najlepsze aplikacje podróżnicze 928x535.jpg
Rozrywka

Play Expert poleca: najlepsze aplikacje podróżnicze

28 lipca 2021 4 minuty czytania

Wyruszając na wycieczkę, nie zapomnij naładować smartfona i wyposażyć go w przydatne aplikacje!

Wyruszając na wycieczkę, nie zapomnij naładować smartfona i wyposażyć go w przydatne aplikacje! Oferują one liczne udogodnienia i pomagają w poruszaniu się po nieznanych drogach i miastach. Oto subiektywna lista tych najbardziej praktycznych.

Spis treści:

Jeśli gubisz się w gąszczu proponowanych aplikacji do ściągnięcia, a chcesz ułatwić sobie podróż, zwiedzanie czy rezerwację noclegów, przejrzyj naszą listę aplikacji podróżniczych.

Podróż i nocleg

Pierwszym etapem podróży jest naturalnie dojazd do wybranego miejsca noclegowego. Zarówno o samym transporcie, jak i o rezerwacji noclegu warto pomyśleć już wcześniej. Królową aplikacji kryjących w sobie wszystkie te funkcje plus oczywiście przewodnik z opiniami innych podróżników o danym miejscu jest TripAdvisor. Z jej pomocą można już nie tylko zaplanować najciekawsze punkty wyprawy, ale także zarezerwować lot, pokój w hotelu, a nawet kupić bilety na poszczególne atrakcje!

Tanich lotów warto poszukać jednak również przy pomocy Skyscanner. Ta wyszukiwarka połączeń tanich i klasycznych linii lotniczych pokaże mnóstwo opcji – zarówno bezpośrednich, jak i przesiadkowych.

W rozważaniach pomiędzy ceną a standardem hoteli czy pensjonatów nie można pominąć również Booking.com. Serwis ten ma ogromną bazę noclegów i jest przyjazny użytkownikowi – wersja mobilna nawet bardziej niż standardowa strona WWW!

Jeśli szukasz ciekawych znajomości i (bardzo) tanich noclegów – czy raczej gościny – zainstaluj aplikację Couchsurfing. Pamiętaj jednak, że jeśli korzystasz z bezpłatnej „kanapy” u mieszkańców danego miasta, wypada również udzielić gościny u siebie osobom odwiedzającym twoje miejsce zamieszkania.

Bardziej kuszącą opcją jest wynajem mieszkania na czas pobytu? Warto wówczas skorzystać z aplikacji Airbnb. Znaleźć tam można dużą bazę ofert wynajmu mieszkań oraz pokoi w korzystnych cenach.

Mapy

Mapa to najlepszy przyjaciel podróżnika. Papierowa jej wersja ma mnóstwo zalet, ale smartfon z wgranymi, dokładnymi mapami miejsca, które odwiedzamy, ma wiele punktów przewagi. Między innymi taki, że jest to mapa zawsze aktualna. Telefon umożliwia również otworzenie mapy dowolnego miejsca, w które się udajemy.

Najbardziej znaną aplikacją z mapami jest chyba Google Maps. I jest to jak najbardziej aplikacja warta polecenia. Do jej zalet należy możliwość wyznaczania trasy między dwoma punktami – a trasa ta może być pokonana pieszo, ścieżką rowerową, drogą (samochodem bądź transportem publicznym). Dodatkowo Google Maps pokazują interesujące punkty turystyczne (wraz z opiniami na ich temat, a także zdjęciami), restauracje, hotele oraz wiele innych lokalizacji (przystanki, parkingi itd.).

Warto ściągnąć również aplikację OsmAnd. Co ważne, można przy jej pomocy ściągać mapy, aby móc korzystać z nich w trybie offline. Choć operatorzy, jak Play, oferują roaming, a na terenie Polski brak zasięgu nie jest już takim problemem, jak dawniej, ale zawsze można trafić w miejsce, gdzie skorzystanie z internetu mobilnego czy punktu Wi-Fi będzie problematyczne. Wówczas ściągnięta mapa jest bezcenna! Mapy na OsmAnd są bardzo dokładne, a w darmowej wersji apki jest możliwość ściągnięcia do 10 map wybranych państw.

Offline można korzystać także z MAPS.ME. Na mapach udostępnionych przez tę aplikację bardzo dokładnie zaznaczono istotne z turystycznego punktu widzenia lokalizacje. Tych znaczników często jest więcej niż w innych aplikacjach z mapami, a dzięki przydatnym zakładkom zawsze można wrócić do oznaczonego wcześniej na mapie miejsca. MAPS.ME dysponują także rozszerzeniem o przewodniki, które „oprowadzają” po atrakcjach danego miejsca. Niektóre z nich są bezpłatne.

Przewodniki

Aplikacją, w której można znaleźć mnóstwo atrakcji turystycznych – zarówno tych topowych, jak i niszowych, a nie mniej interesujących – jest wspomniany TripAdvisor. Liczne opinie użytkowników z całego świata pomogą zresztą w wyborze nie tylko atrakcji, ale i chociażby dobrej restauracji.

Atrakcje turystyczne bardzo łatwo znaleźć przy pomocy Triposo. Aplikacja powiadamia o czekających w okolicy na obejrzenie atrakcjach, można z nią także zaplanować trasę zwiedzania.

Wyszukiwanie atrakcji różnych miejsc na świecie jest łatwiejsze dzięki Culture Trip. Każda atrakcja jest opatrzona fotografiami, rzetelnymi artykułami oraz mapką.

Inne przydatne apki

W podróżowaniu po Polsce z pewnością pomoże aplikacja Jak Dojadę. Wyszukiwanie połączeń autobusowych, tramwajowych czy kolei miejskiej nie jest dla niej problemem. Dodatkowo pokazuje czas do odjazdu, czas trwania podróży, a nawet lokalizację środka transportu, jeśli ma on włączone Wi-Fi.

W podróży zawsze przydaje się aplikacja pogodowa. Jest ich sporo; Pogoda MSN pokaże przewidywaną aurę z różnych miejscach na świecie.

Wspomnienia z podróży najlepiej utrwalić przy pomocy kupionych pamiątek (tu przyda się oczywiście waluta lokalna, a kursy sprawdzić można np. przy pomocy aplikacji XE Currency) oraz zdjęć. Oprócz programu standardowo obsługującego aparat w telefonie warto zainstalować także bardziej zaawansowaną aplikację, jak Adobe Photoshop Lightroom. Pozwala ona na robienie zdjęć przy optymalnym wykorzystaniu możliwości aparatu, a także na prostą obróbkę (kadrowanie, światło, kolor, retusz, efekty).

Zdjęcia można od razu wrzucić na portal społecznościowy albo wysłać znajomym czy rodzinie przy pomocy aplikacji do dzwonienia i czatów, jak Viber czy WhatsApp.

Wymienione aplikacje potrafią bardzo pomóc w planowaniu podróży oraz odkrywaniu ciekawych miejsc. Warto mieć je na podorędziu – w pamięci telefonu!

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl