Podróżowanie wirtualne z Google Maps Immersive View. Odkryj możliwości podróży 3D dzięki możliwościom AI (2).jpeg
Newsy

Podróżowanie wirtualne z Google Maps Immersive View. Odkryj możliwości podróży 3D dzięki możliwościom AI

17 lipca 2023 4 minuty czytania

Już dziś zarówno mieszkańcy miast, jak i odwiedzający nowe miejsca na świecie mają okazję korzystać z technologii, która wznosi nawigowanie przy pomocy smartfona na nowy poziom.

Mapy Google obecnie są aplikacją tak rozbudowaną, że nie sposób znaleźć dla niej godnej konkurencji. Okazuje się jednak, że możliwości jej udoskonalania nadal nie brakuje. Już dziś zarówno mieszkańcy miast, jak i odwiedzający nowe miejsca na świecie mają okazję korzystać z technologii, która wznosi nawigowanie przy pomocy smartfona na nowy poziom. Czym więc jest Google Maps Immersive View 3D i dlaczego warto śledzić rozwój tej funkcji?

Spis Treści:

 1. Czym jest Google Maps Immersive View 3D?

 2. Trzy w jednym, czyli multiaplikacja Google Maps Immersive View do nawigacji

 3. Na jakich telefonach działa Google Maps Immersive View?

 4. W jakich miastach działa Google Maps Immersive View?

Czym jest Google Maps Immersive View 3D?

Google Maps Immersive View to funkcja rozwijająca i łącząca istniejące dotychczas aplikacje Street View i Earth. W pierwszej z nich przejęta została idea oglądania i poruszania się wśród obiektów znajdujących się w wyznaczonej lokalizacji. Z drugiej zapożyczono trójwymiarowe modele budowli. Co ważne, najnowsza opcja nie jest tylko prostym połączeniem technologii, które już istniały. Zamiast tego rozwija je. Dzięki temu pozwala na wirtualne spacery po wyrenderowanych w trójwymiarze miastach oraz umożliwia zapoznanie się z informacjami na temat tamtejszych budynków i lokali.

Wykorzystanie AI w Google Maps Immersive View 3D

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to cecha wyróżniająca Google Maps Immersive View. AI może wygenerować nie tylko statyczne budynki, tak jak ma to miejsce w Earth, ale całą zmieniającą się na bieżąco trasę, którą chce przejść użytkownik. Pod tym względem funkcja ta przypomina więc połączenie Earth i Live View umożliwiającą nawigowanie w rozszerzonej rzeczywistości, z tą różnicą, że jest wygodniejsza.

Od teraz użytkownik mapy nie musi nakierowywać tylnego aparatu w smartfonie, by nawigacja piesza wiedziała, gdzie aktualnie znajduje się posiadacz urządzenia. Sztuczna inteligencja podpowie też, co znajduje się w okolicy. Stąd już tylko krok do sprawdzania na ekranie smartfona, co będziemy mijać po drodze i gdzie jest wejście do środka danego budynku. 

Wirtualne odwiedzanie ciekawych miejsc z Google Maps Immersive View

Mapy Google z Immersive View pozwolą tym samym sprawdzić, jak wygląda znajdująca się w pobliżu restauracja bez konieczności przewijania zdjęć. W planach koncernu z Mountain View pozostaje również generowanie trójwymiarowego obrazu wnętrz obiektów zabytkowych. Dzięki temu jeszcze przed zakupem biletu wstępu będzie można zastanowić się, czy jest to na tyle interesujące miejsce, by ponieść wydatek. 

Co więcej, AI pozwoli sprawdzić, czy wybrane miejsce warto odwiedzić w danym momencie, dodając do wygenerowanego obrazu aktualną lub spodziewaną w najbliższym czasie pogodę. Przyda się to np. przed podjęciem decyzji o wejściu na wieżę widokową, przejazd kolejką górską itp.

Przytoczone przykłady to tylko dwa spośród wielu prawdopodobnych sposobów wykorzystania nowej funkcji. Jej możliwości wydają się niemal nieograniczone, a to pozwoli uczynić aplikację Google czymś więcej niż mapą i systemem nawigacji. Stanie się ona kompletnym i jedynym potrzebnym pomocnikiem dla turystów i osób wyjeżdżających np. służbowo do innego miasta.

Trzy w jednym, czyli multiaplikacja Google Maps Immersive View do nawigacji

Jedną z największych zalet Google Maps Immersive View 3D jest integracja trzech aplikacji w jedną. Do tej pory wykorzystanie pełnego potencjału najpopularniejszych wirtualnych map było możliwe głównie w przeglądarce komputerowej. To właśnie tam wygodnie przełączało się widok siatki ulic na trójwymiarowy oraz ustawiało Pegmana (czyli ludzika Street View) w wybrane miejsce. Na systemy mobilne istniały trzy osobne aplikacje, z czego działania dwóch budziły zastrzeżenia.

Pewne zmiany w podejściu Google do swoich map można było zauważyć już od pewnego czasu, ponieważ mobilne Street View trafiło do Map. Przy okazji działanie niezbyt dobrze działającej funkcji poprawiono na tyle, że stała się użyteczna. Nadal istnieje jednak osobna aplikacja Earth. Niewykluczone, że wraz z rozwojem Immersive View również i ona przestanie istnieć. Użytkownicy prawdopodobnie by na tym nawet skorzystali, a to ze względu na szansę bieżącego aktualizowania Map. Niestety, w przypadku Earth wiele lokalizacji (i to po kilku latach) pozostaje niezaktualizowanych.

Na jakich telefonach działa Google Maps Immersive View?

Najnowsza funkcja Map Google niewiarygodnie ułatwi poruszanie się po wielu miastach. Niemniej jednak należy liczyć się z tym, że będzie dużym obciążeniem dla procesora i akumulatora smartfonu. Choć więc skorzystać z niej mogą wszyscy, w praktyce może się okazać, że na niektórych, najbardziej budżetowych urządzeniach nie zadziała płynnie. Z tego powodu warto zastanowić się nad zakupem wydajniejszego urządzenia. Wiele z nich, w różnych cenach, dostępne w sieci Play.

Sprawdź także: Play Expert poleca: najlepsze aplikacje podróżnicze

W jakich miastach działa Google Maps Immersive View?

Wdrożenie nowej funkcji wymaga ogromnego nakładu pracy, przez co na razie nie można liczyć na sprawdzenie jej w Polsce. W pierwszej kolejności zaawansowane Mapy Google 3D z AI zostały udostępnione dla:

 • Los Angeles;

 • Londynu;

 • Nowego Jorku;

 • San Francisco;

 • Tokio.

W najbliższym czasie, a więc zapewne jeszcze w 2023 roku z Google Maps Immersive View skorzystają mieszkańcy i turyści odwiedzający:

 • Amsterdam;

 • Dublin;

 • Florencję;

 • Wenecję.

Sprawdź także: Pakiety Internetu w UE

Co dalej? Google zapewne zdecyduje się na poszerzenie listy miast o kolejne sławne światowe metropolie. Wśród nich najprawdopodobniej znajdą się stolice i najpopularniejsze lokalizacje turystyczne. Można oczekiwać, że w przypadku Polski pierwszymi renderowanymi w czasie rzeczywistym miastami będą Warszawa i Kraków. Pozostaje mieć nadzieję, że stanie się to jak najszybciej, a do grupy polskich miast dostępnych w trybie Immersive View szybko dołączą kolejne.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl