RAM – czym dokładnie jest i ile potrzebujemy go w swoim smartfonie.jpeg
Porady

RAM – czym dokładnie jest i ile potrzebujemy go w swoim smartfonie?

28 sierpnia 2023 4 minuty czytania

Za tym określeniem kryje się jednak wiele czynników wpływających na wydajność urządzeń.

Jaki powinien być dobry smartfon? Bez wątpienia szybki. Za tym określeniem kryje się jednak wiele czynników wpływających na wydajność urządzeń. Jednym z nich jest pojemność pamięci RAM. Do czego służy i ile powinno jej być? Przed wyborem telefonu warto się tego dowiedzieć.

Spis Treści:

  1. Co to jest pamięć RAM w telefonie i czym różni się od ROM?

  2. Ile RAM potrzeba w telefonie?

Co to jest pamięć RAM w telefonie i czym różni się od ROM?

Każdy smartfon, a także inne urządzenia elektroniczne takie jak np. komputery i konsole do gier, wyposażone są w dwa rodzaje pamięci. Do zrozumienia tego, jaki wpływ RAM ma na działanie sprzętu, niezbędne jest jej porównanie z ROM.

Czym jest pamięć ROM?

Wszelkie dane takie jak m.in. zainstalowane aplikacje, wykonane zdjęcia czy inne rodzaje plików (dokumenty, muzyka itp.) zapisywane są na dysku twardym urządzenia. Innymi słowy, przechowywane są w tzw. Read-Only Memory – pamięci ROM. Jest trwała, co oznacza, że wgrane dane pozostają w niej przez cały czas, także po wyłączeniu aplikacji czy nawet smartfona. Zapisane w ROM dane usunąć może tylko osoba użytkująca sprzęt.

Sprawdź także: Jak zwiększyć pamięć wewnętrzną w telefonie?

Czym jest pamięć RAM?

Uruchamianie aplikacji z pamięci ROM zajmuje dłuższą chwilę, zwykle kilka sekund. Co więcej, po zamknięciu programu wszystkie włączone wcześniej procesy zostają zakończone. Jak to rozumieć? Najlepiej porównać ROM właśnie z Random Access Memory, czyli RAM. Jest to pamięć natychmiastowego dostępu, która służy do utrzymywania aplikacji i uruchomionych w nich zadań. Dzięki temu użytkownik może szybciej powrócić do włączonego wcześniej programu i kontynuować czynności, które wcześniej w nim wykonywał.

Wyjaśnienie tego, czym jest RAM w smartfonie, najlepiej obrazuje przykład przeglądarki internetowej. Pierwsze jej uruchomienie odbywa się z poziomu pamięci ROM. Następnie, jeśli aplikacja nie została wyłączona, utrzymywana jest w RAM. Pozwala to błyskawicznie powrócić do przeglądania sieci, nawet jeśli przeglądarka nie była używana przez dłuższy czas. Co więcej, dostępne są też otwarte wcześniej strony internetowe. Świadczy to o tym, że w pamięci pozostała nie tylko sama aplikacja, ale także procesy (zadania) w niej wykonywane. W tym przypadku są nimi otwarte w przeglądarce karty.

Wpływ RAM na działanie smartfona

W odróżnieniu od ROM, pamięć RAM jest tymczasowa. Oznacza to, że aplikacje przechowywane są w niej tylko przez pewien czas. Jak długi? Zależy to od jej pojemności. Właśnie z tego powodu tak ważne jest to, ile ona wynosi. Im więcej, tym lepiej, ponieważ większa ilość RAM pozwala dłużej utrzymywać większą liczbę otwartych programów. Analogicznie mniejsza pojemność tej pamięci pozwala włączyć mniej aplikacji, a do tego te, które nie były używane od dłuższego czasu, są z RAM-u usuwane.

Ile RAM potrzeba w telefonie?

Z wiedzą, co oznacza RAM w telefonie, znacznie łatwiej wybrać odpowiednio szybkie urządzenie. Warto przy tym pamiętać, że choć im jej więcej, tym lepiej, nie każda osoba będzie potrzebować smartfona o dużej pojemności RAM. Przed zakupem warto zastanowić się, do czego dokładnie będzie używany sprzęt. Często okazuje się, że tańszy model z mniejszą ilością pamięci będzie wystarczający. Ten dylemat dotyczy jednak głównie posiadaczy sprzętów z Androidem.

Smartfony z Androidem

Przed wyborem warto przyjąć minimalną akceptowalną pojemność RAM, a to ze względu na kluczową cechę Androida. System operacyjny od Google działa na setkach modeli smartfonów od dziesiątków producentów. Z tego powodu nie jest możliwa jego pełna optymalizacja, czyli zapewnienie jak najwyższej wydajności przy wykorzystaniu jak najmniejszych zasobów sprzętowych. W praktyce dla użytkownika oznacza to, że najlepszym wyborem będzie zakup urządzenia, który ma co najmniej 4 GB RAM. Taka ilość wystarcza do utrzymania w pamięci kilku aplikacji naraz.

Osoby, które korzystają z większej liczby programów, mogą zainteresować się urządzeniami mającymi 6 lub 8 GB RAM. Tak wyposażony smartfon będzie działał szybko nawet w sytuacjach, gdy jednocześnie włączonych będzie kilkanaście aplikacji. Czasem potrzeba jeszcze więcej pamięci, szczególnie jeśli używa się programów potrzebujących dużo zasobów systemowych, np. zaawansowanych gier. Takim osobom producenci smartfonów proponują modele wyposażone nawet w 12 GB RAM. Wiele z nich znajduje się w ofercie sieci Play.

iPhone’y

Koncern Apple konsekwentnie unika podawania pojemności pamięci iPhone’ów. Powodem jest jej mniejsza ilość w stosunku do konkurentów z Androidem. Smartfony z jabłkiem w logo po prostu prezentują się pod tym względem gorzej, z czego producent zdaje sobie sprawę. W rzeczywistości jednak iPhone’y są w czołówce najszybszych smartfonów na rynku. Duża w tym zasługa systemu iOS, który jest zoptymalizowany tylko pod kątem działania na urządzeniach Apple. Dzięki temu nawet 3 lub 4 GB RAM to ilość wystarczająca, by komfortowo korzystać z wielu aplikacji naraz, także z gier.

Sprawdź także: Jak przenieść się z Androida na iOS i z powrotem?

Użytkownicy, którzy mimo tego zastanawiają się, jak sprawdzić, ile RAM-u jest w telefonie Apple, mogą to zrobić przy pomocy aplikacji testowych. Oprócz tego istnieje jeszcze prostszy sposób, czyli przejrzenie portali technologicznych. Dzięki pracy ich redaktorów wiadomo, że wszystkie modele z serii 14 mają po 6 GB RAM. Tyle samo mają warianty Pro oraz Pro Max iPhone’ów 12 i 13, a ich tańsze odpowiedniki – 4 GB.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl