Brak WiFi. Jakie są najczęstsze problemy z siecią.jpg
Porady

Brak WiFi. Jakie są najczęstsze problemy z siecią?

30 grudnia 2022 4 minuty czytania

Wiele powodów, przez które internet nie działa, jest bardzo prostych do rozwiązania.

Wiele powodów, przez które internet nie działa, jest bardzo prostych do rozwiązania. Dzięki temu możemy sami zaradzić problemom z połączeniem. Jak to zrobić? Prezentujemy proste triki, po których sieć błyskawicznie wróci.

 

Spis treści

  1. Od czego zależy działanie WiFi?

  2. Wpływ pogody na działanie WiFi

  3. Dlaczego WiFi nie działa? Przegląd najczęstszych przyczyn

 

Od czego zależy działanie WiFi?

Bezprzewodowa sieć WiFi uwalnia nas od problemu, jakim jest możliwość przeglądania internetu tylko tam, gdzie jest przewód Ethernet. Nie istnieją jednak rozwiązania idealne, a dostęp do sieci za pośrednictwem routera nie stanowi wyjątku. WiFi, tak jak inne tego typu moduły łączności (Bluetooth, fale radiowe), jest podatne na zakłócenia. Niestety, nie na wszystkie czynniki mamy wpływ.

Umiejscowienie routera a działanie WiFi

Sygnał z routera jest rozsyłany na obszarze o szerokości do 150 metrów. Taka wartość to zazwyczaj tylko teoria. W rzeczywistości zasięg ograniczają różne przeszkody, np. ściany lub grube meble. Co więcej, maksymalny teren, na którym działa bezprzewodowy internet, dotyczy linii prostej. Innymi słowy, ograniczają go wszelkie załamania, takie jak choćby przedpokój ze skosami.

 

Najprostszym sposobem, który ograniczy problem z WiFi do minimum, jest więc właściwa lokalizacja routera. Powinniśmy umieścić go w miejscu, w którym sygnał ma szansę dotrzeć do każdego zakątka domu. Dobry wybór to właśnie przedpokój, z którego najbliżej do innych pomieszczeń. Z kolei złym pomysłem jest stawianie urządzenia w jednym ze skrajnych punktów domu. W takim przypadku istnieje ryzyko, że zasięg nie obejmie jego drugiej części.

Wpływ pogody na działanie WiFi

Zdarza się też tak, że odpowiedź na pytanie, jakie są przyczyny braku WiFi, jest jeszcze bardziej prozaiczna. Powodem może być pogoda. Bezprzewodowa sieć, jako ta bardziej wrażliwa od sygnału przesyłanego za pośrednictwem kabla Ethernet, źle znosi gwałtowne warunki atmosferyczne.

 

Burze i wichury to naturalny wróg dla domowego WiFi. Niestety, na to nic nie poradzimy. W razie kłopotów pozostaje skontaktować się z infolinią operatora i dowiedzieć się, jak przywrócić działanie internetu. Na szczęście to jedyny problem, któremu sami nie możemy zaradzić.

 

Dlaczego WiFi nie działa? Przegląd najczęstszych przyczyn

Brak WiFi może wynikać także z problemów ze sprzętem lub oprogramowaniem. W znacznej części przypadków przyczynę usterki możemy usunąć sami. Jeśli to nie pomoże, pozostaje kontakt z dostawcą internetu. Gdy i to nie pomaga, należy oddać urządzenie do serwisu.

Włączony mobilny hotspot lub tryb samolotowy

Wszyscy czasem zapominamy o włączeniu lub wyłączeniu jakiejś funkcji. Może mieć to wpływ m.in. na działanie WiFi. Mobilny hotspot, dzięki któremu możemy udostępnić swoje dane mobilne innemu urządzeniu, wymaga wyłączenia WiFi (np. smartfona).

 

W takiej sytuacji wystarczy zakończyć działanie hotspotu i nacisnąć ikonę sieci bezprzewodowej. Tak samo trzeba zrobić, gdy internet nie działa po np. podróży. Wówczas powodem może być włączony tryb samolotowy. Obie te przyczyny są prawdopodobne zwłaszcza w sytuacji, gdy problem z WiFi dotyczy tylko jednego sprzętu.

Nieprawidłowe ustawienia routera

Jeżeli WiFi nie działa na wszystkich urządzeniach, powodem może być zła konfiguracja routera. Jeśli został on dostarczony przez operatora, wystąpienie tego problemu jest mało prawdopodobne. Takie urządzenia konfiguruje uprawniony pracownik lub pobierają one ustawienia automatycznie.

 

Inaczej jest jednak w przypadku sprzętu zakupionego w sklepie. W takiej sytuacji WiFi nie działa być może z powodu wybrania niewłaściwej częstotliwości sygnału, kanału komunikacyjnego, rodzaju IP lub protokołu DHCP przypisującego adres IP urządzeniu. Aby przywrócić internet, trzeba sprawdzić ustawienia zalecane przez producenta routera i dostawcę internetu.

Problem z kartą sieciową

Karta sieciowa to podzespół, bez którego nie działa WiFi w komputerze stacjonarnym. Problem możemy rozwiązać, wykonując jej reset. W tym celu, w „Ustawieniach” w systemie Windows trzeba odszukać zakładkę „Sieć i internet”, a następnie opcję „Resetowanie sieci” w sekcji „Zaawansowane ustawienia sieci”.

 

Innym rozwiązaniem jest sprawdzenie działania karty sieciowej w „Menadżerze urządzeń”. Jeśli nie działa ona właściwie, obok jej nazwy widoczny będzie żółty trójkąt z wykrzyknikiem. W takim przypadku powinniśmy nacisnąć prawy przycisk myszy, wybrać „Właściwości”, a następnie w zakładce „Ogólne” przeczytać informacje o przyczynach wystąpienia problemu.

 

Pozostałe przyczyny braku internetu

Czasem problemy z działaniem internetu możemy rozwiązać błyskawicznie. Zawsze warto sprawdzić, czy np. podczas sprzątania od routera nie odłączył się kabel. Jeśli nie, to można po prostu go zresetować. Niekiedy tak proste działanie wystarczy, by połączenie wróciło.

 

W sytuacji, gdy nie pomagają żadne inne metody, warto przeskanować dysk. Jednym z powodów braku internetu może być wirus oprogramowania. Dotyczy to nie tylko komputerów, ale także urządzeń mobilnych. Musimy pamiętać, że one, tak jak wszystkie sprzęty z dostępem do sieci, narażone są na ataki hakerów i powinny być chronione przez program antywirusowy.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl