mObywatel z funkcją Bezpieczny autobus. Sprawdź jaką funkcję dodano do aplikacji!.jpeg
Newsy

mObywatel z funkcją Bezpieczny autobus. Sprawdź jaką funkcję dodano do aplikacji!

11 sierpnia 2023 3 minuty czytania

Już od 26 lipca 2023 można wygodnie i szybko sprawdzać stan pojazdów komunikacji zbiorowej za pomocą swojego smartfona.

Już od 26 lipca 2023 można wygodnie i szybko sprawdzać stan pojazdów komunikacji zbiorowej za pomocą swojego smartfona. Stało się to możliwe dzięki aktualizacji rządowej aplikacji mobilnej mObywatel. Na co pozwala funkcja Bezpieczny autobus i kiedy warto z niej skorzystać?

Spis Treści:

  1. Czym jest funkcja Bezpieczny autobus?

  2. Jak sprawdzić stan pojazdu w aplikacji mObywatel?

  3. Gdzie jeszcze można sprawdzić stan autobusu?

  4. Gdzie się zgłosić w sprawie kontroli autobusu?

Czym jest funkcja Bezpieczny autobus?

Udostępniona przez Ministerstwo Cyfryzacji funkcja Bezpieczny autobus w aplikacji mObywatel służy do samodzielnego sprawdzania stanu technicznego i statusu prawnego tego typu pojazdów. Dzięki niej można zweryfikować wszystkie autobusy, które mają polskie tablice rejestracyjne. Są to autobusy:

  • miejskie;

  • rejsowe;

  • wycieczkowe.

Bezpieczny autobus w mObywatelu umożliwia m.in. sprawdzenie, czy dany pojazd jest sprawny. W aplikacji znajdują się wszystkie istotne informacje o pojeździe takie jak:

  • ważność obowiązkowego ubezpieczenia OC;

  • data ostatniego i kolejnego badania technicznego pojazdu;

  • stan licznika kilometrów zarejestrowany w trakcie ostatniego badania technicznego;

  • liczba miejsc, masa pojazdu i inne dane techniczne autobusu;

  • ewentualne adnotacje o wyrejestrowaniu maszyny z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) lub zgłoszeniu jej kradzieży.

Komu mogą przydać się dane dostępne w mObywatelu? Jedną z grup, która może być nimi szczególnie zainteresowana, są rodzice. W razie wątpliwości co do tego, czy autobus lub autokar, którym porusza się dziecko, jest sprawny, mogą oni szybko zweryfikować to za pomocą aplikacji. Następnie mogą zgłosić policji fakt podstawienia przez przewoźnika pojazdu, który najprawdopodobniej nie gwarantuje bezpiecznego transportu.

Sprawdź także: Bezpieczne aplikacje dla dzieci – nasze propozycje!

Jak sprawdzić stan pojazdu w aplikacji mObywatel?

Do funkcji Bezpieczny autobus w mObywatelu dostęp można uzyskać od razu po zalogowaniu się na swój profil. Widoczna jest w tym samym miejscu co kafelki z punktami karnymi, biletami kolejowymi zakupionymi w aplikacji Bilkom, ważnymi informacjami o innych krajach (Polak za granicą), zgłoszeniami naruszeń środowiskowych i e-Receptą.

Samo zweryfikowanie stanu technicznego i prawnego pojazdu jest bardzo proste. W tym celu wystarczy wybrać ikonę białego autobusu na zielonym tle. Po jej kliknięciu pojawia się pole, w którym należy wpisać numer rejestracyjny. Ostatni krok to wybór opcji Dalej znajdującej się u dołu ekranu. Jej wciśnięcie prowadzi do ostatniego ekranu, na którym widoczne są informacje o danym autobusie.

Gdzie jeszcze można sprawdzić stan autobusu?

Aplikacja mobilna z funkcją Bezpieczny autobus to najwygodniejsza, ale na szczęście niejedyna metoda sprawdzania tego typu pojazdów. Te same informacje można znaleźć na stronie CEPiK-u. To rządowa baza danych przekazywanych przez 396 jednostek samorządowych na poziomie powiatów i miast na prawach powiatu.

Bazą danych CEPiK-u warto się zainteresować w przypadku braku swojego profilu zaufanego. W przeciwieństwie do aplikacji mObywatel z funkcji Bezpieczny autobus na stronie można skorzystać bez konieczności logowania. Po wejściu na główną witrynę wystarczy przejść do zakładki Dla obywateli i przedsiębiorców, a następnie kliknąć opcję Skorzystaj z usługi, widoczną w sekcji Bezpieczny autobus. Na koniec pozostaje wpisać numer rejestracyjny i wybrać Sprawdź pojazd.

Gdzie zgłosić się w sprawie kontroli autobusu?

Kontrolą autobusów i autokarów wycieczkowych zajmują się lokalne oddziały Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Chęć sprawdzenia pojazdu należy zgłosić odpowiednio wcześniej, a więc nawet tydzień lub dwa przed planowanym terminem wyjazdu. Na wniosek osoby lub większej grupy (np. rodziców posyłających dzieci na wycieczkę) organizator przejazdu dostanie wezwanie do kontroli. W wyznaczonym przez ITD miejscu funkcjonariusze sprawdzą ważność ubezpieczenia OC oraz stan techniczny pojazdu.

Co jednak zrobić, gdy wcześniejsza kontrola nie wykazała uchybień, ale w dniu przejazdu pasażerowie lub ich opiekunowie mają wątpliwości co do bezpieczeństwa podróży? Niestety, może się zdarzyć, że na umówioną weryfikację autobusu nieuczciwy przewoźnik podstawił inny pojazd. Co gorsza, nawet jeśli do tego nie doszło, wątpliwości budzi czasem trzeźwość kierowcy. W takich przypadkach nie pozostaje nic innego jak wezwanie policji. Inspektorzy ITD w przypadku wykazania nieprawidłowości, nie dopuszczą pojazdu do ruchu lub kierującego do prowadzenia autobusu oraz wystawią mandat jemu, oraz przewoźnikowi.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl