Smartfon z funkcją łączności poprzez kartę eSIM daje niespotykaną wcześniej wygodę użytkowania. Liczne zalety tej technologii stanowią dobrą motywację do zmiany urządzenia na nowocześniejsze. To jednak nie wystarczy. Jeśli do wirtualnej karty SIM ma zostać przypisany dotychczasowy numer telefonu, ten poradnik pomoże przejść przez ten proces.
Spis treści:
Przenoszenie numeru telefonu na kartę eSIM
Zamiana karty fizycznej na eSIM jest prosta i to niezależnie od tego, czy odbywa się w ramach usług tego samego operatora, czy wraz ze zmianą sieci. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić parametry techniczne swojego smartfona. Jeśli producent nie wyposażył sprzętu w opcję obsługi wirtualnych kart łączności, pozostaje zakup nowego urządzenia.
Następny krok to przeniesienie numeru telefonu. Tę sprawę można załatwić na kilka sposobów. Pierwszym jest wizyta w salonie. Pracownik przeprowadzi procedurę zmiany karty SIM na eSIM przy zachowaniu danych. Z tej możliwości skorzystają zarówno obecni klienci sieci Play i osoby chcące zmienić dostawcę usług.
Wizyta w oddziale nie zawsze jest konieczna. W celu przeniesienia numeru wystarczy np. wybrać którąś z proponowanych ofert, a potem wypełnić elektroniczny wniosek. To szybkie i łatwe rozwiązanie.
Sprawdź także: Czym jest karta eSIM i jak działa?
Aktywacja karty eSIM w smartfonie
Po przeniesieniu numeru albo wnioskowaniu o możliwość używania wirtualnej karty pozostaje jeszcze aktywacja eSIM. Wykonanie tej czynności jest równie łatwe jak złożenie wniosku o nową.
W aplikacji Play24 dostępna jest opcja skanowania kodu QR. Wystarczy nakierować na niego aparat smartfona, w którym ma zostać aktywowana cyfrowa karta SIM. Proces konfiguracji ustawień przebiegnie automatycznie. Drugą metodą jest wejście w Ustawienia i znalezienie odpowiedniej opcji w profilu użytkownika.
Warto wiedzieć, że przeniesienie numeru na eSIM wymaga obecności fizycznej karty w urządzeniu. Innymi słowy, nie da się aktywować jej wirtualnego odpowiednika, jeśli do smartfona nie został włożony plastikowy moduł łączności z siecią komórkową.
Sprawdź także: Co się dzieje z niezarejestrowaną kartą SIM? Co musisz wiedzieć o ofertach na kartę?
Dlaczego warto przenieść numer telefonu na eSIM?
Osoby zdecydowane na zmianę są w stanie podać szereg powodów, które stały za podjęciem decyzji o wyborze karty eSIM. Nieprzekonanych do zmiany może przekonać kilka argumentów.
eSIM cechują się przede wszystkim wszechstronnością. Do jednej można przypisać kilka numerów telefonów. Co więcej, współczesne smartfony z eSIM mają jeszcze gniazda na fizyczne karty. Dzięki temu znika konieczność noszenia dodatkowych urządzeń.
Uniwersalność technologii eSIM widać także na przykładzie typów sprzętów elektronicznych, które ją obsługują. Tak jak fizyczne odpowiedniki, karty wirtualne da się aktywować na smartfonach i tabletach. Oprócz tego z takiego sposobu łączności skorzystają posiadacze inteligentnych zegarków.
Urządzenie z aktywowaną kartą wirtualną jest ponadto doskonale zabezpieczone. Ewentualny złodziej nie ma czego wyjąć z obudowy. W rezultacie smartfon, tablet bądź smartwatch łatwo można namierzyć przez nadajniki operatorów. Przestępca może wyłączyć zrabowany sprzęt, ale po jego ponownym uruchomieniu eSIM znów połączy się z siecią komórkową.
Argumentem przemawiającym za przeniesieniem numeru na eSIM może być też pewna praktyczność. Brak konieczności wkładania do urządzenia plastikowego przedmiotu eliminuje potrzebę jego otwierania. Tacka na fizyczną kartę pozostaje pusta, a tym samym ryzyko jej wypadnięcia jest niemal zerowe.
Sprawdź także: Rejestracja karty SIM Play – instrukcja krok po kroku
Marki smartfonów z funkcją obsługi kart eSIM
Technologia eSIM powoli staje się rynkowym standardem. Dzięki temu użytkownicy mają coraz większy wybór smartfonów obsługujących tę metodę łączności. Do producentów oferujących takie urządzenia należą, m.in.:
-
Apple;
-
Google;
-
Huawei (pod marką własną oraz Honor);
-
Motorola;
-
myPhone (także smartfony submarki Hammer);
-
OnePlus (również urządzenia Oppo);
-
Samsung.
Przed przeniesieniem numeru telefonu na wirtualną kartę można też sprawdzić specyfikacje techniczne innych urządzeń sprzedawanych w sklepach z elektroniką.
Motywacji do przeniesienia numeru na eSIM jest wiele. Równie duża liczba modeli smartfonów jeszcze bardziej zachęca do wypróbowania najnowszej technologii telekomunikacyjnej. Istnieje ogromna szansa, że korzystanie z plastikowych kart szybko stanie się historią.