Jak zwiększyć pamięć wewnętrzną w telefonie Foto.jpeg
Porady

Jak zwiększyć pamięć wewnętrzną w telefonie?

20 października 2021 4 minuty czytania

 Może są jednak sposoby na zwiększenie pamięci wewnętrznej w telefonie, by móc tego typu sytuacji uniknąć? Sprawdzamy!

Nie da się ukryć, że smartfony przejęły obecnie funkcje wielu różnych sprzętów. To właśnie na tych urządzeniach mobilnych przechowuje się ważne dokumenty czy notatki, a także liczne zdjęcia i filmy. Musisz jednak pamiętać, że w zakresie pamięci smartfon ma ograniczone możliwości. Być może nawet kilka razy pokazał Ci się komunikat, który mówił, że na Twoim urządzeniu nie ma już więcej miejsca, a jeśli chcesz zapisać dany plik czy zdjęcie, musisz je zwolnić. Może są jednak sposoby na zwiększenie pamięci wewnętrznej w telefonie, by móc tego typu sytuacji uniknąć? Sprawdzamy!

Zwiększenie pamięci wewnętrznej w telefonie – czy warto?

Każde urządzenie posiada określoną ilość pamięci wewnętrznej. Jest ona niczym innym jak wolną przestrzenią na dysku, którą możesz wykorzystać do przechowywania danych, zarówno pod postacią plików, jak i programów. Gdy cała pamięć zostaje zapełniona, nie ma możliwości zapisu kolejnych zdjęć, filmów czy innych dokumentów. Co więcej, nie można też pobierać i instalować nowych aplikacji. Samo korzystanie z urządzenia staje się wówczas niezwykle ograniczone, a alerty o przepełnionej pamięci pojawią się niemalże przy każdym wykonywanym zadaniu.

Jak zwiększyć pamięć wewnętrzną w telefonie?

Pamięć wewnętrzną w smartfonie można zwiększyć na co najmniej kilka sposobów – są one proste i dostępne wszystkim użytkownikom, niezależnie od wiedzy czy umiejętności technicznych.

Odinstaluj aplikacje, których już nie używasz

Najprostszym i jednocześnie najszybszym sposobem na zwiększenie pamięci wewnętrznej w telefonie jest odinstalowanie aplikacji, których już nie używasz. Pomoże Ci w tym konto Google, gdzie możesz w prosty sposób sprawdzić, jak dawno otworzyłeś dany program. Czasami może się wydawać, że ważące 50 MB aplikacje nie przeszkadzają – jednak jeśli korzysta się z nich raz na rok, to sens ich posiadania jest znikomy.

Pozbądź się niepotrzebnych plików

Kolejnym sposobem jest usunięcie niepotrzebnych plików. W pierwszej kolejności skup się na przejrzeniu zdjęć i filmów, gdyż najczęściej to właśnie one zajmują najwięcej miejsca.

Przejrzyj i wyczyść pamięć podręczną

Pliki tymczasowe – czyli tzw. „cache” – zwykle zajmują najwięcej miejsca w pamięci podręcznej telefonu. Warto więc wyczyścić je przy pomocy np. Managera Pamięci lub specjalnej aplikacji do usuwania ciasteczek. Możliwe jest też zrobienie tego w sposób manualny. W tym celu wejdź w „Aplikacje", a następnie klikaj na każdą kolejną i wybieraj opcję "Wyczyść Pamięć Podręczną"

Przenieś najważniejsze pliki na swój komputer

Kolejnym sposobem, dzięki któremu zwolnisz pamięć wewnętrzną w telefonie, jest przeniesienie plików, zdjęć i filmów na dysk twardy komputera. Wykorzystaj do tego zwykły kabel USB lub Bluetooth – skopiuj wybrane dokumenty, a po przeniesieniu skasuj je z pamięci wewnętrznej telefonu.

Wykorzystaj możliwości, jakie daje Ci wirtualna chmura

Wirtualna chmura jest bardzo wygodnym rozwiązaniem i idealnie sprawdza się w przypadku przepełnionej pamięci wewnętrznej w telefonie. Jakie są jej właściwości? W wielkim skrócie: jest to dysk, który funkcjonuje online. Występuje np. pod postacią Google Drive, OneDrive czy chociażby Dropbox’a. Co więcej, nie zawsze określone pliki musisz przenosić do chmury ręcznie – przykładowo zakładkę Zdjęcia Google możesz zsynchronizować z tymi, które posiadasz na swoim urządzeniu mobilnym. Wystarczy, że wejdziesz do ustawień aplikacji i wybierzesz opcję "Kopia zapasowa i synchronizacja".

Musisz jednak pamiętać, że dostęp do zapisanych w chmurze plików możesz mieć tylko w momencie, kiedy jesteś połączony/połączona z internetem.

Skorzystaj z dobrego programu antywirusowego

Dobrym sposobem na zwolnienie kilku GB pamięci wewnętrznej w smartfonie może okazać się wykorzystanie programu antywirusowego. Często to właśnie zbędne i złośliwe oprogramowania zapełniają pamięć urządzenia. Zainstaluj więc na smartfonie dobry program antywirusowy, a następnie uruchom skanowanie. Po jego zakończeniu – jeśli zostaną wykryte złośliwe pliki – będziesz mógł je automatycznie usunąć.

Karty pamięci do telefonu – zwiększenie pamięci wewnętrznej na stałe

Skutecznym sposobem na zwiększenie pamięci telefonu jest umieszczenie w urządzeniu karty microSD. Jest to pamięć zewnętrzna (w pewnym sensie odgrywająca podobną rolę co pendrive), której parametry możesz dopasować do własnych potrzeb. Na rynku dostępne są karty do 2 GB, a nawet większe – mowa o standardach microSDHC (pojemność do 32 GB) oraz microSDXC (nawet do 2 TB).

Zanim jednak zdecydujesz się na taką opcję, sprawdź, czy Twój telefon posiada odpowiednie gniazdo, w które tego typu kartę można włożyć. Istotne jest też to, czy będzie on w stanie obsługiwać kartę o określonej pojemności. Przykładowo nie każdy smartfon poradzi sobie z tą o pojemności 2 TB, choć karty o niższych wartościach, np. 32 czy 64 GB, przez większość współczesnych modeli telefonów są obsługiwane bez problemu. Warto przy tym podkreślić, że jeśli dany smartfon radzi sobie ze standardem microSDXC, nie powinien mieć problemu z rozpoznaniem standardów dostarczających mniejszą ilość pamięci. Nie zawsze jednak działa to w drugą stronę – tzn. obsługa standardowego microSD nie oznacza z automatu możliwości pracy z wyższymi standardami.

Gdzie można sprawdzić to, czy dany smartfon ma możliwość obsługi tego typu kart? Najlepszym źródłem są specyfikacje, które zwykle można znaleźć na stronie producenta danego telefonu. Można też dopytać operatora czy sklep, w którym go kupiliśmy.

Nie zapomnij, by po zainstalowaniu karty microSD przenieść na nią wszystkie pliki, aplikacje, zdjęcia czy filmy. Zresztą z jej pomocny możesz korzystać nie tylko w przypadku smartfona. Tego typu karty pozwalają m.in. zwiększyć pamięć tabletów, kamer sportowych, aparatów, ultrabooków, a nawet laptopów.

 

Sprawdź także: Jak oszczędzać dane komórkowe? 4 sprawdzone sposoby

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl