Wakacje za granicą a internet — jaka oferta sprawdzi się najlepiej.jpeg
Porady

Wakacje za granicą a internet — jaka oferta sprawdzi się najlepiej?

16 lutego 2022 4 minuty czytania

Podczas zagranicznego wyjazdu często towarzyszy nam niepewność związana z kosztami oraz dostępnością usług naszego operatora telekomunikacyjnego. Dowiedz się, jak działa internet poza Polską oraz gdzie szukać najlepszej oferty na wakacje za granicą.

Bez względu na to, czy to tylko weekend za granicą, czy może dłuższy wyjazd, warto wiedzieć, jakie masz możliwości względem internetu mobilnego. Zamiast wyłączać transfer danych i korzystać z niechronionych publicznych Wi-Fi, ciesz się pełnią możliwości internetu od Play.

Weekend za granicą – jak będzie działać internet?

W ubiegłym roku 63% osób zapytanych w badaniu TNS Kantar o to, gdzie spędzą wakacje, odpowiedziało: w Polsce. Dodając do tego osoby, które stwierdziły, że nie planują żadnych podróży, zdecydowana większość Polaków wypoczywa w granicach kraju. Nie mniej, część z nich, może wyrazić chęć okazjonalnego korzystania z atrakcji naszych sąsiadów.

Przykładowo wyjazd w góry często wiąże się z wizytą w Czechach lub na Słowacji. Osoby mieszkające blisko Niemiec, również mogą wybrać się na krótką wycieczkę do tego kraju. Nie potrzeba wcale długich wakacji, aby spotkać się z koniecznością korzystania z internetu poza granicami kraju. Czy na przejściu granicznym najlepiej wyłączyć telefon? Czy należy obawiać się dodatkowych opłat za korzystanie z usług poza Polską?

Odpowiedź brzmi: dzisiaj nie, kiedyś tak. Jeszcze jakiś czas temu, nad każdą osobą, która wyjeżdżała za granicę, wisiało widmo rachunku za roaming. System korzystania z obcych sieci był kosztowny, a wysłanie zwykłego SMS-a wiązało się z co najmniej kilkuzłotowym wydatkiem. Dziś jednak swoboda poruszania się po krajach europejskich, a zwłaszcza należących do Unii Europejskiej jest znacznie większa. Przełożyło się to również na warunki korzystania z telefonu oraz internetu mobilnego za granicą. W 2017 roku Komisja Europejska zapewniła mieszkańcom wspólnoty możliwość bezpłatnego korzystania ze swoich telefonów na terenie całej Unii.

Informacje na temat paczki internetu, z której możesz korzystać w ramach roamingu UE, znajdziesz w warunkach umowy swojej oferty. Dzięki temu nie musisz martwić się o korzystanie z sieci, jeśli podczas wakacji planujesz weekend za granicą.

Wakacje za granicą – jaki internet wybrać?

Jeśli planujesz wakacje za granicą, musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii, dotyczących połączenia z siecią. W przytoczonym wcześniej badaniu ponad połowa ankietowanych przyznała, że najchętniej spędziłaby urlop w apartamencie lub lokalu na wynajem. W takich miejscach może brakować sieci Wi-Fi. Dlatego warto przygotować się na taką ewentualność i na wakacje za granicą zabrać ze sobą internet bezprzewodowy od Play. W ramach oferty możesz mieć aż 200 GB do wykorzystania, także w Strefie Euro. W przypadku roamingu w Play wyróżnia się Strefę Euro oraz pozostałe strefy. Różnią się one od siebie stawką za połączenia, SMS-y i transfer danych. W ramach takich ofert jak np. internet elastyczny w Play możesz bez obaw korzystać z sieci w Strefie Euro. Obejmuje ona państwa członkowskie UE, a także Norwegię, Liechtenstein, Islandię oraz Watykan.

Warto jednak zauważyć, że część państw sąsiadujących z Polską (Ukraina, Białoruś), a także częsty cel podróży, jakim jest Wielka Brytania, zalicza się do Strefy 1, gdzie stawki są inne. Na wyższe koszty należy przygotować się, podczas korzystania z internetu w krajach Strefy 2. Do takich zaliczamy chociażby, Kanadę czy USA, ale i pozostałe państwa nie uwzględnione we wcześniejszych strefach.

Jeżeli jednak planujesz wakacje w którymś z państw członkowskich, możesz bez obaw uruchomić router i cieszyć się z dostępu do internetu. Posiadanie oferty z dużą paczką GB do wykorzystania poza Polską to dobry pomysł na dłuższe wakacje za granicą. Nie musisz mieć wtedy obaw o wysokie rachunki po powrocie do kraju.

Dlaczego warto mieć swój internet na wakacjach?

Własny router podczas wakacji oznacza nie tylko oszczędność na ewentualnych opłatach za roaming, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Mogłoby się wydawać, że zagraniczne wakacje bez własnego transferu danych to nie problem. W końcu w krajach Europy Zachodniej bez trudu można znaleźć darmowe Hotspoty Wi-Fi. Warto jednak pamiętać, że są to publiczne, niechronione sieci bezprzewodowe. Mogą one stanowić okazję dla złodziei do włamania się do twojego telefonu, tabletu bądź laptopa.

Przebywając za granicą, nie zawsze możesz mieć pewność co do bezpieczeństwa wybranych miejsc. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że cyberprzestępców przyciągają, chociażby dworce kolejowe. Tłumy ludzi, niezabezpieczone sieci internetowe, to okazja do włamania się np. na twoje konto bankowe. W związku z tym należy unikać publicznych sieci Wi-Fi. Warto także odpowiednio zabezpieczyć swój telefon oraz pozostały sprzęt solidnym programem antywirusowym.

Podróż poza granice Polski może być wygodna, a ty wcale nie musisz rezygnować z internetu, czy ograniczać korzystania z niego. Tym bardziej że połączenie z siecią jest niezwykle przydatnym i istotnym elementem podczas urlopu. Internet pozwala nam sprawdzić najważniejsze informacje – gdzie znajduje się dany hotel, w jakich godzinach otwarte są atrakcje turystyczne, z jakiej formy komunikacji miejskiej skorzystać. A jeśli pogoda nie dopisze, zawsze możesz spędzić czas w hotelu, oglądając filmy i seriale na Amazon Prime. Taka opcja jest możliwa przez 30 dni w ramach oferty na internet bezprzewodowy Play.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl