Najlepsze podcasty kryminalne – co warto przesłuchać 3.jpg
Zestawienia/Rankingi

Najlepsze podcasty kryminalne – co warto przesłuchać?

12 maja 2023 4 minuty czytania

Poczuj dreszczyk emocji i daj sie porwać historii - sprawdź czego warto posłuchać.

Po co ludzie słuchają podcastów kryminalnych? Chcą poczuć dreszczyk emocji, dać się porwać historiom czy może uchronić przed potencjalnymi niebezpieczeństwami? Niezależnie od motywacji ważne jest to, aby osoba opowiadająca potrafiła oddać klimat historii. Jakie są najlepsze kryminalne podcasty po polsku?

Spis treści:

  1. Piąte: nie zabijaj – Justyna Mazur

  2. Kryminalne Historie – Monika Prześlakowska

  3. Kryminatorium – Marcin Myszka

  4. Śledztwo Pisma – Fundacja Pismo

  5. Zagadki Kryminalne – Karolina Anna

  6. Polskie True Crime & Mystery – Olga Herring

  7. Kryminalnie – Stanowo

Piąte: nie zabijaj – Justyna Mazur

Podcast Justyny Mazur Piąte: nie zabijaj to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych słuchowisk kryminalnych w Polsce. Autorka wybiera sprawy, które interesują ją samą, co czuć podczas opowiadania. Ma ciepły głos, który idealnie łączy się z brutalnością opisywanych zagadek.

Jej odcinki trwają zwykle około godziny, ale zdarzają się nawet dwukrotnie dłuższe. Wśród najchętniej odsłuchiwanych epizodów na jej kanale na YouTube są te o zaginięciu Iwony Wieczorek czy śmierci Szymonka z Cieszyna. Poza tym Justynę Mazur można posłuchać na Spotify czy Apple Podcasts.

Sprawdź:  Play Expert poleca: najlepsze seriale kryminalne na Netflix

Kryminalne Historie – Monika Prześlakowska

Monika Prześlakowska to z zawodu dietetyczka i psychodietetyczka. Wydawać by się mogło, że nie ma wiele wspólnego z historiami o mordercach i zaginięciach, ale nic bardziej mylnego. Zagadki kryminalne to jej największe hobby, które rozwija od dawna. Początkowo dawała upust swoim zainteresowaniom podczas oglądania seriali i filmów o tej tematyce.

Teraz sama zapoznaje widzów z mrocznymi opowieściami rodem z najlepszych scenariuszy. Kiedyś chciała zajmować się konstruowaniem portretów psychologicznych, a ta pasja w połączeniu z wykształceniem daje jej możliwość bardzo porywającego opowiadania o okrutnych zbrodniach.

Kryminatorium – Marcin Myszka

Kryminatorium to jeden z najlepiej realizowanych technicznie podcastów w Polsce. Marcin Myszka ma nie tylko głos lektora, ale i doskonały sprzęt do nagrywania oraz fantazję. Jego opowieści często otoczone są muzyką budującą napięcie, a niekiedy w odcinkach pojawiają się nawet inne osoby.

Ten polski podcast kryminalny działa od 2018 roku, a odcinki ukazują się co tydzień. Autor zajmuje się zagadkami zarówno z kraju, jak i ze świata. Można go posłuchać na Spotify czy YouTube. Marcin Myszka stworzył też audioserial pod tytułem Rozpruwacz z Bydgoszczy, który traktuje o seryjnym zabójcy działającym w latach 60. XX wieku w okolicach tego miasta.

Sprawdź:  Netflix TOP 10 – co w Polsce oglądamy najchętniej?

Śledztwo Pisma – Fundacja Pismo

Jeśli ktoś liczy nie tylko na kryminalne historie, podcast Śledztwo Pisma to idealna propozycja dla niego. Bazuje nie tylko na opowieściach o morderstwach, ale także mniej brutalnych zagadkach. Prowadzi go Fundacja Pismo, która wydaje Pismo. Magazyn Opinii. Aktualnie produkcja składa się z czterech sezonów, a każdy z nich ma innego autora. Są nimi: Mirek Wlekły, Barbara Sowa, Iga Dzieciuchowicz, Maria Hawranek i Szymon Opryszek.

Śledztwo Pisma to opowieści, które stanowią reportaż pracy dziennikarskiej. Można mieć zatem pewność, że nie ma tam naciąganych faktów, a jedynie to, co udało się ustalić w wyniku dochodzenia. To bardzo rzetelnie przygotowane i wnikliwie przedstawiane historie, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Sprawdź:  Play Expert poleca: najlepsze filmy science-fiction na Netfliksie

Zagadki Kryminalne – Karolina Anna

Karolina Anna tworzy polski podcast kryminalny, ale wcześniej na tym samym kanale YouTube zajmowała się makijażem. Zmiana wyszła jej na dobre, ponieważ cieszy się dużą popularnością wśród widzów. Kobieta w angażujący i szczegółowy sposób opowiada o morderstwach czy zaginięciach.

Autorka interesuje się również zjawiskami paranormalnymi i często o nich mówi. To wyróżnia ją na tle innych podcasterów, którzy bazują jedynie na niepodważalnych faktach. Historie o duchach i innych siłach sprawiają, że odcinki przyciągają fanów mrocznych zagadek i horrorów.

Polskie True Crime & Mystery – Olga Herring

Kolejnym wartym uwagi podcastem kryminalnym na Spotify jest ten autorstwa Olgi Herring. Każdy odcinek ma okładkę z rybą w innym kolorze. Czerwone zwierzę oznacza, że opowieść dotyczy historii z Polski. Żółta sugeruje, że sprawa miała miejsce za granicą. Fioletowa – gawędy fikcyjne, które są równie wciągające, co te z prawdziwego świata.

Olga Herring mówi w taki sposób, aby nie pomijać nawet najdrobniejszych szczegółów. Wie, że zagadki da się rozwiązać tylko wtedy, kiedy niczego się nie przeoczy. W opisie podcastu zawarła informację, że opowiada o sprawach, które tak naprawdę mogą zdarzyć się każdemu.

Kryminalnie – Stanowo 

Jeśli chodzi o podcasty kryminalne na YouTube, to jedną z najpopularniejszych jest seria Kryminalnie na kanale Stanowo.com. Prowadzi ją niejaka Jaśmin, która opowiada przede wszystkim o mrocznych historiach z USA. Przed każdym odcinkiem wykonuje dogłębny research, co słychać w bogactwie szczegółów i punktów widzenia. Do najpopularniejszych odcinków na jej kanale należą te o przyjaciółkach Skylar Neese, dzieciach z Kurim czy rodzinie Richardsonów z Kanady.

Podcasty kryminalne na Spotify to sposób na urozmaicenie sobie drogi do pracy, podróży pociągiem czy gotowania. Da się z nich wyciągnąć wiele informacji na temat tego, jak dbać o swoje bezpieczeństwo. Do korzystania z serwisu potrzebny jest internet, który można wykupić w Play. Na platformie jest opcja pobierania słuchowisk, aby korzystać z rozrywki nawet bez dostępu do sieci np. w samolocie.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl