Dla większości użytkowników korzystanie z oprogramowania Androida na wielu urządzeniach jest po prostu wygodne. Bez względu na to, czy włączymy telewizor, czy uruchomimy tablet, wita nas dobrze znana zielona postać. Dlaczego więc nie korzystać z Androida w aucie, które przecież oferuje obecnie podobne funkcje co tablet czy smartfon?
Co robi Android w samochodzie?
Najnowsze samochody są promowane przede wszystkim jako szybkie, niezawodne i bezpieczne, choć coraz częściej w materiałach promocyjnych różnych marek można spotkać się także z określeniem „centrum rozrywki”. Większość pojazdów wyposażona jest dziś w komputer pokładowy, dobre głośniki i całkiem duży wyświetlacz. Tam, gdzie znajduje się komputer, potrzebne jest również oprogramowanie. Poza software’em od producentów aut, możemy wgrać do swojego samochodu Android Auto, który pozwoli na korzystanie ze znanych z telefonu aplikacji bezpośrednio w aucie.
Na początku warto zaznaczyć, że Android Auto nie zastępuje zainstalowanego w samochodzie oprogramowania informacyjno-rozrywkowego, a jest jedynie nakładką na system, która ułatwia korzystanie z komputera użytkownikom innych sprzętów z Androidem.
Wspomniany system znaleźć można w większości najpopularniejszych marek samochodów (a także w niektórych motocyklach), dlatego istnieje spore prawdopodobieństwo, że możesz zainstalować Android Auto także w swoim aucie.
Jakie funkcje oferuje Android Auto?
Wymogiem korzystania z Android Auto jest również posiadanie smartfona z oprogramowaniem Google’a (posiadacze iPhone’ów mogą skorzystać z analogicznej nakładki, czyli Apple CarPlay). Jak zainstalować Android Auto? Na początku należy połączyć smartfon z komputerem samochodowym – za pomocą przewodu lub przez Bluetooth. Kiedy już zainstalujemy nakładkę i sparujemy urządzenie z autem, możemy korzystać z takich funkcji, jak:
-
obsługa komunikatorów (WhatsApp, Messenger, Skype),
-
obsługa aplikacji muzycznych (Spotify, YouTube Music),
-
nawigacja (Mapy Google),
-
słuchanie radia internetowego czy podcastów,
-
słuchanie audiobooków.
Do pozostałych czynności związanych bezpośrednio z autem, jak ustawienia klimatyzacji czy ogrzewanie fotela, służy oryginalne oprogramowanie. Co ciekawe, z myślą o bezpieczeństwie kierowców, w Android Auto próżno szukać chociażby Netfliksa, a YouTube służy wyłącznie do odtwarzania muzyki. Wynika to z troski o odpowiedni poziom koncentracji za kierownicą.
Android Auto nareszcie w języku polskim
Polskojęzyczna wersja Android Auto pojawiła się w grudniu 2021 roku, po zapowiedziach Google’a z grudnia… 2020 roku. Było to powiązane z wprowadzeniem wersji oprogramowania Android 10 na smartfonach.
W zamian za dość długie oczekiwanie, użytkownicy w Polsce otrzymali pełne wsparcie w rodzimym języku, co jest pomocne w instalacji i obsłudze. Kierowcy, którzy już skorzystali z nowej wersji programu, twierdzą, że komputer samochodowy zazwyczaj automatycznie rozpoznaje program i bez trudu wyświetla aplikację na ekranie. Dalej steruje się już za pomocą dotykowego wyświetlacza w pojeździe lub głosowo, przy pomocy Asystenta Google.
Niedawno firma z Mountain View zaktualizowała Android Auto, wprowadzając kilka udogodnień w interfejsie. Nowością jest możliwość podzielenia ekranu, dzięki czemu np. większa część ekranu pokazuje nawigację, natomiast mniejszy fragment wyświetla odtwarzacz muzyki. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia sterowanie najczęściej wykorzystywanymi aplikacjami Android Auto.
Android Auto a Android Automotive
O ile Android Auto to zaledwie funkcjonalna nakładka na system infotainment, o tyle Android Automotive to jedno z najnowszych osiągnięć Google’a, które jest pełnowartościowym oprogramowaniem do komputera samochodowego. Android Automotive pojawił się dotychczas zaledwie w kilku modelach Volvo, GMC, Chevroleta, Cadillaca, Renault i Polestara, ale partnerstwo z Google zadeklarowały już m.in. Ford czy Honda.
Android Automotive ma znacznie szersze zastosowanie niż Android Auto. Zupełnie inaczej prezentuje się interfejs, a co najważniejsze – oprogramowanie umożliwia sterowanie funkcjami samochodu. Jak można się spodziewać, autorem większość wykorzystywanych w aucie rozwiązań jest kalifornijska firma. Chodzi tu m.in. o nawigację Google Maps czy Asystenta Google.