Internet światłowodowy – najczęściej zadawane pytania (1).jpg
Porady

Internet światłowodowy – najczęściej zadawane pytania

19 kwietnia 2023 4 minuty czytania

Co to jest i jak działa internet światłowodowy?

Coraz to nowsze technologie sprawiają, że istnieje wiele możliwości połączenia się z siecią. Wybór można dostosować do swoich potrzeb. Jedną z dostępnych opcji jest internet światłowodowy – co to jest i jak działa? 

Spis treści:

  1. Co to znaczy internet światłowodowy?

  2. Na czym polega internet światłowodowy?

  3. Jak działa internet światłowodowy?

  4. Internet światłowodowy – jak podłączyć?

  5. Jaki kabel do internetu światłowodowego?

  6. Jaki router do internetu światłowodowego?

  7. Ile kosztuje internet światłowodowy?

  8. Jaki internet światłowodowy wybrać?

  9. Internet światłowodowy – czy warto go posiadać?


​​​​​​​Co to znaczy internet światłowodowy?

Internet światłowodowy to rodzaj łącza internetowego, który wykorzystuje fale świetlne – jest to szybszy sposób na przesyłanie danych niż fale radiowe. Używa się do tego najczęściej technologii FTTH (ang. Fiber To The Home), czyli sygnału z centrali prosto do domu czy mieszkania. Jest to jeden z najpopularniejszych formatów, ponieważ cechuje się niską awaryjnością, małymi opóźnieniami i szybką wysyłką i odbiorem danych.

Światłowód to z kolei przeźroczysty przewód, który został stworzony za pomocą włókna szklanego. Do tego wykorzystuje się również inne tworzywa sztuczne. Zapewnia to przesyłanie danych bez zakłóceń.

Sprawdź: Co to jest światłowód? Wszystko, co warto wiedzieć o tej technologii

Na czym polega internet światłowodowy?

Internet światłowodowy pomaga w jak najszybszym otrzymywaniu danych, a także w ich wysyłce. Współcześnie potrzeba coraz lepszego łącza, aby móc w pełni korzystać z możliwości, jakie daje internet. Jest on częścią konstrukcji sieci FTTX, które rozróżnia się m.in. ze względu na sposób połączenia czy ilości światłowodów. Dostępne są:

  • FFTH (Fiber To The Home) – bezpośredni dostęp do internetu w domu czy w mieszkaniu. Pozwala wykorzystać niemal całą jego moc;

  • FTTB (Fiber To The Building) – łączy sieć z całym budynkiem. Każdy z mieszkańców budynku czy pracowników biura podłącza się do sieci za pomocą miedzianych kabli. Zanim pojawił się światłowód, był to standard, jeśli chodzi o okablowanie. Sygnał nie jest tak szybki, jak światłowód;

  • FTTC (Fiber To The Curb) – światłowód wykorzystuje się w pobliżu biur czy domów, aby zastąpić starą technologię w postaci starych kabli telefonicznych. To przykład wykorzystywania łącza na krótkie odległości;

  • FTTDp (Fiber To The Distribution Point) – polega na połączeniu z siecią w konkretnym punkcie dystrybucyjnym w mieście.​​​​​​​

Jak działa internet światłowodowy?

Internet światłowodowy dociera do domów za pomocą przewodu, który ma rdzeń kwarcowy albo polimerowy, o bardzo małej średnicy – liczone jest to w milionowych częściach metra. Jego działanie opiera się na odbiciu, ponieważ światło, które trafi do środka rdzenia, już tam zostanie. Wszystko to jest otoczone zabezpieczeniem, które ma za zadanie chronić przesył danych przed zakłóceniami. Często stosuje się również wzmacniacze optyczne, które są odpowiedzialne za wielokilometrowy zasięg.

Sprawdź: Jak działa światłowód?

Internet światłowodowy – jak podłączyć?

Światłowód można zamontować na dwa sposoby: napowietrzny lub ziemny. Pierwszy z nich polega na rozwieszeniu kabla na nieodległym słupie niskiego napięcia, a następnie poprowadzenie do budynku i zamontowane w miarę możliwości w jego najwyższym punkcie. Światłowód drogą ziemną oznacza więcej pracy przy montażu i najczęściej wykorzystuje się go przy budynkach, które dopiero powstają. Należy zrobić wykop (około 70 cm głębokości) przy najbliższym słupie energetycznym, który znajduje się obrębie posesji. Wtedy światłowód prowadzi się od niego w linii prostej i podłącza. 

Jaki kabel do internetu światłowodowego?

Odpowiedni kabel sieciowy jest bardzo ważny, aby zapewnić użytkownikom szybkie korzystanie z internetu. Na rynku można znaleźć przewody o różnych przepustowościach. Do światłowodu najlepszym z nich będzie kabel kategorii 6 (Cat 6), który obsługuje 100/1000 Mb/s, a także 6A – 10 Gb/s, który jest najbardziej przyszłościowy.

Jaki router do internetu światłowodowego?

Dobry router do światłowodu powinien mieć:

  • Odpowiednią prędkość – należy dowiedzieć się, jaka jest przepustowość łącza i dostosować pod to urządzenie. Współcześnie routery obsługują nawet 1000 Mb/s. Warto też by sprzęt posiadał wejścia WAN i LAN.

  • Dobry zasięg – im więcej anten, tym większe pole zasięgu.

  • Łączność bezprzewodową – czyli jaki jest standard dla tego urządzenia, jeśli chodzi o tego typu rodzaj połączeń. Często używany jest ten w standardzie Wi-Fi 6.

​​​​​​​Sprawdź: Czy router ma wpływ na szybkość internetu? 

Ile kosztuje internet światłowodowy?

W zależności od prędkości internetu (najczęściej spotykane wahają się od 300 do 1000 Mb/s) i wyboru operatora za światłowód można zapłacić od 40 do nawet 100 złotych. ​​​​​​​

Jaki internet światłowodowy wybrać? 

Warto zastanowić się nad swoimi potrzebami i jaki internet światłowodowy jest w stanie zapewnić płynne użytkowanie w domu czy w biurze. Jeśli pracuje się zdalnie i wiele rzeczy związanych już nie tylko z pracą, ale również z życiem prywatnym, wykonuje się przez internet, warto zainteresować się większą mocą takiego połączenia. Wiąże się to jednak z wyższymi kosztami, w które wpisuje się początkowa cena zakupu sprzętu, a także koszt miesięczny w postaci rachunków za internet.​​​​​​​

Internet światłowodowy – czy warto go posiadać?

Światłowód to przede wszystkim świetna jakość, stabilność i niesamowita prędkość wysyłania oraz odbierania danych. Bardzo rzadko pojawiają się opóźnienia w związku z siecią, co wydaje się szczególnie istotne np. w czasie gry online. Dzięki osłonom i sposobie montażu internet jest odporny na działanie warunków atmosferycznych, a co za tym idzie, na zakłócenia z nimi związane.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl