – co wybrać do korzystania na co dzień?Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba określić swoje priorytety. Jeśli sprzęt ma być przede wszystkim nieduży i mobilny, lepszym wyborem będzie tablet. Jeśli jednak najważniejsza ma być funkcjonalność, więcej można zdziałać na laptopie. Ewentualnym kompromisem mogą być notebooki i urządzenia 2w1, które łączą funkcję dotykowego ekranu z podzespołami i możliwościami laptopa. Bez względu na to, czy potrzebujesz laptopa, czy interesuje cię tablet na raty dla studenta, bogatą ofertę urządzeń znajdziesz w ofercie Play, gdzie poza sprzętem znajdziesz również internet mobilny.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl