Karta eSIM to nowoczesne rozwiązanie, które zastępuje tradycyjne i fizyczne karty SIM. Czym jest ta technologia i jakie nowe możliwości otwiera przed użytkownikami smartfonów? Zapewniane korzyści są odczuwalne m.in. podczas codziennego użytkowania telefonów komórkowych, a nawet innych urządzeń mobilnych.
Spis treści:
Karta eSIM – co to?
Co to jest karta eSIM? To zintegrowany moduł identyfikacyjny, wbudowany bezpośrednio w płytę główną posiadanego urządzenia. Nie wymaga fizycznej wymiany i manipulacji ze strony użytkownika w celu aktywowania lub zmiany sieciowej usługi. Innymi słowy, rozwiązanie to pozwala na zdalne zarządzanie profilami operatorów.
Mechanizm działania e-karty SIM opiera się na bezpiecznym magazynowaniu. Umożliwia to przechowywanie wszystkich niezbędnych informacji do autoryzacji w używanej sieci, a dzięki temu cyfrowy profil może być aktualizowany całkowicie zdalnie. Oznacza to, że dodawanie, usuwanie i zmienianie operatorów telekomunikacyjnych da się przeprowadzić bez fizycznego dostępu do urządzenia.
Dlaczego producenci telefonów decydują się na wykorzystanie kart eSIM? Główne powody to:
-
możliwość projektowania cieńszych i odporniejszych na uszkodzenia urządzeń ze względu na brak tradycyjnego slotu na kartę SIM;
-
zapewnienie większego stopnia wygody konsumentom;
-
przystosowanie karty SIM do sprzętu typu wearable (smartwatche i urządzenia fitness).
Integrację eSIM można uznać za ogromny krok w kierunku jeszcze większej konwergencji i mobilności dostępnych technologii.
Dowiedz się też: Rozmiary i rodzaje kart SIM. Czym się od siebie różnią?
Co daje karta eSIM?
Jakie korzyści zapewnia karta eSIM? Umożliwia ona łatwe dostosowanie usług do bieżących potrzeb. Bywa to szczególnie przydatne np. podczas podróży zagranicznych – upraszcza użycie lokalnych taryf bez obawy o roaming. Użytkownicy telefonów zyskają pewność, że korzystają z oferty zapewniającej lepsze warunki umowy.
Sprawdź także: Roaming - jak działa i jak bezpiecznie z niego korzystać?
Kolejna zaleta to szansa obsługi wielu numerów telefonu i planów taryfowych na pojedynczym urządzeniu. Nie trzeba nosić już ze sobą smartfona prywatnego i służbowego.
Ta wielozadaniowość rozszerza się również na urządzenia przenośne, umożliwiając korzystanie z nich bez trzymania sparowanego sprzętu mobilnego zawsze pod ręką. Będzie to szczególnie przydatne podczas joggingu lub innej aktywności fizycznej.
Oczywiście trzeba wspomnieć także o tym, że urządzenia korzystające z eSIM są uznawane za odporniejsze i trwalsze. Mniejsza liczba otworów i szczelin zapewnia większą ochronę telefonu przed wodą i pyłem. Poza tym pozbywanie się ruchomych części znacznie obniża ryzyko wystąpienia awarii związanych z uszkodzeniami fizycznymi.
Karta eSIM – jakie telefony ją obsługują?
Wirtualna karta eSIM zyskuje na popularności, a lista telefonów wspierających tę technologię stale się rozszerza. Co ważne, eSIM obsługują zarówno flagowe modele, jak i urządzenia ze średniej półki cenowej – dzięki temu rozwiązanie to jest dostępne dla szerokiego grona odbiorców.
Oto niektóre telefony, które obecnie oferują wsparcie dla eSIM:
-
Apple iPhone – od modelu XS;
-
Samsung Galaxy – również warianty Z Flip i Z Fold;
-
Google Pixel – od 3a;
-
Huawei – m.in. P40, P40 Pro i Mate 40 Pro;
-
Motorola Razr – wersje 2019 wzwyż.
Warto zauważyć, że technologia eSIM staje się każdego dnia powszechniejsza i można oczekiwać, że w przyszłości będzie standardem dla większości urządzeń mobilnych.
Korzystanie z eSIM wymaga jednak nie tylko odpowiedniego telefonu, ale również wsparcia ze strony operatorów komórkowych. W Polsce taką usługę zapewnia m.in. Play – ze szczegółową ofertą można zapoznać się na stronie internetowej sieci.
Karta eSIM do smartwatcha – czy to możliwe?
Karta eSIM w tego typu zegarkach to nie tylko możliwość, ale standard w nowszych modelach tych urządzeń. Ich użytkownicy mogą cieszyć się niezależnością od połączenia z telefonem komórkowym – daje to im zupełnie nowe opcje.
Taki sprzęt z kartą eSIM może samodzielnie nawiązywać połączenia telefoniczne, wysyłać wiadomości tekstowe i korzystać z danych komórkowych. To oznacza, że da się zostawić smartfon w domu podczas aktywności fizycznych na świeżym powietrzu, a mimo to pozostać na bieżąco ze światem cyfrowym.
Niektórzy są w stanie dzięki temu zastąpić całkowicie telefony komórkowe. Takie rozwiązanie jest szczególnie popularne m.in. wśród minimalistów i osób lubiących survival. Brak smartfona zachęca do cieszenia się naturą bez zbędnych rozpraszaczy, a smartwatch umożliwia wykonanie połączenia w razie wystąpienia niebezpiecznych i nieprzewidzianych zdarzeń.
Sprawdź także: Smartwatch z LTE. Co go wyróżnia i jaki model wybrać?
Wirtualna karta eSIM – jak ją zdobyć?
Aby aktywować kartę eSIM, wystarczy np. skontaktować się z operatorem Play, odwiedzając jeden z salonów stacjonarnych lub korzystając z dedykowanej aplikacji Play24. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej sieci.