ekosystem apple 928x55.jpg
Porady

Zalety ekosystemu Apple. Dlaczego przyciąga tak wielu fanów?

12 lipca 2021 4 minuty czytania

Ekosystem Apple ma wiele zalet, dlatego urządzenia wykorzystujące iOS czy macOS są często wybierane przez klientów. Jednak co takiego sprawia, że ten jest tak popularny? Zobacz, co w odróżnieniu od wielu innych systemów operacyjnych oferuje ekosystem giganta z Cupertino.

Spis treści:

Smartfony Apple cieszą się ogromną popularnością, tak samo, jak inne urządzenia Apple. Łączy je przede wszystkim wyjątkowo intuicyjna obsługa i bezpieczeństwo. A to tylko kilka z zalet ekosystemu Apple. Jakie są inne korzyści z pracy na tego typu urządzeniach?

Wyjątkowy design wszystkich urządzeń

Koncern osiągnął dość wysoką pozycję na rynku smartfonów, komputerów czy smartwatchy dzięki wykorzystywaniu innowacyjnych funkcji. Jednak są też inne względy, dla których warto wybrać ekosystem Apple. Jednym z wyznaczników tego sprzętu jest unikalny design. Wystarczy zobaczyć, jak zmieniały się iPhone’y czy komputery Mac. Przez długi czas produkty Apple były uznawane za towar luksusowy i niewiele zmieniło się do dzisiaj. Wśród najważniejszych cech, które musi spełniać kupowany przez nas produkt, dużą uwagę poświęca się przecież wyglądowi. Nikt nie kupi flagowego smartfona miażdżącego konkurencję parametrami technicznymi, kiedy ten będzie brzydki, nieatrakcyjny w porównaniu do konkurencji. Warto przypomnieć, że niektóre urządzenia od Apple sprzed kilku lat do zyskały miano niemal dzieł sztuki.

Wielu użytkowników smartfonów, laptopów czy tabletów bierze pod uwagę design, a jak wiadomo, ten zmieniał się wraz z produktami Apple. Niektórzy nawet twierdzą, że MacBooki zostały tak zaprojektowane, by kusiły przede wszystkim designem, a dopiero w dalszej kolejności podzespołami.

Intuicyjność ekosystemu Apple

Zaletą ekosystemu Apple jest również intuicyjność. Oznacza to, że bez względu na to, kto będzie używał nowego sprzętu z nadgryzionym jabłuszkiem (dziecko, osoba starsza), jego obsługa powinna być bardzo prosta. I to udało się koncernowi Apple, bowiem systemy operacyjne, np. iPhone’a 11 czy MacBooków są wyjątkowo proste w obsłudze. A przecież o to chodzi, prawda? Do tego po zakupie sprzętu Apple wystarczy go uruchomić, zainstalować oprogramowanie, i gotowe. Jeśli chcesz zgrać dane z poprzedniego sprzętu, nic trudniejszego. Urządzenie zrobi to za Ciebie.

Intuicyjność ekosystemu Apple to także najbardziej potrzebne funkcje zawsze w zasięgu wzroku. Firma nie eksperymentuje z mnóstwem ikonek na ekranie nowego iPada, iPhone’a, a nawet smartwatcha Apple. Po prostu masz wszystko, co potrzebne od razu na głównym pulpicie, bez konieczności szukania.

Szybka synchronizacja między urządzeniami

Jedną z kluczowych zalet korzystania z ekosystemu Apple jest prosta i szybka synchronizacja między urządzeniami. Oznacza to, że wszystkie najważniejsze aplikacje są zsynchronizowane z kontem na iCloud. Ta innowatorska usługa przechowuje nasze pliki (filmy, zdjęcia itd.), by w każdej chwili użytkownik sprzętu Apple miał do nich dostęp. Na starcie usługa oferuje 5 GB pamięci. Jednak w wersji płatnej można ją znacząco powiększyć. Warto dodać, że w ustawieniach możesz zmienić, by kopia zapasowa robiła się automatycznie np. w godzinach nocnych. Dzięki temu nie musisz pamiętać o tym, by co jakiś czas robić back up.

Teraz bez względu na to, gdzie się znajdujesz (poza domem, na wakacjach), masz zawsze dostęp do swoich ulubionych zdjęć czy niedokończonych notatek, które możesz dokończyć na innym urządzeniu (funkcja Handoff). Zmiany zostaną zapisane właśnie dzięki synchronizacji. W skrócie: zmiany wprowadzone na przykład na iPadzie pojawią się na innych naszych urządzeniach (np. na naszym iPhonie). To ciekawe rozwiązanie zyskało sobie wielu nowych użytkowników. Warto wspomnieć, że Handoff jest zgodny z Safari, Mail, Notes i wieloma innymi aplikacjami Apple.

Dodatkowo użytkownik nie musi podejmować dodatkowych działań. Jedyne co wystarczy zrobić, to włączyć synchronizację na wszystkich urządzeniach Apple.

Jakie jeszcze przydatne usługi oferuje ekosystem Apple?

Oczywiście iCloud to tylko jedna z wielu korzyści. Od lat użytkownicy sprzętów Apple mogą korzystać z wielu zaawansowanych funkcji znacznie ułatwiających życie. Kolejnym udogodnieniem jest uniwersalny schowek, do którego możesz wrzucać skopiowany tekst albo obraz. Nie ma znaczenia, czy wrzucisz go do schowka na iPhonie 12, iPadzie czy Macu, schowek i jego zawartość będzie dostępna na wszystkich urządzeniach. 

Co, jeśli chcesz przesłać pomiędzy dwoma urządzeniami dane, a nie możesz użyć Wi-Fi z pakietu danych? Nic prostszego, wystarczy, że jesteś posiadaczem sprzętu od Apple. AirDrop umożliwia udostępnianie plików między sprzętem Apple w prosty i szybki sposób.

Dużą popularnością cieszy się także funkcja Sidecar, która zamienia iPada na ekran dotykowy dla Maca. Warto pamiętać, ze Sidecar jest także kompatybilna z Apple Pencil, dzięki czemu pracujesz znacznie wygodniej.

Wielu zadowolonych użytkowników ceni sobie dostęp do wszystkich informacji na każdym urządzeniu za pomocą jednorazowego wpisania hasła i loginu (czynności nie trzeba powtarzać, co oszczędza nam sporo czasu). Do tego ekosystem Apple jest bardziej stabilny niż np. systemy operacyjne konkurencji. Nie dość, że działa szybko, to przy przypadkowym wyłączeniu urządzenia nie musisz się martwić. Efekty Twojej pracy nie pójdą na marne. Do tego po odpaleniu na nowo urządzenia nie musisz szukać ani przywracać utraconych danych. Te po prostu wcześniej zostały automatycznie zapisane, a Ty nadal możesz kontynuować pracę od tego samego miejsca. Stabilność dotyczy również starszych urządzeń. Nieistotne, czy sprzęt ma trzy albo więcej lat. Często podczas pracy przez długi czas możesz w ogóle nie doświadczyć uczucia, jakby wydajność urządzenia spadła.

Ekosystem Apple: warto!

Ekosystem Apple oferuje szereg możliwości i funkcji, ułatwiając nam życie. Jeśli używamy kilku urządzeń od Apple, z pewnością wykonywanie opisanych wcześniej czynności będzie dla nas bułką z masłem. Dodatkowo są też usługi, które działają automatycznie, o których nawet nie pamiętamy (np. automatyczna kopia zapasowa co 24h). Z pewnością pod tym względem urządzenia pracujące na Androidzie chowają się gdzieś w tyle. Tymczasem jesienią zostaną zaprezentowane nowe iPhone’y. Jesteśmy ciekawi, jakie nowości przygotował koncern Apple, by przekonać do zakupu kolejnych niezdecydowanych klientów.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl