Numery alarmowe za granicą (4).jpeg
Porady

Numery alarmowe za granicą - jak szybko wezwać pomoc?

14 czerwca 2024 3 minuty czytania

112 to ogólnoeuropejski numer alarmowy. Na jaki numer zadzwonić będąc na innym kontynencie? Sprawdź, jak sprawnie wezwać pomoc za granicą!

Zagraniczne podróżowanie bywa czasami ryzykowne, dlatego wczasowicze powinni poznać praktyczne sposoby na zwiększenie poziomu ich bezpieczeństwa. Zaliczyć do nich można m.in. zaznajomienie się zawczasu z numerami alarmowymi odwiedzanych państw. Do czego dokładnie służą? Jak się nimi poprawnie posługiwać?

Spis treści:

  1. Do czego służą numery alarmowe?
  2. Ważne numery alarmowe w Europie
  3. Ważne numery alarmowe poza Europą
  4. Połączenia międzynarodowe - koszt
  5. Wskazówki dotyczące bezpiecznego podróżowania

Do czego służą numery alarmowe?

Numery alarmowe służą zapewnieniu bezpieczeństwa w nagłych przypadkach. Są one przeznaczone do natychmiastowego kontaktowania się z odpowiednimi służbami ratunkowymi.

Za ich pomocą można szybko powiadomić o zaistniałym problemie:

  • straż pożarną;

  • policję;

  • pogotowie.

Każde państwo ma swoje dedykowane i bezpłatne numery alarmowe dostępne 24/7. Do zadań odpowiedzialnych podróżników należy ich zapamiętanie.

Poprawne korzystanie z numerów alarmowych za granicą

Numerów alarmowych za granicą nie można nadużywać. Służą one do wykorzystania wyłącznie w przypadkach wymagających uzyskania pomocy ze stron trzecich i w sytuacjach, w których pojawia się ryzyko zagrożenia zdrowia lub życia osób poszkodowanych. Nieprzestrzeganie tego zalecenia skutkuje utrudnieniem pracy lokalnych organów, a w efekcie wystosowaniem mandatu karnego.

Poza tym nieprzemyślana próba kontaktu może utrudnić poprawne przekierowanie połączeń od osób potrzebujących pomocy naprawdę. Oznacza to, że wybieranie numeru alarmowego powinno być przemyślane i niepochopne.

Co zrobić w przypadku usprawiedliwionego kontaktu z przedstawicielami władzy? Należy niezwłocznie podać:

  • dane osobowe;

  • informacje lokalizacyjne;

  • rodzaj zdarzenia.

Następnie powinno się postępować zgodnie z poleceniami przydzielonego operatora. Trzeba odpowiadać na wszystkie zadane pytania i minimalizować ryzyko wystąpienia błędów komunikacyjnych.

Ważne numery alarmowe w Europie

Międzynarodowy numer alarmowy w Europie to 112. Zapewnia on dostęp do niezbędnych służb ratunkowych we wszystkich państwach członkowskich UE.

Operatorzy 112 przekierowują połączenia do odpowiednich służb lokalnych. Dzięki temu nie trzeba zapamiętywać żadnych innych numerów. 112 można wybrać bez żadnych dodatkowych kodów lub prefiksów.

Co ważne, telefon dzwoniący pod 112 nie wymaga posiadania w sobie karty SIM.

112 na terenie Polski

Jaki numer alarmowy wykręcić na terenie Polski: 997, 998, 999 czy 112?

Osoby będące w szoku (np. spowodowanym wypadkiem samochodowym) powinny zadzwonić pod 112. Niektóre zdarzenia wymagają udzielenia pomocy ze strony wszystkich służb ratunkowych. Przykładowo pożary mogą wymagać pilnego przyjazdu pojazdu strażackiego i karetki – operatorzy 112 przekażą zgłoszenie odpowiednim organom.

Natomiast nie oznacza to, że należy całkowicie zrezygnować z używania numerów 997, 998 i 999. Łączą one bezpośrednio z wybranymi służbami ratunkowymi i mogą okazać się lepszym wyborem w nie aż tak nagłych i rozległych przypadkach.

Europejski numer alarmowy 112 stanowi bezpieczną alternatywę. Dzwoniący zyskują pewność, że ich zgłoszenia na pewno trafią tam, gdzie trzeba.

Ważne numery alarmowe poza Europą

Gdzie zgłaszać potrzebę pomocy poza Europą? Kraje poza terenem UE mają swoje wewnętrzne numery alarmowe.

  • Stany Zjednoczone – uniwersalne 911.

  • Kanada – uniwersalne 911.

  • Australia – uniwersalne 000.

  • Chiny – 110 na policję, 120 na pogotowie i 119 na straż.

  • Japonia – 110 na policję i 119 na pogotowie oraz straż.

Numery pozostałych państw są powszechnie dostępne online.

Połączenia międzynarodowe – koszt

Zagraniczne połączenia w ramach numerów alarmowych są bezpłatne. Brak środków na koncie nie utrudnia w żaden sposób skutecznego skontaktowania się z przedstawicielami służb ratunkowych. System ten stworzono w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa wszystkim bez wyjątku.

Wyjątek od reguły mogą stanowić kraje rozwijające się. W przypadku podróżowania po ich terenie warto zabezpieczyć się już zawczasu. Nieocenione może okazać się wybranie korzystnych ofert roamingowych. Szczegółowy cennik takich usług da się znaleźć na stronie Play.

     Sprawdź także: Roaming – podstawowe informacje

Wskazówki dotyczące bezpiecznego podróżowania

Jak przygotować się do bezpiecznego podróżowania? Należy dokładnie zaplanować trasę i sprawdzić aktualne ostrzeżenia (np. terrorystyczne) w danym państwie lub regionie. Można również zapisać się w systemach informacyjnych dla turystów oraz utrwalić numery kontaktowe m.in. do ambasad i konsulatów.

Wszystkie ważne dokumenty i pieniądze powinno się przechowywać osobno oraz w niedostępnym dla innych miejscu. Dzięki temu w razie kradzieży nie straci się wszystkiego jednocześnie. Wskazówka ta może zaoszczędzić wiele ewentualnych problemów związanych np. z przymusowym powrotem.

     Sprawdź także: Wakacje za granicą a internet — jaka oferta sprawdzi się najlepiej?

Warto zachować dużą ostrożność podczas picia i jedzenia. Najlepiej unikać pożywienia pochodzącego z nieznanego źródła. Ważna jest też higiena rąk przed posiłkami (i nie tylko) w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na egzotyczne choroby.

Poznanie numerów alarmowych i zastosowanie się do przedstawionych porad może znacznie zwiększyć poziom bezpieczeństwa podczas podróży.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl