Asystent Siri – czym jest i czy może mówić po polsku Foto (1).jpeg
Porady

Asystent Siri – czym jest i czy może mówić po polsku?

29 grudnia 2021 4 minuty czytania

Inteligentni asystenci potrafią coraz więcej, dzięki czemu cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników.

Inteligentni asystenci potrafią coraz więcej, dzięki czemu cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników. Pierwszym tego typu oprogramowaniem była Siri. I chociaż minęło już ponad dziesięć lat od jej powstania, nadal zastanawiamy się, czy asystentka Apple nauczy się kiedyś naszej mowy?

Spis treści:

Asystent Google, Alexa od Amazona, Cortana o Microsoftu i oczywiście Siri – inteligentni asystenci potrafią znacznie więcej, niż tylko przeczytanie na głos wyników wyszukiwarki. Niestety, obecnie tylko z oprogramowaniem od Google’a możemy porozmawiać w języku polskim. Niebawem może się to jednak zmienić.

Czym jest Siri?

Na początek warto przedstawić Siri – pierwszego inteligentnego asystenta, który najpierw pojawił się jako aplikacja w App Store, natomiast dziś jest integralną częścią urządzeń z iOS. Początkowo oprogramowanie było niezależnym produktem, który dzięki funkcji rozpoznawania mowy potrafił dokonać rezerwacji w niektórych restauracjach czy kupić bilet do kina. W 2010 roku Siri trafiła do Apple i rok później zadebiutowała zintegrowana z systemem iOS 5 w iPhonie 4S. Już wtedy asystentka współpracowała z wieloma aplikacjami, jak chociażby pogoda, wiadomości, muzyka, mapy, kalendarz czy przypomnienia.

Główne atuty Siri to szybkie uzyskanie odpowiedzi na pytania oraz możliwość podejmowania działań w aplikacjach bez konieczności obsługi iPhone’a. Wystarczy powiedzieć „Hey Siri”, żeby móc wydać dowolną komendę. Z pewnością jest to ułatwienie, np. w czasie jazdy samochodem – kierowca nie musi odwracać uwagi od drogi, a jednocześnie może ustawić nawigację czy wysłać wiadomość sms. Polecenie głosowe działa również wtedy, gdy właściciel iPhone’a korzysta ze słuchawek AirPods. Co więcej, Siri można aktywować na wielu urządzeniach także za pomocą przycisku. Wystarczy wykonać następujące czynności:

  • na iPhonie z Face ID należy nacisnąć i przytrzymać przycisk boczny. Na modelach z przyciskiem Początek: nacisnąć i przytrzymać przycisk Początek.

  • na słuchawkach EarPods: nacisnąć i przytrzymać przycisk środkowy lub przycisk połączenia.

  • w CarPlay: nacisnąć i przytrzymać przycisk sterowania głosowego na kierownicy albo dotknąć i przytrzymać przycisk Początek na ekranie początkowym CarPlay.

  • w Siri Eyes Free: nacisnąć i przytrzymać przycisk sterowania głosowego na kierownicy.

Jedną ze składowych sukcesu projektu Siri jest tzw. uczenie maszynowe. Oprogramowanie uczy się głosu użytkownika, jego mowy i słownictwa, poznaje jego preferencje, dzięki czemu lepiej dopasowuje swoje działania.

Aby brzmieć jak najbardziej naturalnie, Siri ma w swojej pamięci zestaw niebanalnych, kreatywnych odpowiedzi na często zadawane pytania, jak chociażby zapytanie o wiek Siri. Dzięki temu interakcja z inteligentną asystentką przebiega płynnie, a posiadacz iPhone’a może przez chwilę zapomnieć, że rozmawia ze automatem. Siri znakomicie radzi sobie nie tylko z podstawowymi zwrotami językowymi, ale też z mową potoczną czy określeniami branżowymi. System wciąż się rozwija, jeszcze lepiej dopasowując się do preferencji i oczekiwań użytkowników.

Rozwój Siri przez ostatnią dekadę

W 2021 roku Siri obchodziła dziesiąte urodziny jako część systemu iOS. Od swoich początków nie tylko zwiększyła wachlarz możliwości, ale również rozprzestrzeniła się na inne urządzenia oraz systemy. Dziś obecna jest m.in. w oprogramowaniach watchOS, macOS czy tvOS. Na pilocie Apple TV można znaleźć specjalny przycisk, który aktywuje asystentkę. Siri jest pomocna w wyszukiwaniu filmów po tytułach, kategoriach czy występujących w nich aktorach.

Oprócz korzystania z aplikacji iPhone’a, Siri może okazać się niezwykle przydatna podczas zwykłych, codziennych czynności. Można ją np. poprosić o znalezienie upatrzonej książki i sprawdzenie jej dostępności w sklepach. Jeśli użytkownik będzie przechodził obok szpitala bądź przychodni, a wcześniej ustawi przypomnienie umówienia się na wizytę, np. do dentysty, inteligentna asystentka zachęci we właściwym momencie do realizacji notatki.

Siri w języku polskim – kiedy?

Od dłuższego czasu w sieci pojawia się coraz więcej informacji dotyczących obsługi Siri w języku polskim. Przecieków jest na tyle dużo, że nie mówi się już „czy”, ale „kiedy” asystentka Apple będzie rozmawiać w naszej rodzimej mowie. Jedna z głośniejszych plotek na temat polskojęzycznej Siri pojawiła się w momencie, gdy biuro amerykańskiego giganta w Irlandii oferowało pracę osobom biegle porozumiewającym się mową Mickiewicza. Niestety, wciąż brakuje oficjalnego potwierdzenia ze strony firmy Apple. Stąd też obecnie prawdopodobnie dla większości Polaków najłatwiej porozumiewać się z Siri po angielsku, chociaż asystentka zna aż 21 języków, w tym m.in. niemiecki czy rosyjski.

Podobne perypetie dotyczą innego popularnego asystenta, czyli Aleksy od Amazona. W tym przypadku również sporo było plotek na temat rzekomych testów producentów w języku polskim. Jednak od czasu, kiedy podobne newsy pojawiły się w sieci, nadal nie doczekaliśmy się oficjalnego stanowiska. Nadzieją może być wejście Amazona na polski rynek, ponieważ inteligentny asystent mówiący po polsku może być ważnym elementem promocji nad Wisłą.

Popularność iPhone’ów w Polsce stale rośnie, dlatego być może niedługo Apple dostrzeże potrzebę stworzenia polskojęzycznej wersji Siri. Póki co pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość lub po prostu podszkolić swój angielski.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl