Porady

Kabel czy WiFi. Co będzie lepszym wyborem przy korzystaniu z internetu?

28 grudnia 2022 4 minuty czytania

Czego dowiesz się z tego artykułu?


Kabel czy WiFi. Co będzie lepszym wyborem przy korzystaniu z internetu?

Internet w komputerze
WiFi w domu
Co lepsze – łącze przewodowe czy WiFi?

Kabel czy WiFi. Co będzie lepszym wyborem przy korzystaniu z internetu?

Każda z metod, czyli połączenie przewodowe Ethernet albo bezprzewodowe WiFi, ma swoje wady i zalety. Trudno powiedzieć, by któraś była lepsza. To nasze potrzeby zdecydują o tym, którą opcję wybierzemy. Co do zasady przewodowe łącze ma przewagę pod względem jakości sygnału, czyli prędkości przesyłu danych. Za to WiFi jest bardziej „mobilne” i możemy podłączyć do niego o wiele więcej urządzeń w tym samym czasie. Co zatem wybrać i jakie rozwiązanie będzie dla nas optymalne?

Internet w komputerze

Ethernet to przewód. Takie rozwiązanie będzie więc lepsze w sytuacji, gdy zależy nam na bardzo szybkim internecie (pobieranie i wysyłanie danych) na jednym konkretnym komputerze. Dzięki niemu nie będziemy mieli problemów ze słabym sygnałem czy nierówną prędkością przesyłu. Tu wszystko będzie działać z maksymalną możliwą prędkością i bez zakłóceń. Jakość transmisji nie będzie też zależna od kolejnych użytkowników, którzy połączą się w tym samym czasie z siecią. Warto również zaznaczyć, że najlepszą będziemy mieli korzystając ze światłowodu – to zdecydowanie najlepsza opcja internetu „z kabla”. 

Na takie podłączenie powinni decydować się gracze, którzy chcą mieć pewność, że nigdy nie będą mieć do czynienia z nagłym spadkiem jakości połączenia, a ping zawsze będzie stabilny.

Podobnie, jeśli zależy nam np. na szybkości pobierania danych. Kiedy stabilne połączenie jest priorytetem w naszej pracy zawodowej – znów to Ethernet może okazać się lepszym wyborem.

Jeśli chcemy podłączyć do Ethernetu więcej urządzeń, a liczba portów w routerze przestaje wystarczać, warto pomyśleć o switchu. Odpowiada on za przełączanie lokalnej sieci pomiędzy urządzeniami, które zostały do niego podłączone. Mogą to być komputery, drukarki, skanery oraz inne akcesoria, które wymagają łączności.

Oczywiście prędkość internetu zależy od naszego dostawcy i pakietu, jaki mamy wykupiony. Jednak co do zasady Ethernet będzie stabilniejszy i pewniejszy.

Trzeba jednak zauważyć, że coraz więcej laptopów nie ma już złącza Ethernet i jesteśmy w nich skazani na WiFi. Co oczywiste, Ethernet nie zadziała też w przypadku smartfona. A to właśnie na nich nie tylko konsumujemy teraz najwięcej treści, ale też i gramy. A wtedy przyda się szybkie i stabilne WiFi.

WiFi w domu

Ethernet ma również swoje minusy. Po pierwsze – kabel trzeba przeciągnąć do pomieszczenia, w którym mamy komputer. Sensowne okablowanie mieszkania to również koszty i najlepiej robić to jeszcze na etapie remontu czy budowy. Po drugie – na raz, bez stosowania dodatkowych obejść, można podłączyć co najwyżej kilka urządzeń.

Te problemy rozwiązuje WiFi. Tu nie jesteśmy ograniczeni kablami  Jednak trzeba pamiętać, że jakość połączenia będzie gorsza niż po łączu Ethernet. A największą wadą jest trudny do określenia zasięg działania. W dużym stopniu zależy on od materiałów budowlanych zastosowanych w budynku. Jak straty wyglądają w praktyce?

  • Ściany kamienne – strata 20 do 40% proc.,
  • Ściany drewniane i gipsowe – strata 5 do 20 proc.,
  • Beton zbrojony – strata 40 do 90 proc.,
  • Metal i stal – strata 90 do 100 proc.

Dlatego router najlepiej umieścić w jakimś otwartym, ogólnodostępnym miejscu. Nie ma sensu zamykanie go w szafce. Wówczas nie będzie raził swoim widokiem, ale za to sygnał będzie kiepskiej jakości. 

W przypadku domu, gdzie mamy grube ściany i np. piętra, możliwe, że trzeba będzie zastosować specjalny wzmacniacz WiFi. Najlepiej umieścić go w połowie drogi między routerem a miejscem, w którym chcemy odbierać mocny sygnał.

Trzeba również pamiętać o tym, że coraz więcej urządzeń obsługuje WiFi 6. To najnowszy standard, w którym uzyskujemy większe prędkości pobierania i przesyłania plików, ponieważ pozwala na osiągnięcie większej przepustowości. W tym standardzie wynosi ona maksymalnie 9,6 Gb/s. W Wi-Fi 5 to 3,5 Gb/s. Wi-Fi 6 może również zmniejszyć opóźnienia w przesyle danych o 75%. To oznacza nie tylko szybsze pobieranie gier, ale też np. lepszą jakość streamingu.

Ogromną zaletą sieci WiFi jest możliwość podłączenia do niej wielu urządzeń. A to przydaje się coraz bardziej, bo przecież nie chodzi już tylko o smartfony czy laptopy, ale także np. telewizję czy wszelkiego rodzaju domowe urządzenia smart: odkurzacze, kamery itp. Tu WiFi jest najprostszym rozwiązaniem.

Co lepsze – łącze przewodowe czy WiFi?

Nie ma jednej prostej odpowiedzi. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Co do zasady kabel jest szybszy i pewniejszy. Sprawdzi się więc najlepiej, gdy zależy nam na jakości połączenia.

Z kolei do sieci WiFi, choć najczęściej nie ma ona takich parametrów jak stałe łącze, można podłączyć wiele urządzeń naraz. Trudno więc sobie wyobrazić teraz mieszkanie czy dom bez takiego udogodnienia.

Dlatego najlepszym wyjściem będzie zapewnienie sobie dostępu do obu tych rozwiązań.

Specjalnie dla Ciebie - oswój
internet stacjonarny

Sprawdź, co przygotowaliśmy z myślą o Tobie 😁