Bezpieczne aplikacje dla dzieci – nasze propozycje! (1).jpg
Porady

Bezpieczne aplikacje dla dzieci – nasze propozycje!

2 września 2022 4 minuty czytania

Nie da się ukryć, że postęp technologiczny pędzi do przodu jak szalony.

Nie da się ukryć, że postęp technologiczny pędzi do przodu jak szalony. Nawet jeżeli będziemy usilnie się starać, nie ograniczymy całkowicie dzieciom dostępu do urządzeń takich jak telewizory, komputery czy smartfony. Jednakże, jako rodzice bądź opiekunowie możemy mieć na to wpływ. Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie?

 

Spis treści:

1.      Dostęp dzieci do internetu a bezpieczeństwo

2.      Bezpieczne aplikacje dla dzieci

3.      Aplikacje dla dzieci do 3 lat

4.      Aplikacje dla dzieci do 7 lat

5.      Cyberbezpieczeństwo dzieci

6.      Kontrola rodzicielska – aplikacja Google Family Link

 

Dostęp dzieci do internetu a bezpieczeństwo

Średni dzienny czas spędzany w 2021 roku na korzystaniu z aplikacji jest wyższy o 30% niż w 2020 roku. Użytkownicy wydali na apki 170 miliardów dolarów – to o 19% więcej niż rok wstecz. W samym 2021 roku pojawiły się 2 miliony nowych aplikacji i gier mobilnych. Każdy kolejny rok przewiduje dalszy, mocny wzrost statystyk.

Zdecydowanie liczba niebezpieczeństw w internecie, na które mogą natrafić dzieci z roku na rok będzie się powiększać. Jeśli chcemy temu zaradzić, sami powinniśmy kontrolować wybory naszych pociech

 

 Sprawdź także: Bezpieczne serfowanie. Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

 

Bezpieczne aplikacje dla dzieci

Kupowanie smartfonów dla dzieci to norma. Najmłodsi korzystają z tego typu urządzeń do komunikowania się z rodziną, nauki ale i zabawy. Nic więc dziwnego, że w sklepach Google Play oraz App Store do dyspozycji są kategorie, dzięki którym dziecko może zarówno świetnie się bawić, jak i edukować. W systemie android znajdziemy zakładkę o nazwie "Dla dzieci" z uwzględnieniem przedziału wiekowego – to spore ułatwienie dla rodziców. W Apple należy wpisać w lupkę "aplikacje dla dzieci".  W obu systemach znajdziemy wiele darmowych wersji przydatnych aplikacji.

 

Aplikacje dla dzieci do 3 lat

Bezpieczeństwo dzieci w internecie jest dla nas niezwykle ważne – to my dorośli decydujemy, do czego mają dostęp. Przedstawiamy trzy najciekawsze propozycje:

 

 Pierwsze słówka dla dzieci

Interaktywna gra dla dzieci już od najmłodszych lat. Pozwala na naukę pierwszych słów w postaci fiszek. Oferuje niezwykle przyjazny interfejs oraz co ważne, nie zawiera reklam. Aplikacja dostępna Google Play oraz App Store.
 

Youtube Kids

Jedna z najpopularniejszych aplikacji względem ilości pobrań. Od zwykłego YouTube’a różni się ograniczeniem zawartości w takim zakresie, aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo w internecie dzieci. Dodatkowo jest o wiele bardziej intuicyjny od podstawowej wersji. Aplikacja dostępna Google Play oraz App Store.

 

 Peppa Pig: Papuga Polly

Świnka Peppa stała się popularna na skalę światową do tego stopnia, że możemy niemal w każdym sklepie stacjonarnym zaopatrzyć się w produkty związane z tą postacią. Nie inaczej jest online. Aplikacja zawiera kilka niezwykle interesujących minigierek z udziałem Polly – rodzinnej papugi. W ciekawy sposób zachęca do zabawy oraz odkrywania świata Świnki Peppy. Odpowiednia aplikacja dla dziecka, które ukończyło 2 lata. Aplikacja dostępna Google Play oraz App Store.

 

Aplikacje dla dzieci do 7 lat

Dziecko, rozpoczynając przygodę ze szkolnictwem, poznaje pismo i uczy się tworzyć proste działania matematyczne. Czy aplikacje muszą służyć tylko do nauki? Oto kilka przykładów, które być może pokocha twoje dziecko:

Squla

Aplikacja to gry, zabawy oraz 65 tysięcy różnych quizów, dzięki którym dziecko szybko się nie znudzi. Możemy w niej śledzić postępy malca na specjalnym koncie rodzica, co niewątpliwie wyróżnia się na tle innych aplikacji. Poszerza wiedzę, pozwala na osiąganie lepszych stopni w szkole oraz daje możliwość odkrywania nowych talentów. Aplikacja dostępna Google Play oraz App Store

 

Duolingo

Jeśli potrzebujemy szybko, sprawnie oraz intuicyjnie nauczyć się języka obcego, ta aplikacja jest idealnym wyborem, również dla najmłodszych. Zawiera proste lekcje do języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i wiele innych. Pozwala na ustawienie celu, co zwiększa motywację do nauki. Aplikacja dostępna Google Play oraz App Store.

 

 Cut the Rope

W tym zestawieniu jedyna aplikacja, która nie jest typowo edukacyjna. To gra logiczna polegająca na przecinaniu liny tak, aby nakarmić stworka i zebrać jak największą ilość gwiazdek. Zawiera 25 różnych poziomów z zagadkami. W swojej prostocie zaskakująco wciągająca. Uczy logicznego myślenia, cierpliwości i analitycznego podejścia do rozwiązywania problemów. Aplikacja dostępna Google Play oraz App Store.

Cyberbezpieczeństwo dzieci

Jak powszechnie wiadomo, nie zawsze mamy czas na kontrolowanie tego, z czego korzystają nasi najmłodsi. Zwiększa to zatem narażanie ich na kontakt z cyberprzemocą, pornografią czy hazardem. Co zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci w sieci?

Aby kontrolować użycie danych dzieci oraz naszych, należy zachować czujność. Nietrudno o wyciek poufnych, prywatnych informacji. Wszechobecne płatności online, z którymi spotykają się nasi podopieczni w internecie, mogą okazać się pułapką np. prośby o płatności za pomocą SMS, które w rzeczywistości służą pobieraniu dodatkowych opłat z numeru telefonu dziecka. Dodatkowo często darmowe, niesprawdzone aplikacje ukrywają nie tylko mikropłatności, ale i mogą zawierać wszelkiego rodzaju wirusy. Warto rozmawiać z dzieckiem i budować relację, w której maluch rozumie, dlaczego zastosowanie pewnej kontroli nad jego obecnością w sieci jest tak ważne. W tym celu można wykorzystać również dedykowane aplikacje.

 

 Sprawdź także:  Prywatność i anonimowość. Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?

 

Kontrola rodzicielska – aplikacja Google Family Link

Całkowicie normalną reakcją jest zamartwianie się o swojego potomka, kiedy wchodzi w etap samodzielności. Dla zachowania spokoju powstała apka, która umożliwia nam zdalną kontrolę nad drugim urządzeniem. Daje nam możliwość decyzji odnośnie do tego, co dziecko może zainstalować na swoim smartfonie oraz jakich dokonywać płatności online. Na dodatek mamy wgląd w raport aktywności. Aplikacja ta w znacznym stopniu wpływa na bezpieczeństwo dziecka.

 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl