Pod koniec 2024 r. Google przekazał użytkownikom nową wersję Android Auto. Trzeba przyznać, że aktualizacje w tym właśnie systemie pojawiają się względnie często i nie wszystkie przypadają do gustu użytkownikom. Założenie jest jednak proste: jak największe ujednolicenie różnych ekosystemów Androida i zwiększenie wygody użytkowników. Czy to się udało i co dokładnie wprowadzono w wersji 13.4?
Spis treści:
Dlaczego Android Auto jest tak popularne?
Smartfon zintegrowany z komputerem pokładowym samochodu to bez wątpienia duże ułatwienie. Korzystamy z tego coraz częściej, a w obecnie tworzonych autach jest to w zasadzie standard, co widzą też producenci smartfonów oraz systemów operacyjnych, jak chociażby właśnie Google. Trzeba przyznać, że dość mocno skupia się na rozwoju Android Auto, a pod koniec 2024 r. zaczął wdrażanie opisywanej tu wersji 13.4.
Sprawdź także: Śledzenie przebytej trasy – jakie aplikacje sprawdzą się najlepiej?
Nowy wygląd Android Auto 13.4
Nowy wygląd interfejsu to zmiana, która najbardziej rzuca się w oczy. Stoi za tym wprowadzenie obsługi języka projektowania Material You, co umożliwiło jeszcze lepsze dopasowanie Android Auto z ustawieniami wybranego smartfona, a konkretnie: ujednolicenie obu interfejsów. Możemy mieć np. taki sam kolor ekranu głównego, przyciski, kolory tła kart czy powiadomienia. Możemy też zarządzać, chociażby rozmiarami ikon.
Koniecznie trzeba opisać także zmiany dotyczące odtwarzacza multimedialnego. Przeniesiona została grafika okładki słuchanego albumu, a także zmniejszono jej rozmiar. Podobnie zresztą jak rozmiar tekstu oraz używaną czcionkę. Zmieniono też miejsce paska postępu odtwarzania, a przyciski rozciągnięto na całą szerokość ekranu. Zapewne dla stałych użytkowników Spotify, Apple Music, Tidal czy chociażby YouTube Premium, będzie to ważna zmiana, do której trzeba będzie się przyzwyczaić. Koniec końców producent chce jednak ułatwić korzystania ze swojego systemu i sprawić, by było bardziej intuicyjne – czy tak teraz jest? Każdy musi ocenić to samodzielnie.
Kierunek zmian Android Auto
Jak to zostało wcześniej wspomniane, Google dąży do jak największego ujednolicenia wszystkich swoich ekosystemów – by użytkownik w zasadzie nie czuł różnicy w momencie, gdy patrzy na smartfona, a za chwilę włącza np. właśnie Android Auto. Poza tym systemy mają być przyjazne użytkownikom i – co szczególnie ważne w kontekście komputera pokładowego samochodu – jak najmniej odwracające uwagę kierowców. Istotna jest tu bowiem kwestia bezpieczeństwa. Stąd też np. w najnowszej wersji mamy mniejszy obrazek okładki, a większe przyciski – w domyśle: łatwiejsze do kliknięcia, niewymagające szukania w czasie jazdy.
W kodzie Android Auto od pewnego czasu pojawiają się wskazówki sugerujące, że Google planuje integrację z systemem audio pojazdu, co może obejmować m.in. obsługę radia samochodowego. Od jakiegoś czasu widać to chociażby w kodzie opisywanego tu systemu, a wersja 13.4 dalej idzie tym właśnie tropem (tak też trzeba rozumieć upraszczające zmiany w designe). Kiedy w końcu uda się wprowadzić funkcję Car Media, która to ma odpowiadać właśnie za obsługę lokalnych mediów auta? Tego jeszcze nie wiemy, ale pojawiają się hipotezy, że będzie to jeszcze w 2025 r. Obsługa naziemnych stacji radiowych poprzez aplikację Android byłoby na pewno ważną i dobrą zmianą – czekamy!
Czy Android Auto wymaga połączenia z internetem?
To jedno z najczęściej zadawanych pytań, na które odpowiedź brzmi: to zależy. Można bowiem korzystać z niektórych funkcji Android Auto w momencie, gdy urwie się połączenie z internetem, lecz ta lista jest ograniczona. Na pewno nie uda się korzystać na bieżąco z takich apek, jak np. Spotify, WhatsApp czy Google Maps – ale! Na szczęście jest możliwość np. pobrania wybranych map tak, by dostęp do nich był możliwy także offline (zresztą dotyczy to nie tylko Google Maps, lecz także np. Waze). Jak wskazują dane, w przypadku nawigacji funkcjonalność Android Auto w trybie online wynosi 100%, a offline – 70%.
Podobnie dotyczy to aplikacji muzycznych, w których możliwe jest odtwarzanie zapisanych wcześniej plików (funkcjonalność odtwarzania muzyki online: 100%, offline: 80%).
Sprawdź także: Jak połączyć telefon z samochodem – Android Auto czy Apple CarPlay?
Android Auto – co jeszcze warto wiedzieć?
-
Aktualizacja Android Auto jest bardzo prosta. W przypadku smartfonów z systemem Android 10 i nowszym nie wymaga podejmowania żadnych kroków, ponieważ odbywa się automatycznie. W każdym momencie można też sprawdzić, czy dostępne są nowe aktualizacje w sklepie Google Play. Jeśli tak, wystarczy kliknąć „Aktualizuj”.
-
Warto pamiętać, że Android Auto może połączyć się tylko z samochodami (lub akcesoryjnymi zestawami audio), które są z nim kompatybilne. Na stronie Androida można znaleźć pełną listę modeli aut, które będą z opisywanym tu systemem współpracować.
-
Smartfon może połączyć się z samochodem zarówno poprzez kabel USB, jak i bezprzewodowo – zależnie od posiadanego modelu telefonu i auta (bądź obsługiwanego akcesoryjnego zestawu audio).
-
Czy wiesz, że dzięki Android Auto można nawet otworzyć samochód telefonem? Co prawda dotyczy to tylko wybranych smartfonów z cyfrowym kluczykiem (wykorzystuje się do tego funkcję parowania), ale na pewno jest to zupełnie nowa jakość.
-
Można też m.in. połączyć się z asystentem Google i już w drodze z pracy włączyć poprzez system smarthome ogrzewanie czy zamówić pizzę tak, by przyjechała chwilę po tym, gdy przekroczymy próg domu. Wygoda na miarę XXI wieku!
Sprawdź także: Podróżowanie wirtualne z Google Maps Immersive View. Odkryj możliwości podróży 3D dzięki możliwościom AI