Jak oszczędzać dane komórkowe.jpeg
Porady

Jak oszczędzać dane komórkowe? 4 sprawdzone sposoby

4 kwietnia 2022 3 minuty czytania

W dzisiejszych czasach smartfon pozbawiony dostępu do internetu staje się praktycznie bezużyteczny. Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto znać kilka sprawdzonych sposobów na oszczędzanie danych. Chciałbyś wiedzieć, jak oszczędzać pakiety danych? Poznaj kilka skutecznych porad! 

Wyłącz automatyczne uaktualnienia

Mało kto zdaje sobie sprawę, ile danych tak naprawdę pobierają zautomatyzowane procesy. Smartfony cały czas starają się być coraz bardziej wygodne do użytkowania. Z tego powodu wprowadzono m.in. automatyczne aktualizacje zainstalowanych aplikacji. Ta wygoda najczęściej idzie w parze z dość dużym zużyciem danych komórkowych. Niektóre apki (np. gry mobilne) potrafią wprowadzać zmiany nawet raz na tydzień. Oczywiście nie są to gigabajtowe update’y, jednak na Twoim telefonie może znajdować się kilka lub nawet kilkanaście aplikacji pobierających aktualizacje bez twojej wiedzy. Ich duża liczba może przełożyć się na stosunkowo szybkie wyczerpanie pakietu danych. Jak tego uniknąć?

Wyłączenie automatycznych aktualizacji, a przy tym oszczędzanie danych w Samsungu czy jakimkolwiek innym telefonie z Androidem, jest naprawdę proste. Wystarczy otworzyć sklep Google Play i znaleźć w nim panel oznaczony trzema kreskami. Następnie należy kliknąć „Ustawienia”, po czym przejść do menu „Ogólne”. Ostatni krok to zaznaczenie opcji „Nie aktualizuj automatycznie aplikacji”. Wybór takich ustawień sprawi, że dostaniesz powiadomienie za każdym razem, gdy wyjdzie nowy update do którejś z Twoich apek. Sprawa ma się nieco inaczej w urządzeniach bazujących na iOS. W sprzęcie od Apple należy wejść w „Ustawienia”, a następnie w kategorię „App Store”. Na sam koniec wystarczy odznaczyć opcję odpowiadającą za automatyczne pobieranie uaktualnień aplikacji.

Włącz oszczędzanie danych w aplikacjach

Jednym z najlepszych sposobów na oszczędzanie danych komórkowych jest bezpośrednie ograniczenie ich użycia przez wybrane aplikacje. Procesy, takie jak automatyczne pobieranie zdjęć, ładowanie wideo w najwyższej jakości czy choćby ich zwyczajne działanie w tle, mogą generować duże zużycie pakietów. Większość z nich można zatrzymać w ustawieniach telefonu, a część w opcjach wewnątrz apki. Następnym razem, gdy pobierzesz nową aplikację, koniecznie poszukaj w jej ustawieniach możliwości oszczędzania danych. Taka funkcja znajduje się, m.in. w najpopularniejszych aplikacjach serwisów streamingowych, social mediach czy komunikatorach. W kwestii tych ostatnich warto również wyłączyć opcję automatycznego zapisywania odbieranych i przesyłanych zdjęć. Apki, takie jak Messenger czy WhatsApp, włączają ją od razu po zainstalowaniu.

Ustaw limit zużycia danych

Kolejny sposób nie wpływa bezpośrednio na zużycie danych przez aplikacje czy sam telefon. Ustawienie maksymalnego limitu GB możliwych do wykorzystania, sprawdza się wyjątkowo dobrze w sytuacjach, w których nie chcesz przekraczać pakietu wybranego w abonamencie. Co więcej, możesz także ustawić cykliczne powiadomienia, informujące Cię o poziomie wykorzystania danych komórkowych.

U wielu operatorów wykorzystanie określonego w umowie pakietu często wiąże się z dość wysokimi dodatkowymi opłatami. Play zamiast tego postawił na internet mobilny bez limitu GB. Po zużyciu pakietu przedstawionego w wybranej ofercie, nadal będziesz mógł korzystać z internetu, nie martwiąc się o nadpłaty, czy nieprzewidziane koszta. Jedyna zmiana, którą zauważysz, to ograniczenie prędkości łącza, które zostanie odblokowane w nowym okresie rozliczeniowym. W przypadku tej oferty nie musisz martwić się zużyciem pakietu internetowego. Internet bez limitu GB pozwoli Ci także zrezygnować z niektórych rygorystycznych ustawień – dzięki temu możesz zezwolić na automatyczne aktualizacje, jak i wyłączyć oszczędzanie danych aplikacji.

Używaj Wi-Fi

Najprostszym, a jednocześnie nie aż tak oczywistym sposobem na oszczędzanie danych jest… częste używanie Wi-Fi. Pobieranie dużych plików, oglądanie materiałów wideo czy prowadzenie transmisji live, to tylko kilka z czynności wymagających naprawdę dużych pakietów. Dzięki użyciu Wi-Fi, które zwykle nie ogranicza dostępnych do użycia GB, znacznie zredukujesz ich zużycie w ofercie internetu mobilnego. Co więcej, sieć domowa jest statystycznie szybsza od bezprzewodowego łącza. Dodatkowo stacjonarny internet zapewnia o wiele stabilniejsze połączenie, dzięki czemu nie musisz się martwić m.in. o zmiany pingu w grach on-line. Korzystając z Wi-Fi, nie tylko zyskujesz swobodę w użyciu danych, ale i zwiększoną prędkość ich przesyłania oraz stabilność połączenia!

Dzięki abonamentom, takim jak internet światłowodowy w Play (pozbawiony jakichkolwiek limitów danych), możesz pozwolić sobie na beztroskie surfowanie po sieci. Z prędkością łącza sięgającą do 1 Gb/s w krótkim czasie ściągniesz nawet największe pliki, a dzięki rabatom związanym z łączeniem ofert dodatkowo zaoszczędzisz pieniądze. W zestawie z abonamentem dostaniesz także wysokiej jakości router obsługujący takie technologie, jak Wi-Fi 6 i Dual Band.

Oszczędzanie danych, pomimo obniżenia stawek za pakiety internetu, to temat, o którym dobrze pamiętać. Jeśli skorzystasz z wymienionych sposobów, znacznie ograniczysz ich zużycie. Dzięki temu nie będziesz się już martwić o szybkie wyczerpanie zasobów danych.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl