Jak-przejsc-z-androida-na-iOS_.png
Porady

Android Auto czy Apple CarPlay? Połączenie telefonu z samochodem

20 kwietnia 2020 2 minuty czytania

Smartfony są nieodłącznym elementem naszego życia. Towarzyszą nam od samego przebudzenia, aż po ostatnie chwile przed snem. Równocześnie coraz więcej czasu spędzamy w samochodach. Naturalna staje się zatem potrzeba połączenia tych dwóch, jakże bliskich nam światów. Koncerny motoryzacyjne bacznie śledzą rozwój smartfonów i nie pozostają w tyle. Wraz z rosnącą popularnością ekosystemów Google’a i Apple, w świecie motoryzacji pojawiły się dwie platformy, pozwalające zintegrować telefon z samochodowym systemem rozrywki: Android Auto i Apple CarPlay.

Połączmy telefon z samochodem?

Co da nam zespolenie smartfona z autem? Przede wszystkim, zwiększy nasze bezpieczeństwo, umożliwiając korzystanie z telefonu bez odrywania rąk od kierownicy. Ale to nie koniec – dzięki systemowi Android Auto lub Apple CarPlay, na samochodowym ekranie mogą pojawić się aplikacje, np. mapy czy odtwarzacze muzyczne, takie jak choćby TIDAL. Dane będą w nich synchronizowane, co oznacza, że to, co mamy w smartfonie, znajdzie się też w systemie samochodowym. 

Będziemy mogli także odtwarzać muzykę zgromadzoną w pamięci telefonu, przeglądać wiadomości czy listę kontaktów. A wszystko z poziomu interfejsu auta, bez konieczności sięgania po smartfona. Warto pamiętać, że w niektórych samochodach panel sterujący może być umieszczony na kierownicy, są nawet systemy umożliwiające obsługę za pomocą gestów. To dodatkowo poprawia bezpieczeństwo korzystania ze smartfonowych możliwości.

Android Auto czy Apple CarPlay?

Oferują podobną funkcjonalność, ale różnią się interfejsem i listą obsługiwanych aplikacji. Samochodowa platforma Apple wspiera wiele popularnych serwisów streamingowych (np. Spotify czy TIDAL, a także Google Play Muzyka i Apple Music), bez problemu współpracuje też z innymi nawigacjami niż firmowe Mapy Apple – można korzystać z Google Maps czy Waze, a nawet „naszej” AutoMapy czyli NaviExperta. Słabiej wygląda oferta wspieranych komunikatorów. Do dyspozycji jest SMS i WhatsApp. Niestety, minusem jest brak obsługi języka polskiego w Siri. Głosowe wybranie kontaktu nie jest łatwe, podobnie jak odsłuchanie wiadomości głosowej. O podyktowaniu odpowiedzi możemy w ogóle zapomnieć. Na platformie Google’a działa to lepiej, choć Android Auto wciąż nie jest oficjalnie dostępny w Polsce. Poza firmowymi mapami Google’a, jedyną nawigacją kompatybilną z tym systemem jest Waze. Platforma Google’a oferuje większy wybór komunikatorów. Nie trzeba rezygnować z facebookowego Messengera czy Telegrama, jest też WhatsApp. Obsługiwane są wszystkie najpopularniejsze serwisy stremingujące muzykę.

Nie ma sytuacji bez wyjścia

Posiadacze starszych samochodów również mogą wzbogacić swe pojazdy o opisywane rozwiązania. Czeka ich jednak nieco trudniejsza droga, wiąże się ona bowiem z zastąpieniem fabrycznego radioodbiornika modelem wspierającym standardy systemów Android Auto i Apple CarPlay. Na szczęście oferta rynkowa jest szeroka, można nawet znaleźć modele dedykowane konkretnym, popularnym typom pojazdów, idealnie pasujące w miejsce fabrycznego prostego radia.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl