Co to jest światłowód 1.jpg
Porady

Co to jest światłowód? Wszystko, co warto wiedzieć o tej technologii

3 lutego 2023 4 minuty czytania

Internet światłowodowy to obecnie najskuteczniejsza technologia, która pozwala korzystać w domu lub biurze z szybkiego łącza. Co sprawia, że jest tak wyjątkowy? Sprawdź, co to jest światłowód i jakie są jego rodzaje.

Spis treści:
Światłowód – co to i jak działa?
 FTTH i HFC światłowód – co to takiego?
Najważniejsze cechy internetu światłowodowego
Jak mieć światłowód w swoim domu?


Światłowód – co to i jak działa?


W ciągu ostatnich trzech dekad technologia internetowa przebyła bardzo długą drogę. Pierwsze stałe łącza w Polsce opierały się na kablach telefonicznych i z dzisiejszej perspektywy oferowały mierną prędkość. Obecnie podstawowym elementem tworzenia przewodowej infrastruktury internetowej jest światłowód, który wykorzystuje potencjał prędkości światła zamkniętego w specjalnych przewodach do transmitowania danych od nadawcy do odbiorcy.

Cząsteczki światła uważa się za najszybsze, dlatego wykorzystanie ich w transmisji danych internetowych było przełomowym wynalazkiem ludzkości. Pierwszy światłowód telekomunikacyjny stworzony w 1977 roku we Włoszech pokazał, że konstrukcja z włókna szklanego, która pozwala zamknąć światło w rdzeniu przewodu, ma ogromne możliwości w zakresie błyskawicznego przenoszenia danych. Potencjał tego rozwiązania jest olbrzymi i wciąż udoskonalany. Dziś możemy zachwycać się, chociażby internetem domowym o prędkości 1 Gb/s, jednak najnowsze badania nad światłowodami pokazują, że możliwości są znacznie większe. W 2021 roku w Japonii udało się osiągnąć szybkość łącza na poziomie 319 terabitów na sekundę (Tb/s).


Sprawdź także: Jak działa światłowód?


FTTH i HFC światłowód – co to takiego?


W powszechnym użyciu funkcjonują dwa rodzaje łącza światłowodowego. Pierwszy to FTTH (Fiber To The Home), który zakłada wykorzystanie przewodów światłowodowych bezpośrednio od nadawcy do odbiorcy. Oznacza to, że łącze światłowodowe kończy się dopiero w naszym modemie. Drugi rodzaj światłowodu, z jakim można spotkać się przede wszystkim w blokach i biurowcach to HFC (Hybrid Fibre-Coaxial). Różnica w tej technologii polega na tym, że światłowód dociera do budynku, natomiast dalej internet do poszczególnych lokali transmitowany jest za pomocą kabla koncentrycznego. HFC to zatem popularny „internet z kablówki”, ponieważ dociera do mieszkań przewodem antenowym.


Sprawdź także: Internet stacjonarny czy mobilny – poznaj plusy i minusy


Najważniejsze cechy internetu światłowodowego


Światłowód bez wątpienia wyróżnia się największą wydajnością. Nawet podstawowa oferta internetu światłowodowego w Play o prędkości 300 Mb/s to wynik trudny do osiągnięcia dla innych technologii, z wyjątkiem optymalnie działającej sieci 5G. Z kolei najwyższa prędkość dostępna w ofercie Play, czyli 1 Gb/s pozwala maksymalnie wykorzystać możliwości łącza, zarówno w pracy, jak i dla rozrywki.
Jeśli szukasz internetu domowego, światłowód zapewnia również najbardziej stabilne połączenie z siecią. Przewody są zazwyczaj poprowadzone pod ziemią, dlatego rzadko ulegają uszkodzeniom. Jednocześnie światłowód jest trwały i bez przeszkód może działać z pełną wydajnością nawet przez 25 lat. W przeciwieństwie do internetu mobilnego światłowód nie jest podatny na warunki atmosferyczne. Łącze jest zatem stabilne i bardzo rzadko obserwujemy skoki wydajności.

Jak to przekłada się na nas, użytkowników? Przede wszystkim zyskujemy możliwości, o jakich jeszcze kilkanaście lat temu mogliśmy tylko pomarzyć, jak np. oglądanie wideo w streamingu w rozdzielczości 4K czy też granie online w najwyższych standardach graficznych oraz płynności rozgrywki. Opóźnienia na poziomie kilku ms są dla nas niezauważalne, co pozwala na natychmiastową łączność z kimś na drugim końcu świata. Drastycznie skrócił się również czas pobierania danych z sieci.


Sprawdź także: Internet dla graczy - wszystko, czego potrzebuje prawdziwy gamer!

Jak mieć światłowód w swoim domu?


Skoro internet światłowodowy nie ma sobie równych, dlaczego nie korzystają z niego wszyscy? Odpowiedzią na to pytanie jest główna wada tego rozwiązania, czyli aspekt infrastrukturalny. Aby doprowadzić światłowód do każdego domu, konieczne jest stworzenie odpowiednich warunków do poprowadzenia przewodów światłowodowych. W efekcie łącze światłowodowe to wciąż domena w głównej mierze dużych miast, a i w tym wypadku nierzadko w miastach powiatowych i mniejszych wciąż brakuje odpowiedniej infrastruktury np. na przedmieściach.
Czy jeżeli w twojej okolicy brakuje światłowodu, jesteś na przegranej pozycji? Niekoniecznie. Jak w przypadku każdej gałęzi przemysłu, podaż pojawia się tam, gdzie jest popyt. Dlatego często wystarczy oddolna inicjatywa mieszkańców miejscowości czy osiedla i propozycja dla operatorów. W wielu przypadkach poczynione prace ziemne związane z rozprowadzeniem sieci światłowodowej mogą być opłacalne w stosunku do liczby podpisanych umów abonamentowych. Można również liczyć na inicjatywę państwa, jak chociażby Program Operacyjny Polska Cyfrowa, w ramach którego do 2023 roku światłowód i internet szerokopasmowy mają dotrzeć do nawet 2 mln mieszkańców terenów trudno dostępnych.

Czasami też mieszkańcy budynków wielorodzinnych nie zdają sobie sprawy z możliwości internetowych w swojej okolicy. Bywa również, że odbiorcom internetu brakuje wiedzy na temat takich rozwiązań jak chociażby wspomniana wcześniej technologia HFC, która w wielu przypadkach jest najskuteczniejszym zamiennikiem dla bezpośredniego łącza światłowodowego FTTH.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl