okladka-blobikowe-Zwiekszenie-zasiegu-Wi-Fi.jpg
Porady

Zwiększenie zasięgu Wi-Fi – o czym musisz wiedzieć?

17 października 2023 7 minut czytania

Rozszerz swój zasięg Wi-Fi. Poznaj praktyczne sposoby na poprawę jakości sygnału i pokrycie większego obszaru w domu. Skorzystaj z naszych wskazówek!

Domowe Wi-Fi to obecnie domowy standard i konieczność – streaming, praca zdalna, granie czy po prostu social media wymagają stałego i stabilnego łącza – które musi być dostępne w całym domu czy mieszkaniu, a w dodatku mieć odpowiednią prędkość. W jaki sposób zwiększyć zasięg Wi-Fi oraz poprawić jego działanie? Na co zwrócić uwagę przy konfiguracji routera?

Spis Treści:

  1. W tych czasach nie można sobie pozwolić na słaby zasięg Wi-Fi
  2. Początkowa konfiguracja routera
  3. Umiejscowienie routera jest niezwykle istotne
  4. Warto zajrzeć do ustawień routera
  5. Wybór kanału w ramach pasma
  6. Wzmacniacz sygnału potrafi zdziałać cuda
  7. Do największych przestrzeni najlepiej sprawdzi się system mesh

W tych czasach nie można sobie pozwolić na słaby zasięg Wi-Fi

Nie ma wątpliwości, że Wi-Fi jest najwygodniejszym i najpopularniejszym sposobem łączenia się z internetem. Nie ma mowy o żadnych kablach – wystarczy, że znajdujemy się w zasięgu routera, a urządzenia same podłączają się do sieci, dając nam pełen komfort korzystania z internetu. Rozwiązanie bezprzewodowe nie jest jednak idealne, a nic nie frustruje tak, jak słaby zasięg. W dzisiejszych czasach internet jest źródłem zarówno rozrywki, jak i pracy czy edukacji – i zwyczajnie nie można sobie pozwolić na sytuacje, w których połączenie nie będzie dostatecznie dobre lub niestabilne. Rozłączenie z rozmowy służbowej, zdalnych zajęć na studiach, lub po prostu oglądanie filmów w niższej rozdzielczości czy pojawiające się co chwilę kółeczko ładowania – to zjawiska, których po prostu nikt nie chce doświadczać.

Sprawdź także: Wifi w telefonie. Co warto wiedzieć?

Zdarza się jednak, że zasięg Wi-Fi w naszym domu jest zbyt słaby pomimo opłacenia usługi szybkiego internetu – w takiej sytuacji wina nie zawsze leży po stronie dostawcy. Jak zatem skonfigurować router i zwiększyć zasięg naszego Wi-Fi?

Początkowa konfiguracja routera

Podstawowym krokiem powinno być zabezpieczenie sieci przed ingerencją z zewnątrz. Dostęp do sieci Wi-Fi jest dziś domyślnie chroniony hasłem, jednak powinno być ono od razu zmienione na trudniejsze do odgadnięcia – im dłuższe i bardziej rozbudowane, tym lepiej. Dostęp do panelu konfiguracyjnego i wszystkie informacje, jakie pozwolą otworzyć panel konfiguracyjny routera, znajdują się zwykle na tablicy znamionowej na spodzie urządzenia. Większość ruterów ma go pod adresem http://192.168.1.1, http://192.168.0.1 lub http://192.168.1.254. Po wpisaniu tego adresu w okno przeglądarki Internetowej, router poprosi o login i hasło administratora, które również zwykle jest zapisane na tablicy znamionowej.

Bezpieczeństwo sieci

Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na poziom zabezpieczeń sieci bezprzewodowej. W routerach, w zależności od producenta, możliwość ta kryje się pod różnymi nazwami, np. Wireless Security. Najlepiej zawsze używać algorytmu WPA2. Hasło powinno być silne i składać się z małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych. W tym samym miejscu zwykle istnieje możliwość ustawienia SSID, czyli nazwy sieci. Zawsze warto zmienić tę domyślną na wymyśloną przez siebie – dla hakera będzie to pierwszy sygnał, że ma do czynienia ze skonfigurowaną siecią, do której dostęp będzie utrudniony. Login i hasło administratora należy koniecznie zmienić po pierwszym zalogowaniu, inaczej hakerzy z łatwością uzyskają dostęp do panelu administracyjnego, a wtedy nawet najlepsze hasło do sieci Wi-Fi zda się na nic.

Umiejscowienie routera jest niezwykle istotne

Choć dla wielu osób może to być zaskoczeniem, niektóre urządzenia znajdujące się blisko routera wpływają na jakość połączenia – np. kuchenki mikrofalowe, odbiorniki radiowe, głośniki, dekodery czy nawet aparaty fotograficzne. Szukając odpowiedniego miejsca dla routera, warto wziąć to pod uwagę.

Kluczową rolę w tej sytuacji odgrywa również umiejscowienie samego routera. Urządzenie nie powinno być w żaden sposób zakryte, co jest bardzo często powielanym błędem. Ze względów estetycznych mnóstwo osób decyduje się na umieszczenie go m.in. w :

  • szafie,
  • niewidocznym miejscu za komodą
  • w osobnym pokoju za zamkniętymi drzwiami.

Jest to działanie, które wpłynie negatywnie na zasięg – warto więc wyeksponować router tym bardziej, że nowe urządzenia często mają ładny design, dzięki czemu dobrze wpasują się w wystrój pomieszczenia.

Ponadto, router powinien znajdować się w możliwie najbardziej centralnej części domu czy mieszkania. Nie powinno się stawiać urządzenia w skrajnych pomieszczeniach, gdyż wtedy do pokoi znajdujących się po drugiej części miejsca zamieszkania zasięg może nie docierać. Są jednak pewne wyjątki. Warto pamiętać, że im bliżej routera, tym lepszy zasięg – z tego względu, jeśli internet ma służyć głównie w jednym pokoju (na przykład w biurze, ze względu na pracę lub w salonie, gdzie najczęściej znajduje się centrum rozrywki i jest to miejsce wypoczynkowe), to najlepiej jest umieścić urządzenie właśnie w tym pomieszczeniu.

Routera nie powinno się również stawiać przy elementach szklanych, metalowych, betonowych czy ceglanych. Przez niezastosowanie się do takich z pozoru nieistotnych szczegółów jakość naszego połączenia może stać się zdecydowanie gorsza – z tego powodu należy brać także te dość nieoczywiste aspekty pod uwagę.

Niestety, nie zawsze mamy możliwość, by dostosować się do wszystkich zaleceń – w końcu każde mieszkanie czy dom różnią się od siebie pod względem architektonicznym i niektóre elementy są nie do przejścia. Co zrobić w takim przypadku?


Warto zajrzeć do ustawień routera

Czasem router nie działa z maksymalną mocą ze względu na ustawienia. Jeśli zasięg Wi-Fi w domu jest zbyt słaby, warto wejść w konfigurację routera z poziomu przeglądarki internetowej, wpisując w polu wyszukiwania adres IP urządzenia, który się na nim znajduje, wraz z danymi do logowania. W tym miejscu znajdziemy jakość mocy routera, która zazwyczaj wyrażana jest w wartościach procentowych lub jednostkach mocy. Jeśli nie jest ona ustawiona na maksymalnych parametrach, możemy ją na takie przestawić.

Pomocna może okazać się również zmiana częstotliwości, na jakiej działa router. Zazwyczaj jest to 2.4 GHz – i właśnie to powoduje problem, gdyż większość urządzeń (nawet takich, których normalnie nie bierze się pod uwagę, np. zdalnie sterowanych zabawek) działa na tej samej częstotliwości, co negatywnie wpływa na zasięg sieci. Z tego względu warto zmienić częstotliwość, na przykład na 5 GHz.

Sprawdź także: Brak WiFi. Jakie są najczęstsze problemy z siecią?


Wybór kanału w ramach pasma

Jest to wyjątkowo pomocne, choć zaskakująco mało znane rozwiązanie. Routery Wi-Fi w ramach danego pasma mają swoje kanały komunikacji, co można wykorzystać, szczególnie jeśli mieszkamy w bloku i dociera do nas sygnał z sąsiednich sieci. Dwie różne sieci Wi-Fi pracujące na tym samym kanale będą próbowały „zakrzyczeć się” nawzajem, co negatywnie odbije się na mocy sygnału każdej z nich.

Na urządzeniach pracujących pod kontrolą systemu Android i Windows 10 można sprawdzić wykorzystywane kanały przez okoliczne sieci za pomocą bezpłatnej aplikacji WiFi Analyzer. Kanałów jest 16 i powinniśmy bez przeszkód znaleźć wolny, nieużywany przez pozostałe sieci. Korzystając z wolnego kanału, zapewniamy maksymalny zasięg i szybkość działania całej sieci.

Wzmacniacz sygnału potrafi zdziałać cuda

Szukając sposobu na zwiększenie zasięgu Wi-Fi warto wziąć pod uwagę repeater. Jest to zgrabne urządzenie, które wystarczy wpiąć prosto do kontaktu – przewodowe połączenie z routerem nie jest potrzebne. Po uruchomieniu i prostej kalibracji, sprzęt zwyczajnie odbiera sygnał, wzmacnia go i przekazuje dalej. Repeater pozwala na zwiększenie zasięgu nawet o 50%.

Jest to rozwiązanie idealne do domów wielopiętrowych lub dla posesji z dużym ogrodem. Umieszczenie repeatera w miejscu oddalonym od routera gwarantuje silny sygnał dosłownie w całym domu. Przy wykorzystaniu tego urządzenia mieszkańcy będą mogli cieszyć się szybkim Wi-Fi niezależnie od miejsca domu, w którym się znajdują, a nawet w przydomowym ogrodzie.

Do największych przestrzeni najlepiej sprawdzi się system mesh

Jeśli problem dotyczy ogromnych przestrzeni, takich jak kilkupiętrowe biura czy duże domy z ogrodem, najlepszym wyjściem będzie system mesh. Takie rozwiązanie tworzy swego rodzaju „łańcuch”, w którym kluczowymi elementami są urządzenia zbliżone do routerów, które nie tylko odbierają sygnał, ale dodatkowo przekazują go dalej. Dzięki temu na całej przestrzeni zawsze jest maksymalny zasięg, a urządzenia korzystają z jednej sieci, która pochodzi z kilku źródeł.

System mesh to najlepszy sposób na zwiększenie zasięgu Wi-Fi do naprawdę dużych rozmiarów, zapewniając największy możliwy komfort. Oczywiście do tego, żeby sieć mesh działała jak najbardziej efektywnie, należy zadbać o odpowiednią topologię – sygnały z każdego urządzenia, które go przekazuje, muszą się ze sobą spotykać. Obszary zasięgu muszą na siebie nachodzić, jednak w małym stopniu – zasięg musi docierać od jednego urządzenia do drugiego, jednak nakładanie zbyt dużych obszarów sieci na siebie jest bezcelowe.

Możliwości zwiększenia zasięgu Wi-Fi jest zatem naprawdę mnóstwo. Zależnie od sytuacji, może wystarczyć wyłącznie inne umiejscowienie routera lub zmiana niektórych jego ustawień. Niewykluczone jednak, że niezbędny okaże się zakup repeatera lub zbudowanie sieci mesh, lecz są to tak powszechne i łatwe w konfiguracji metody, że każdy jest w stanie to zrobić – i zdecydowanie warto się na to zdecydować. W końcu zasięg Wi-Fi jest w tych czasach niezwykle istotny.


Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl