Jak zrobić profesjonalne zdjęcie iPhone’em? Poznaj porady ekspertów!

Jak robić jeszcze lepsze zdjęcia, mając do dyspozycji iPhone’a? Przedstawiamy porady naszych ekspertów, by twoje zdjęcia były zawsze najlepszej jakości. O czym należy pamiętać?

 1. Dlaczego domyślny aparat nie wystarczy?
 2. Zainwestuj w lepszą aplikację do zdjęć
 3. Śledź materiały prasowe producenta
 4. Najlepsze triki podczas robienia zdjęć iPhone’em

Zrobienie idealnego zdjęcie to nie zawsze łatwe zadanie. Dzięki nam poznasz nieco tajników robienia profesjonalnych zdjęć iPhone’em. Nie przejmuj się, jeśli jesteś fotografem amatorem. Być może któraś z porad okaże się dla ciebie kluczowa.

Dlaczego domyślny aparat nie wystarczy?

W iPhone’ach masz do czynienia z aplikacją „Aparat”. Niestety nie możesz tam zmieniać, np. wartości przesłony, szybkości migawki czy czułości na światło. Apka oferuje bardziej podstawowe funkcje. Należy do nich m.in. kontrola jasności ekspozycji czy zdefiniowanie obszaru z „wzorcową jasnością”. Dla osób chcących robić profesjonalne zdjęcia iPhone’em to zdecydowanie za mało.

Każdy smartfon ma wbudowaną aplikację „Aparat”. To dzięki niej zyskujesz dostęp do aparatu smartfona, by kręcić filmy lub robić zdjęcia. Jednak aplikacja aplikacji nierówna. Wiadomo, że budżetowe modele będą oferowały zazwyczaj „okrojone” apki. Dopiero modele droższe odznaczają się dodatkową funkcjonalnością, bardziej rozbudowanymi możliwościami edycji zdjęć czy materiałów wideo. Co jeśli masz iPhone’a niekoniecznie z najwyższej serii, a także chciałbyś robić fenomenalne zdjęcia?

Zainwestuj w lepszą aplikację do zdjęć

Najlepszym sposobem jest pobranie ze sklepu App Store odpowiedniej aplikacji, która oferuje szeroki wachlarz możliwości. Począwszy od najlepszych ustawień przed zrobieniem zdjęcia, na zaawansowanym montażu wykonanych fotek kończąc. Niektóre aplikacje do robienia zdjęć oferują takie rezultaty, że można by przysiąc, że zdjęcie zostało wykonane aparatem fotograficznym za kilka tysięcy zł. Sprawdź 5 najlepszych aplikacji aparatu do smartfona z iOS w 2020 roku, i spraw, by twoje zdjęcia były jeszcze bardziej profesjonalne.

Jednak za profesjonalizm w postaci przepięknych zdjęć trzeba zapłacić. Najlepsze aplikacje na iPhone’a nie są niestety darmowe. Jednak dobrą wiadomością jest to, że jeśli dopiero zaczynasz przygodę z fotografowaniem, na początek możesz przetestować bezpłatne apki. Najczęściej większość z nich oferuje podobne tryby i dodatki. Jednak w przypadku skorzystania z nich zdjęcia na pewno będą lepsze, niż wykonane apką domyślną Apple.

Śledź materiały prasowe producenta

Co jakiś czas w internecie pojawiają się tutoriale, jak robić lepsze zdjęcia smartfonem, udostępniane przez największych producentów. Świetnym przykładem tego jest Apple. W 2017 roku ukazało się wideo, na którym zaprezentowano możliwości iPhone’a 7. Śledzenie materiałów prasowych udostępnianych przez producentów może być źródłem inspiracji dla wielu fotografów używających produktów Apple. Dzięki takim treściom Apple w krótkich filmikach pokazał, jak korzystać z trybu panorama czy jak robić dobre zdjęcie bez użycia flasha. Z filmu z 2017 roku mogłeś dowiedzieć się, co zrobić, by wykonać lepsze zdjęcia akcji, jak korzystać z funkcji Deep Control czy wreszcie, jak zrobić zdjęcia z bliska. Warto zaglądać także na fanpage producenta – niektórzy chętnie dzielą się możliwościami aparatów na oficjalnych profilach na Facebooku i Instagramie.

Przetestuj ćwiczenia, które poprawią twoje selfie!

Najlepsze triki podczas robienia zdjęć iPhone’em

Poniżej prezentujemy wskazówki naszych ekspertów na temat tego, jak robić lepsze zdjęcia iPhone’em.

 1. Używaj/nie używaj HDR. Podczas robienia zdjęć krajobrazów włącz funkcję HDR odpowiadającą za znacznie lepszy kontrast. Jeśli zamierzasz fotografować zdjęcia seryjne albo obiekty w ruchu, wyłącz HDR.
 2. Nie korzystaj z zoomu cyfrowego. Coraz więcej producentów (nie tylko Apple) chwali się tym, że w ich smartfonach został zastosowany najlepszy zoom cyfrowy. Niestety ten znacząco wpływa na rezultat wykonanego zdjęcia.
 3. Korzystaj z efektu oświetlenia. To świetne udogodnienie pozwala na wykonanie profesjonalnych fotek portretowych z niesamowitą głębią. Jedyne co musisz zrobić, korzystając z trybu portretowego, to przeciągnąć suwak i wybrać interesujący motyw w swoim iPhonie.
 4. Używaj QuickTake. Posiadacze smartfonów z Androidem mogą o tym nie wiedzieć. Apple oferuje swoim użytkownikom możliwość uchwycenia akcji w krótkim filmiku wideo. A to wszystko z trybu „zdjęcie”. Po prostu przytrzymujesz dłużej przycisk migawki i już masz wideo QuickTake.
 5. Bądź szybki. Nigdy nie wiadomo, kiedy uchwycisz „zdjęcie życia”. A z najlepszymi apkami i dobrym iPhone’em jesteś gotowy, by być zawsze w centrum akcji. Dlatego naucz się błyskawicznie odpalać aparat w zależności od sytuacji. Refleks przydaje się także wtedy, kiedy musisz działać jedną ręką. Naucz się też szybko rozsuwać palce na ekranie, by szybciej przybliżyć obiekt.
 6. Eksperymentuj ze światłem. Nowsze iPhone’y (modele 11 i 12) oferują świetny tryb nocny. Jego zadanie to automatyczne robienie jaśniejszych zdjęć, kiedy oświetlenie nam nie sprzyja. Zobacz efekty bez tego trybu i porównaj różnicę. Pamiętaj, że iPhone 12 oferuje również tryb nocny do robienia selfie oraz podczas robienia zdjęć obiektywem ultraszerokokątnym. Takim rozwiązaniem wśród konkurencyjnych modeli nie każdy producent może się pochwalić.
 7. Używaj narzędzi do edycji na swoim iPhonie. Kiedy otworzysz zrobione zdjęcie w aplikacji „Zdjęcia”, wystarczy stuknąć w „Edycja”. W tym miejscu możesz poeksperymentować, m.in. dodając filtry, kadrując zdjęcie, a nawet możesz je obrócić. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość porównania takiego „ulepszonego” zdjęcia z oryginałem i wybranie tego lepszego.

Sprawdź także, jak profesjonalnie nagrywać video smartfonem!

Udostępnij:

Rekomendowane