Jak wyczyścić telefon.jpg
Porady

Jak wyczyścić i zdezynfekować telefon? Czyszczenie ekranu, głośnika

10 lipca 2024 4 minuty czytania

Jak czyścić telefon? Oto najważniejsze informacje, jak to zrobić!

Telefony i smartfony to sprzęty używane niemal non stop. Z tego względu konieczne jest ich regularne czyszczenie. Dzięki temu będą wygodniejsze w użytkowaniu, bezpieczniejsze, a także lepiej zadbane, co zwiększy ich  żywotność. Jak czyścić telefon? Oto najważniejsze informacje, jak to zrobić!

Spis treści:

  1. Przygotowanie urządzenia do czyszczenia

  2. Jakie akcesoria do czyszczenia telefonu warto mieć w domu?

  3. Jak bezpiecznie czyścić ekran telefonu?

  4. Skuteczne metody usuwania zarazków

  5. Jak wyczyścić głośnik w telefonie?

  6. Jakie środki czyszczące są najlepsze do dezynfekcji telefonu?

  7. Jak wyczyścić telefon, aby go nie uszkodzić?

  8. Czyszczenie portów i złącz

  9. Jak często czyścić telefon, aby utrzymać higienę?

Przygotowanie urządzenia do czyszczenia

Przed przystąpieniem do czyszczenia telefonu konieczne jest jego wyłączenie i odłączenie od wszelkich kabli. Warto również zdjąć etui.

Jakie akcesoria do czyszczenia telefonu warto mieć w domu?

Jak wyczyścić telefon? Wśród akcesoriów przydatnych do czyszczenia telefonu warto mieć kilka, które usprawnią cały proces. Ściereczka z mikrofibry będzie świetna do polerowania i czyszczenia ekranu, a także obudowy smartfona (również szklanej). Świetnie usuwa brud na sucho oraz z dodatkiem specjalnych preparatów – jest wielofunkcyjna.

Natomiast specjalne chusteczki antybakteryjne do elektroniki to przydatny gadżet, który pozwala w szybki sposób wyczyścić telefon. Często są one wygodnie zapakowane, najczęściej każda osobno, dzięki czemu kilka saszetek można wsadzić do plecaka czy torebki i zawsze mieć przy sobie.

Sprężone powietrze nadaje się do czyszczenia elektroniki i pozbywania zabrudzeń. Będzie szczególnie przydatne do czyszczenia portów głośnika czy wgłębień w smartfonie.

Ponadto dobrym nawykiem jest inwestycja w akcesoria do smartfona, takie jak etui lub szybka ochronna, które dodatkowo chronią urządzenie przed zabrudzeniami i zanieczyszczeniami. 

     Sprawdź również: Jakie akcesoria do smartfonów warto wybrać?

Jak bezpiecznie czyścić ekran telefonu?

Ekran telefonu jest jednym z najbardziej wrażliwych elementów urządzenia, dlatego wymaga szczególnej uwagi. Miękką ściereczką z mikrofibry można delikatnie przetrzeć jego powierzchnię, usuwając zabrudzenia i odciski palców.

Jeśli mimo ostrożności pojawiłyby się uszkodzenia, smartfon można oddać do serwisu Play, gdzie specjaliści odpowiednio zajmą się potłuczonym ekranem. Dobrym rozwiązaniem jest subskrypcja usługi Play 360, która zapewnia kompleksową ochronę sprzętu.

W przypadku bardziej uporczywych plam pomocne będzie użycie niewielkiej ilości wody lub specjalnego płynu do czyszczenia ekranów, który nie zawiera alkoholu ani amoniaku. Wykonywanie kolistych ruchów powinno pomóc usuwać zabrudzenia

Skuteczne metody usuwania zarazków

W celu skutecznej dezynfekcji ekranu telefonu można użyć chusteczek dezynfekujących przeznaczonych do elektroniki. Ważne jest, aby były to produkty, które nie zawierają substancji mogących uszkodzić ekran takich jak alkohol.

Dezynfekcja powinna być wykonywana regularnie, zwłaszcza w okresach wzmożonego ryzyka zachorowań np. w okresie jesienno-zimowym. Telefon po przetarciu nasączoną ściereczką jest suchy, ponieważ substancje czyszczące szybko odparowują.

Jak wyczyścić głośnik w telefonie?

Głośnik telefonu może łatwo ulec zabrudzeniu, co wpływa na jakość dźwięku. Jak wyczyścić głośnik telefonu, aby go nie uszkodzić?  Warto użyć do tego suchej szczoteczki o miękkim włosiu, a potem delikatnie przetrzeć głośnik, usuwając kurz i brud.

     Sprawdź także: Jak prawidłowo dbać o telefon?

Dmuchanie w głośnik również pomaga w usunięciu drobinek. Ważne jest, aby nie używać zbyt dużej siły, co mogłoby uszkodzić delikatne membrany głośnika.

Jakie środki czyszczące są najlepsze do dezynfekcji telefonu?

Do dezynfekcji telefonu najlepiej sprawdzają się chusteczki antybakteryjne przeznaczone do elektroniki oraz specjalne płyny czyszczące. Warto wybierać produkty, które są wolne od agresywnych chemikaliów, aby uniknąć uszkodzeń sprzętu.

Najlepiej czytać etykiety i upewnić się, że wybrany środek jest bezpieczny dla elektroniki. Skutecznym środkiem do czyszczenia urządzenia będzie także sprężone powietrze. Dzięki niemu w łatwy sposób można oczyścić porty i trudno dostępne miejsca z zalegającego pyłu i zanieczyszczeń.

Jak wyczyścić telefon, aby go nie uszkodzić?

Podczas czyszczenia telefonu kluczowe jest unikanie nadmiernego nawilżenia. Najlepiej więc zwilżyć ściereczkę i delikatnie przetrzeć urządzenie, gdy to konieczne. Czyszcząc sprzęt, lepiej używać mniej niż więcej siły. Duży nacisk może spowodować uszkodzenia mechaniczne. Powinno się też unikać ostrych narzędzi oraz środków chemicznych, które mogą uszkodzić ekran lub obudowę. Co ważne, regularne czyszczenie telefonu zapobiega gromadzeniu się brudu i bakterii. Pojawia się mniej zabrudzeń, a także są one mniej uciążliwe, dzięki czemu łatwiej je usunąć.

     Sprawdź także: Najczęstsze usterki telefonów – na co uważać?

Czyszczenie portów i złącz

Porty i złącza w telefonie mogą zbierać kurz i brud, co wpływa na ich funkcjonalność. Aby je wyczyścić, warto użyć suchej szczoteczki lub sprężonego powietrza. Należy unikać wprowadzania ostrych przedmiotów do portów, aby nie uszkodzić delikatnych elementów wewnętrznych.

Jak często czyścić telefon?

Warto czyścić telefon przynajmniej raz w tygodniu, a jeśli urządzenie tego wymaga można częściej. Z pojawiającymi się zabrudzeniami najlepiej rozprawić się od razu. Natomiast dezynfekcja telefonu po powrocie do domu lub po korzystaniu z niego w miejscach publicznych jest dobrą praktyką, która pozwala pozbyć się zarazków i ograniczyć ryzyko zachorowania.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl