smartwatch_5g.jpeg
Porady

Smartwatch z LTE. Co go wyróżnia i jaki model wybrać?

19 lipca 2021 4 minuty czytania

Większość smartwatchy na rynku działa w oparciu o łączność Bluetooth, dlatego w ich pobliżu musi znajdować się telefon. To konieczne, aby korzystać z pełni ich możliwości. W celu uniezależnienia zegarka od smartfona najlepiej wybrać model z LTE.

Smartwatche kuszą nas swoją wielofunkcyjnością, jednak część z nich po oddaleniu się od telefonu traci większość swoich możliwości. Dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na smartwatch z wirtualną kartą SIM, czyli eSIM. W ten sposób urządzenie może połączyć się bezpośrednio z siecią, zamiast korzystać wyłącznie ze smartfona. Takie rozwiązanie niesie za sobą szereg udogodnień.

Na czym polega przewaga smartwatcha z LTE nad innymi zegarkami?

Największym atutem smartwatchy z LTE jest ich autonomia. W przypadku każdego modelu, który łączy się z telefonem wyłącznie poprzez Bluetooth, warunkiem korzystania z wszystkich możliwości zegarka jest obecność w pobliżu telefonu. Jeśli smartwatch łączy się z siecią komórkową, nie potrzebuje innego urządzenia do działania. Można więc stwierdzić, że kluczowym aspektem jest obecność karty eSIM. To dzięki niej smartwatch może łączyć się z internetem lub odbierać połączenia głosowe. Karta eSIM sprawia, że do zegarka zostaje przypisany taki sam numer jak do telefonu. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z pakietu danych LTE oraz odbieranie połączeń głosowych.

Niezależność smartwatcha od telefonu sprawia, że w wielu sytuacjach smartfon staje się zbędny. Z pewnością tę przewagę docenią osoby prowadzące aktywny tryb życia. Bieganie z telefonem jest z reguły niewygodne, dlatego możliwość pozostania w kontakcie ze światem, bez konieczności zabierania ze sobą telefonu, jest bardzo komfortowa. Smartwatchem możemy zapłacić zbliżeniowo, sprawdzić SMS-y oraz e-maile, a nawet odpisać na nie. Jednocześnie naszych kieszeni nie obciąża duży smartfon.

Wybrane modele smartwatchów z LTE

Jeden z najlepiej wyposażonych smartwatchy z LTE to z pewnością najnowszy Apple Watch Series 6. Wariant z eSIM umożliwia dzwonienie i odbieranie połączeń z dala od telefonu, a także odbieranie oraz pisanie wiadomości. Zegarek od Apple wysyła powiadomienia, pilnuje naszych aktywności fizycznych, natlenienia krwi oraz jakości snu. Bez problemu wskaże drogę dzięki aplikacji Mapy, a funkcje treningowe zadbają o dobrą formę. Apple Watch obsługuje również odtwarzanie muzyki i podcastów. Względem poprzedniej generacji poprawiono również wodoszczelność, a także dodano aplikację EKG, która pozwala na pomiar zbliżony do pracy elektrokardiogramu. Większość z tych funkcji znajdziemy również w Apple Watch SE, który również umożliwia łączność z siecią komórkową.

W ubiegłym roku zadebiutował smartwatch od Oppo, który od razu zaskoczył funkcjonalnością. Jedną z najważniejszych cech tego zegarka jest możliwość podłączenia karty eSIM. Za sprawną pracę na co dzień odpowiada 1 GB pamięci RAM, intuicyjny system Google Wear OS oraz 8 GB pamięci wewnętrznej, dzięki czemu można zainstalować na smartwatchu dodatkowe aplikacje. Oppo Watch wyróżnia nowoczesny, minimalistyczny design. Tutaj również możemy odbierać połączenia oraz wiadomości, a także odpisywać na nie. Ciekawą funkcją jest możliwość dyktowania odpowiedzi w języku polskim, co nie wszędzie jest standardem. Dzięki opcji płatności zbliżeniowych NFC Oppo Watch jest wartą uwagi propozycją w przystępnej cenie.

Kolejny poważny kandydat do jednego z wiodących smartwatchów na rynku to Samsung Galaxy Watch 3 w wariancie z eSIM. Parametry wewnętrzne są podobne jak w przypadku Oppo, jednak już na pierwszy rzut oka wyróżnia się on designem. Zegarek jest dostępny w dwóch wzorach – męskim i damskim, dzięki czemu każdy może wybrać wygląd, który będzie do niego bardziej pasował. Wrażenie robi rozbudowany system treningowy. Pomoże np. poprawić jakość biegania dzięki monitorowaniu sześciu parametrów odpowiedzialnych za sposób biegu. Po sparowaniu ze smartfonem możliwe jest też robienie zdjęć z poziomu zegarka. Przydatną opcją jest również aplikacja Galaxy Wearable, która umożliwia sterowanie gestami.

Jaki smartwatch LTE wybrać?

Zegarki z LTE skierowane są przede wszystkim do dwóch typów użytkowników: aktywnych, którzy nie lubią zabierać ze sobą telefonu na trening lub podczas biegania, oraz dla wygodnych, którzy cenią sobie możliwość utrzymania kontaktu ze światem bez konieczności trzymania w pobliżu smartfona. Możliwość dzwonienia i odbierania wiadomości będąc poza zasięgiem Bluetooth jest z pewnością sporym udogodnieniem, które nieraz docenimy. Wybór między poszczególnymi modelami zależy przede wszystkim od naszych oczekiwań. Pod względem pracy na baterii większość smartwatchy wypada podobnie, większość ma też funkcję szybkiego ładowania.

Warto za to dokładnie porównać możliwości treningowe oraz zdrowotne. Pod tym względem wyróżniają się Apple Watch 6 oraz Samsung Galaxy Watch 3. W przypadku Apple warto docenić aplikację EKG, natomiast Samsung oferuje naprawdę sporo w aspekcie ćwiczeń i programów treningowych. Cenowo większość smartwatchów z LTE plasuje się na podobnym poziomie. Wspólnym mianownikiem jest wyświetlacz AMOLED, który zapewnia odpowiednią widoczność w każdych warunkach.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl