Aplikacja ChatGPT to narzędzie, które od niedawna można pobrać na platformie App Store. Oznacza to, że popularnego chatbota da się już obsługiwać bezpośrednio z poziomu urządzeń z systemem iOS. ChatGPT wciąż się rozwija i oferuje coraz ciekawsze rozwiązania – jakie nowe funkcje można znaleźć w mobilnej wersji sztucznej inteligencji?
Spis treści:
ChatGPT – co to jest?
ChatGPT to inteligentny chatbot, który został opracowany przez amerykańskie laboratorium badawcze OpenAI. Narzędzie wykorzystuje model GPT, czyli duży model językowy bazujący na nauczaniu maszynowym (Machine Learning). Został on wytrenowany na obszernych zbiorach danych tekstowych, dzięki czemu potrafi generować treść na podstawie podanego kontekstu.
Wszystko to sprawia, że ChatGPT jest w stanie łatwo i szybko podawać odpowiedzi na pytania zadawane przez użytkowników. Co więcej, może on nawet prowadzić konstruktywne rozmowy na najróżniejsze tematy.
Zaawansowane funkcje amerykańskiego chatbota wywołały ogromne zainteresowanie na całym świecie. W 5 dni po uruchomieniu prototypu (miało to miejsce 30 listopada 2022 roku) ChatGPT zanotował już ponad milion zarejestrowanych użytkowników. Każdy chciał przetestować najnowsze narzędzie o potencjalnie przełomowym znaczeniu dla rozwoju sztucznej inteligencji.
Co ciekawe, choć pierwszy boom na testowanie tej nowinki już minął, to ChatGPT wciąż cieszy się sporą popularnością. Wiele osób wykorzystuje jego funkcjonalność w życiu codziennym lub pracy.
Aplikacja ChatGPT na iOS
Do niedawna ChatGPT funkcjonował jedynie w formie internetowej. Aby skorzystać z jego pomocy, użytkownicy musieli otworzyć przeglądarkę i wyszukać narzędzie w lupce. Jednak pod koniec maja 2023 roku światło dzienne ujrzała aplikacja ChatGPT.
Na razie firma OpenAI stworzyła jedynie wersję mobilną, która współpracuje z systemem operacyjnym iOS. Oznacza to, że aplikację ChatGPT da się pobrać tylko na urządzenia marki Apple. Dlatego narzędzie jest dostępne na platformie z aplikacjami App Store i można bez problemu zainstalować je na dowolnego iPhone’a lub iPada.
Osoby, które nie posiadają urządzeń z charakterystycznym, nadgryzionym jabłuszkiem, mogą znaleźć je w przystępnych cenach w ofercie Play. Operator komórkowy jest w stanie zaproponować zarówno starsze modele, jak i najnowsze rozwiązania od Apple. Wszystkie z nich można nabyć w wygodnych ratach, dzięki którym spłata nie jest tak obciążająca, jak jednorazowy zakup.
Czym różni się aplikacja ChatGPT od internetowej wersji chatbota?
Aplikacja ChatGPT na telefon iOS powstała przede wszystkim po to, aby ułatwić oraz usprawnić korzystanie z pomocy chatbota. Pobranie narzędzia na urządzenie mobilne sprawia, że można porozmawiać z botem znacznie szybciej, niż miało to miejsce w przypadku internetowej wersji.
Przyspieszenie procesu wynika z tego, że użytkownik nie musi już za każdym razem wyszukiwać chatu w przeglądarce i logować się do jego bazy. Po zainstalowaniu apki wystarczy tylko raz podać swoje dane, aby pozostać zalogowanym.
Poza tym podstawowe funkcje aplikacji ChatGPT na iOS nie różnią się mocno od tych, które występują w webowej wersji. Interfejs narzędzia mobilnego przypomina ten z przeglądarki. Generowanie odpowiedzi na zadawane pytania również wygląda identycznie – chat nie wyświetla od razu całej treści, a pisze ją linijka po linijce.
Sprawdź: Backup produktów Apple. Jak zrobić go na iPhonie, iPadzie i Macu?
W aplikacji ChatGPT dostępne są jednak pewne usprawnienia, których na próżno szukać w internetowej wersji chatbota. Głównym wyróżnikiem mobilnego narzędzia jest funkcja Whisper, czyli autorski mechanizm rozpoznawania ludzkiej mowy. Dzięki niemu można komunikować się z chatem na dwa sposoby – nie tylko poprzez pisanie na klawiaturze, ale również głosowo.
Sprawdź: Asystent Siri – czym jest i czy może mówić po polsku?
Mechanizm Whisper działa naprawdę dobrze, ponieważ precyzyjnie wyłapuje wypowiadane słowa i doskonale radzi sobie z ich zapisywaniem. O dziwo chatbot nie ma też większych problemów z językiem polskim. Poza tym narzędzie jest też biegłe w interpunkcji. Co prawda ChatGPT rozumie zapytania bez przecinków, kropek czy innych znaków, ale poprawność językowa sztucznej inteligencji to miłe zaskoczenie i coś za co zdecydowanie można pochwalić twórców z OpenAI.
Aplikacja ChatGPT na iOS ma jeszcze jedną ciekawą funkcję, której nie można znaleźć w webowej wersji bota. Mowa o odpowiedziach haptycznych, czyli delikatnych wibracjach sygnalizujących zachodzącą interakcję. Telefon czy tablet lekko drży za każdym razem, gdy ChatGPT generuje odpowiedź na pytanie zadane przez użytkownika.
Technologia haptyczna to dla wielu osób miły akcent, ale twórcy bota zdają sobie sprawę, że nie każdy musi lubić takie wrażenia. Dlatego, jeśli komuś przeszkadzają wibracje, to bez problemu jest w stanie wyłączyć je w ustawieniach. Aplikację ChatGPT da się spersonalizować także pod względem trybu, w jakim funkcjonuje ekran. Wyświetlacz może być jasny lub ciemny – wybór zależy od preferencji użytkownika.