Pomimo komunikatorów internetowych nadal jednym z najbardziej efektywnych metod komunikacji telefonicznej jest bezpośrednia rozmowa lub wiadomość SMS. Natomiast komunikację powyższymi metodami można dodatkowo usprawnić. Pomagają specjalne aplikacje umożliwiające uporządkowanie kontaktów w książce telefonicznej na telefonie oraz zarządzanie numerami i wiadomościami tekstowymi. Ciekawostką jest to, że niektóre programy są już domyślnie zapisane w telefonie, a inne można bezpłatnie pobrać.
Spis treści:
Aplikacje do zarządzania kontaktami – domyślne vs. zewnętrzne
Smartfony oferują szerokie możliwości w obszarze zarządzania kontaktami telefonicznymi. Zapisanie kontaktu to już nie tylko dodanie imienia, nazwiska i numeru telefonu. Do rekordu dodać można także miejsce pracy, adres e-mail czy rodzaj kontaktu np. prywatny lub firmowy. Jeżeli jednak domyślne narzędzie producenta z jakiegoś powodu nie odpowiada użytkownikowi, można sięgnąć po bardziej intuicyjne, funkcjonalne i bezpieczniejsze rozwiązania. Aplikacji do zarządzania kontaktami w telefonie jest bardzo dużo i są często całkowicie darmowe.
Samo zarządzanie kontaktami w telefonie może odbywać się na kilka sposobów. Przede wszystkim rekordy z kontaktami i przypisanymi do nich numerami można zapisywać w pamięci urządzenia lub na karcie SIM lub eSIM. Natomiast najbezpieczniejszym rozwiązaniem są chmury. Po zapisaniu numerów kontaktowych w chmurze kontakty są dostępne na wszystkich urządzeniach. To dobre rozwiązanie na wypadek utraty smartfona lub przy konieczności przenoszenia kontaktów pomiędzy telefonami.
Sprawdź także: Aplikacje do notatek – co wybrać?
Aplikacje do zarządzania kontaktami w telefonie – TOP 5:
-
Google Contacts – jedna z popularniejszych aplikacji do zarządzania kontaktami wśród użytkowników telefonów z systemem Android. Aplikacja ma intuicyjny interfejs umożliwiający proste zarządzanie numerami, również poprzez dodawanie rekordów do grup. Pomagają także automatyczne aktualizacje na podstawie informacji z Gmaila.
-
Microsoft Outlook – uniwersalna aplikacja do zarządzania kontaktami i pocztą elektroniczną zsynchronizowana z kalendarzem. Narzędzie pozwala spersonalizować interfejs i wyszukiwać kontakty poprzez zaawansowane funkcje. Łatwo też przenieść kontakty z innej platformy.
-
Contacts+ – funkcjonalna aplikacja dająca możliwość uniknięcia niechcianych połączeń. Narzędzie jest zsynchronizowane z kanałami social media m.in. Facebook. Użytkownik może także grupować kontakty i tworzyć etykiety. W szybkim dodawaniu numeru pomaga funkcja automatycznego zapisania kontaktu i możliwość skanowania wizytówki.
-
Sync.ME – aplikacja rozszerzona o dodatkowe funkcje, w tym identyfikację numerów telefonów oraz automatyczne aktualizacje kontaktów na podstawie danych z kanałów społecznościowych. Porządek w skrzynce pomaga utrzymać funkcja automatycznego usuwania duplikatów. Ciekawym dodatkiem jest też opcja przypominania o urodzinach i innych wydarzeniach.
-
FullContact – narzędzie z przeznaczeniem dla użytkowników indywidualnych i biznesowych. Aplikacja pozwala na szybką migrację kontaktów z innych platform i kanałów social media. Pozwala też na dodawanie kontaktów poprzez skanowanie wizytówek.
Sprawdź także: Jak przenieść dane z Androida na iPhone’a?
Czym jest aplikacja do wiadomości SMS?
Podstawową funkcją aplikacji do obsługi wiadomości tekstowych jest wysyłanie SMS-ów czy MMS-ów. W każdym telefonie użytkownik znajdzie aplikację pozwalającą na bezproblemowe wysyłanie wiadomości SMS, również z dodatkowymi grafikami, zdjęciami, plikami audio czy wideo. Jednak nie zawsze podstawowe aplikacje od producenta spełniają wymagania użytkownika.
Wówczas najchętniej sięga się po dobrze znane aplikacje na rynku typu WhatsApp czy Facebook Messenger. Obok popularnych rozwiązań warto przyjrzeć się innym funkcjonalnym aplikacjom, które pozwalają na bezproblemowe wysyłanie wiadomości SMS i treści multimedialnych. Dotyczy to osób prywatnych, ale także klientów biznesowych. Ciekawostką jest również to, że wciąż popularnością cieszy się Bramka SMS.
Aplikacje do wiadomości tekstowych – TOP 5:
-
WhatsApp – aplikacja z szyfrowaniem typu end-to-end. To dobre rozwiązanie również w przypadku grupowych wiadomości tekstowych. Narzędzie obsługuje także wiadomości multimedialne i pozwala na udostępnianie dokumentów.
-
iMessage – aplikacja dla urządzeń marki Apple (telefony iPhone). Użytkownik mający dostęp do narzędzia może korzystać z dodatkowych funkcji m.in. tło czatów, wiadomości grupowe.
-
Textra SMS – aplikacja obsługująca przeszło 100 motywów graficznych oraz kilka stylów pola tekstowego. Narzędzie ma także tryb nocny. Użytkownik może też planować SMS-y i wstrzymywać wysyłanie wiadomości. Inne funkcje to blokowanie kontaktów, notatki głosowe, wysyłanie wiadomości grupowych, możliwość wybrania stylu emoji i szybkie odpowiedzi.
-
Wiadomości Google – narzędzie do SMS-ów i MMS-ów zintegrowane z innymi usługami Google. Z poziomu aplikacji można wysyłać i otrzymywać SMS-y, zdjęcia, wiadomości głosowe oraz materiały wideo. To dobra aplikacja do korzystania na wielu urządzeniach.
-
Simple SMS Messenger – komunikator o wielu dodatkowych funkcjach. Narzędzie pozwala wysyłać oraz odbierać SMS-y i MMS-y, a także tworzyć wiadomości grupowe, blokować niechciane numery czy zarządzać kontaktami. Inne funkcje to tworzenie kopii zapasowych i dostosowywanie wiadomości.
Sprawdź także: iMessage – jak działa i czym różni się od klasycznych wiadomości SMS?
Oczywiście jest to tylko krótka lista aplikacji do zarządzania kontaktami i wiadomościami. Natomiast powyższe narzędzia cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników rozczarowanych lub mających większe wymagania wobec tego, co oferują fabryczne narzędzia producentów smartfonów.