Bluetooth to istniejąca od ponad dwóch dekad forma bezprzewodowego łączenia ze sobą urządzeń. Co możemy zyskać dzięki tej opcji? Wygodę z używania bezprzewodowych urządzeń przy niezwykle łatwej obsłudze.
Spis treści:
-
Czym jest Bluetooth?
-
Do czego służy Bluetooth w telefonie?
-
Jak włączyć Bluetooth?
-
Dlaczego Bluetooth nie działa?
-
Bluetooth – zasięg, zużycie baterii, czas działania
Czym jest Bluetooth?
Bluetooth jest sposobem łączenia się urządzeń elektronicznych na niewielkich odległościach. Dzięki standardowej komunikacji wiele różnych sprzętów może być ze sobą kompatybilnych i działać bez konieczności używania kabli. Z Bluetootha korzystają smartfony, komputery, myszki, klawiatury, słuchawki i wiele innych urządzeń.
Dzięki możliwości przesyłania danych bezprzewodowa komunikacja może służyć do przesyłania niewielkich plików tekstowych, dźwiękowych czy obrazków, jednak to zastosowanie jest coraz bardziej wypierane przez inne sposoby transferowania danych. Poza tym niezwykle popularne staje się obsługiwanie urządzeń połączonych przez Bluetooth przez specjalnie stworzone do tego aplikacje.
Do czego służy Bluetooth w telefonie?
Bluetooth to funkcja wbudowana praktycznie we wszystkie dzisiejsze smartfony, a jego włączenie nie jest skomplikowane. Co daje Bluetooth w telefonie? Pozwala na podłączenie urządzeń wyjściowych np. słuchawek, aby bezprzewodowo działały z telefonem.
Połączenie pozwala na słuchanie muzyki na bezprzewodowym urządzeniu, które jest połączone z tzw. adapterem Bluetooth (w tym wypadku smartfonem). W dokładnie ten sam sposób działa połączenie z m.in. głośnikami czy smartwatchami, co znacznie ułatwia korzystanie z tego typu sprzętów.
Sprawdź także: Jak podłączyć słuchawki Bluetooth do komputera, konsoli czy telefonu? Podpowiadamy!
Jak włączyć Bluetooth?
Włączenie wbudowanej funkcji telefonu jest prostym procesem, jednak jak to robić?
Pierwszym krokiem po odblokowaniu telefonu z systemem Android jest wejście w ustawienia. Następnie należy znaleźć panel Połączenia. Wśród pozycji, takich jak m.in. Wi-Fi, powinna znajdować się ta dotycząca Bluetooth.
Klikając w nazwę, przechodzi się do panelu połączenia. Na samej górze widnieje kafelek, dzięki któremu włączymy Bluetooth. Poniżej znajdują się dostępne do połączenia urządzenia oraz inne sprzęty, z którymi telefon jest już połączony.
Drugą opcją włączenia Bluetooth jest wejście na ekran główny telefonu, a następnie wysunięcie górnego paska systemowego. Po przeciągnięciu od góry ekranu w dół powinno rozwinąć się podręczne menu. Wtedy należy kliknąć ikonę z symbolem Bluetooth. Po włączeniu tej funkcji smartfon połączy się automatycznie z włączonym urządzeniem w pobliżu. Aby sprawdzić więcej ustawień, wystarczy przytrzymać palec na kafelku kilka sekund.
W przypadku telefonów z system operacyjnym iOS należy uruchomić menu ustawień, znaleźć opcję Bluetooth i ją wybrać.
Dlaczego Bluetooth nie działa?
Niekiedy technologia zawodzi, a przyczyn niedziałania połączenia Bluetooth należy szukać w obu urządzeniach. Możliwe, że nie działa tylko jedno z nich lub oba.
Wśród potencjalnych przyczyn problemów z połączeniem Bluetooth można wymienić:
-
połączenie z innymi urządzeniami – Bluetooth pozwala na jednoczesne połączenie zazwyczaj z jednym lub dwoma urządzeniem. Po rozłączeniu telefonu z nieużywanymi urządzeniami łączymy telefon ponownie;
-
urządzenie jest za daleko – Bluetooth ma ograniczony zasięg do kilku metrów;
-
rozładowane, wyłączone urządzenia – aby połączenie działało, oba urządzenia muszą być włączone oraz naładowane;
-
bluetooth w telefonie nie wykrywa urządzenia – niekiedy znalezienie urządzenia znajdującego się w pobliżu może zająć około 10 sek. Zazwyczaj pomocne jest wyłączenie i ponowne włączenie funkcji na obu urządzeniach.
Bluetooth – zasięg, zużycie baterii, czas działania
Bluetooth działa w określony sposób i aby wszystko przebiegało prawidłowo, należy zadbać o kilka rzeczy. Przede wszystkim, żeby połączyć dwa urządzenia, muszą mieć one włączoną funkcję Bluetooth oraz znajdować się w odpowiedniej odległości. Zasięg bluetooth pozwala na utrzymanie połączenia, gdy urządzenia są od siebie w odległości maksymalnie 10 m.
Warto pamiętać, że w porównaniu z innymi rodzajami połączeń bezprzewodowych (np. NFC) Bluetooth zużywa więcej baterii. Z tego względu, gdy słuchamy muzyki na słuchawkach bez kabla, telefon może się rozładować szybciej niż zazwyczaj.
Sprawdź także: NFC – co to jest i w jaki sposób działa?
Bluetooth ogranicza jedynie czas pracy baterii urządzeń. Zależnie od rodzaju sprzętu może to być kilka lub kilkanaście godzin (słuchawki, głośniki), a nawet kilkadziesiąt dni (klawiatury, myszki bezprzewodowe). Dużo zależy od sposobu ładowania. Mniejszą wytrzymałość mają urządzenia na ładowalne akumulatory, gdyby porównać je z tymi działającymi na wymienialne baterie.
Sprawdź także: Jak wydłużyć czas pracy baterii w smartwatch bądź smartband?
Bluetooth jest niezwykle popularnym sposobem łączenia urządzeń, który wykorzystuje się niemal codziennie. Pozwala nie tylko na wygodne słuchanie muzyki bez użycia słuchawek na kabel, ale również umożliwia bezprzewodowe rozwiązania, co ułatwia np. przesyłanie danych lub większych plików.