Spis treści:
Mogłoby się wydawać, że parametr, który mierzony jest w milisekundach, nie może mieć znaczącego wpływu na płynność działania internetu. Każdy, kto tak myśli, nie próbował najprawdopodobniej grać online ani oglądać na żywo transmisji w internecie.
Czym jest PING?
Podczas testów prędkości internetu zazwyczaj w informacji zwrotnej otrzymujemy trzy wskazania:
-
prędkość pobierania (download),
-
prędkość wysyłania (upload),
-
PING.
Większość użytkowników posiadających internet domowy zwraca uwagą głównie na dwa pierwsze parametry, czyli możliwości pobierania plików oraz ich wysyłania. To te wartości determinują, czy wygodnie obejrzymy film na Netfliksie albo nawiążemy płynne połączenie przez Skype’a. Co oznacza PING? Zacznijmy od tego, że wbrew wielu innym informatycznym nazwom PING nie jest skrótowcem, a onomatopeją. Słowo „ping” ma przypominać odgłos sonaru, który na podstawie echa określa odległość od obiektów. Dlaczego akurat sonar? Wynika to z faktu, że PING działa trochę na podobnej zasadzie. Otóż parametr ten mierzy czas mierzony w milisekundach, jaki upłynął pomiędzy wykonaniem określonego działania na jednym serwerze a dostarczeniem informacji do innego hosta oraz otrzymaniem od niego informacji zwrotnej. PING można zatem nazwać internetowym sonarem, który dostarcza nam wiedzy o ewentualnych opóźnieniach.
PING a prędkość internetu
Kiedy PING oscyluje w granicach 50 ms, nie mamy czym się przejmować. Wskaźnik poniżej 10 ms to optimum. Wszystko powinno działać płynnie i bez opóźnień. Co jednak dzieje się w przypadku, gdy wyniki pokazują 200 lub 500 ms? Najbardziej odczują to gracze. Wysoki PING nie będzie odczuwalny podczas ładowania stron internetowych czy oglądania wideo. Jeśli jednak PING w grach wideo będzie przekraczał 150 ms, efekty opóźnienia będą zauważalne. Warto pamiętać, że grając w sieci w takie tytuły jak Counter Strike czy FIFA, w mgnieniu oka między urządzeniami przesyłane są ogromne ilości danych. Jeśli występuje opóźnienie, rozgrywka jest niemal niemożliwa. Gracze widzą równocześnie dwa różne obrazy, a kiedy gra próbuje je synchronizować, postacie w grze nagle zmieniają miejsce. Opóźnienia nazywane są lagami.
Innym przypadkiem, kiedy PING przeszkadza w korzystaniu z walorów internetu, są chociażby transmisje online. Coraz więcej osób ogląda np. mecze piłki nożnej w internecie, a wysoki PING może sprawić, że przegapią kluczowe zagranie, gola albo czerwoną kartkę. Oglądanie transmisji na żywo z lagami może niezwykle irytować. Czy wpływ na to ma rodzaj internetu, z którego korzystamy? Niekoniecznie. Jeśli jednak wahasz się między internetem stacjonarnym a mobilnym, koniecznie przeczytaj artykuł „Internet stacjonarny vs. mobilny na abonament. Co wybrać?”.
Jak zmniejszyć PING domowej sieci?
Uniwersalna metoda na to, jak zmniejszyć PING, nie istnieje. Nieraz jednak wysoki wskaźnik wynika z określonych przyczyn, którym można zapobiec. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich:
-
Restart routera i jego ustawień – niewłaściwe działanie routera jest zaskakująco często przyczyną wysokiego PING-u. Automatyczny wybór kanałów nie zawsze jest optymalny, dlatego czasami tylko manualna konfiguracja może poprawić działanie internetu. Czasami wystarczy wyłączenie urządzenia na kilka minut i ponowne uruchomienie. Router znajdzie inny kanał, który zapewnia większą przepustowość internetu. Jeśli miewasz problemy z zasięgiem, sprawdź nasz poradnik na ten temat.
-
Ustawienie routera w innym miejscu – wraz z rozwojem technologicznym sieci bezprzewodowych przestawianie routera teoretycznie nie będzie efektywne. Niemniej w skrajnych sytuacjach taki zabieg może pomóc. Zwłaszcza jeśli obserwujemy ogólne problemy z dostępnością sieci, warto poszukać optymalnej lokalizacji dla routera. Czasami, jeśli ściany są grube i dodatkowo ocieplone, trzeba będzie przenieść urządzenie na piętro albo w pobliże okna. Więcej na temat problemów z zasięgiem Wi-Fi znajdziesz tutaj.
-
Ograniczenie liczby aplikacji działających w tle – intensywnie działające w tle programy to zmora nie tylko graczy, ale wszystkich użytkowników internetu. Wiele aplikacji w ustawieniach domyślnych ma opcję uruchamiania się wraz ze startem systemu operacyjnego, a potem pracę w tle. Takie programy nie tylko zużywają pamięć podręczną czy baterię w laptopie, ale obciążają również sieć, np. poprzez ściąganie aktualizacji.
-
Wymiana niewłaściwych przewodów sieciowych – rodzaj przewodów sieciowych nie zmienił się na przestrzeni lat, wobec czego w wielu domach sieci podłączane są przy pomocy starych kabli, które mogą być nieefektywne. Przewód sieciowy może też ulec uszkodzeniu mechanicznemu. Zgniecenie, pęknięcie czy nawet pogryzienie przez zwierzę może wpłynąć na wysoki PING.
-
Zmiana Wi-Fi na kabel – domowa sieć bezprzewodowa jest z pewnością wygodnym rozwiązaniem, jednak wciąż kabel gwarantuje większą stabilizację łącza niż Wi-Fi. Metoda ta sprawdza się zwłaszcza w przypadku komputerów, które działają na starszych wersjach modułów Wi-Fi.
-
Wstrzymanie pobierania – metoda podobna do zatrzymywania działania aplikacji w tle. System operacyjny, programy, gry – wszystkie co jakiś czas potrzebują aktualizacji, którą często pobierają same z internetu. Jeśli akurat grasz i chcesz, żeby cała przepustowość została spożytkowana na płynną rozgrywkę, wstrzymaj pobieranie oraz aktualizacje w toku.
-
Odłączenie urządzeń od Wi-Fi – zazwyczaj nasz komputer nie jest jedynym urządzeniem, które w danej chwili korzysta z sieci Wi-Fi. Dla lepszego efektu warto odłączyć inne sprzęty, które „kradną” przepustowość internetu.
-
Wybór serwera blisko użytkownika – w przypadku PING-u w grach wideo wiele zależy od jakości połączenia z serwerem. Przeważnie gra wybiera ten aspekt za nas, jednak warto poszukać rozwiązania samemu, ponieważ bliższa odległość od serwera oznacza mniejsze opóźnienie.
Więcej informacji o tym, jak poprawić prędkość internetu, znajdziesz w poradniku: Szybkie łącze. Jak poprawić prędkość działania internetu w 5 krokach. Jak widać, sposobów na poprawienie płynności gry albo streamu jest co najmniej kilka – warto je znać, kiedy ponownie pojawią się problemy z siecią. Dzięki ich zastosowaniu można uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z kiepskim internetem.