Spis treści:
Dlaczego zasięg WiFi jest za słaby?
Jak wzmocnić sygnał wifi? Zacznij od ustawienia modemu!
Wzmacniacz WiFi - repeater
Jak działa system Mesh
Najważniejsze cechy systemu Mesh
Jak dobrać system WiFi Mesh?
Dlaczego zasięg WiFi jest za słaby?
Problemy z Wifi wynikają z różnych kwestii, począwszy od zakłóceń sygnału powodowanych przez duże zagęszczenie wzajemnie nakładających się na siebie sieci w blokach, gdzie każde mieszkanie ma swój router WiFi oraz poprzez żelbetowe konstrukcje stropów i ścian, a skończywszy na dużych powierzchniach domów, których nie jest w stanie pokryć nawet najmocniejszy router.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że w typowym domu znajduje się jeden router, który dostarcza sygnał WiFi tak daleko, jak pozwala mu moc jego nadajnika. Niestety, najczęściej jest tak, że smartfon działający w tym samym pokoju, w którym stoi router WiFi, współpracuje z siecią bez problemów, ale gdy przejdziemy z nim do sypialni czy kuchni – pojawiają się komplikacje. Internet zwalnia, strony ładują się powoli, a wiele usług się zacina.
Sieć WiFi na zawsze zmieniła sposób w jaki korzystamy z elektroniki. Obecnie z siecią WiFi łączy się już większość nowych urządzeń RTV i AGD. 4-osobowa rodzina zamieszkująca średniej wielkości dom lub mieszkanie może posiadać kilkadziesiąt urządzeń, które nieustannie łączą się z siecią bezprzewodową.
Stale rosnąca liczna urządzeń wymusiła na producentach sprzętu sieciowego wprowadzenie coraz nowszych standardów WiFi, dzięki którym rosła przepustowość sieci. Jeśli konsument wybierze właściwy dla swojego łącza internetowego router, nie będzie miał żadnych problemów z przepustowością, przynajmniej w tym samym pomieszczeniu, w którym znajduje się router. Sytuacja jest o wiele bardziej złożona, jeśli chodzi o zasięg sieci WiFi.
Jak wzmocnić sygnał wifi? Zacznij od ustawienia modemu!
Wyobraź sobie, że sygnał wifi jest jak fala na wodzie po wrzuceniu kamienia. Im dalej, tym fala jest mniejsza.
1) Dlatego modem nie może być schowany w szafie czy w biurku. Wyjmij go, a fale wifi będą docierać jeszcze dalej.
2) Modem lepiej emituje sieć wifi, także jeśli postawisz go wysoko, najlepiej na wysokości 1 - 1,5 metra. Pamiętaj też, żeby modem ustawić w pozycji określonej przez producenta - np. modemy Connect Box i Giga Connect Box działają w pozycji pionowej i nie można ich położyć.
Wzmacnia to sygnał wifi.
3) Postaraj się także umieścić modem w pomieszczeniu, w którym najczęściej korzystasz z sieci wifi. Jeśli z połączenia wifi korzystasz w kilku pokojach, najlepiej jest umieścić modem w centralnej części mieszkania bądź domu.
4) A czy wiesz, że niektóre sprzęty w Twoim mieszkaniu też emitują fale, które mogą wpływać na jakość Twojego wifi? To np. konsola, głośniki, mikrofala, telewizor, a nawet kaloryfer czy ogrzewanie podłogowe. Dlatego postaw modem z dala od tych sprzętów.
Wzmacniacz WiFi - repeater
Naturalnym odruchem w przypadku problemów z zasięgiem WiFi jest chęć wymiany routera na mocniejszy. To rozwiązanie zazwyczaj nie przyniesie pożądanych rezultatów. W topowych routerach producenci implementują co prawda szereg technologii mających poprawić dystrybucję sygnału, takich jak np. Beamforming, natomiast musimy pamiętać o tym, że istnieją ograniczenia prawne co do maksymalnej mocy, jaką może wyemitować urządzenie bezprzewodowe.
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zakup sprzętu, którego głównym zadaniem jest rozszerzenie obszaru działania sieci WiFi, takiego jak wzmacniacz WiFi. Dzięki niemu można doprowadzić połączenie bezprzewodowe do pomieszczeń, w których wcześniej nie było zasięgu lub parametry połączenia nie były satysfakcjonujące. Wzmacniacze WiFi wyposażone są w anteny, które przechwytują sygnał generowany przez router i przekazują go dalej. Jest to urządzenie proste w obsłudze, ponieważ można je szybko i samodzielnie zainstalować i to bez dodatkowych kabli. Wystarczy podłączyć je bezpośrednio do gniazdka elektrycznego. Ważne, aby wzmacniacz sygnału wifi nie był podłączony do przedłużacza. Po podłączeniu wzmacniacz tworzy hotspot (nadajnik). Tym samym zwiększa zasięg i wzmacnia sygnał domowej sieci wifi.
Wzmacniacz sygnału należy instalować w miejscu, gdzie sygnał WiFi emitowany przez router jest odpowiednio dobry. Nie należy ich jednak umieszczać na granicy zasięgu.
UWAGA: Obecnie routery dzielą się na jednozakresowe, rozgłaszające tylko jedną sieć WiFi w paśmie 2.4Ghz oraz dwuzakresowe, rozgłaszające dwie sieci w pasmach 2.4Ghz i 5Ghz. Do routera jednozakresowego wystarczający będzie wzmacniacz jednozakresowy taki jak TP-Link TL-WA850RE czy Tenda A9. Do routera obsługującego dwa pasma, dobieramy wzmacniacz dwuzakresowy TP-Link RE200 lub Tenda A18.
✅ Zalety wzmacniaczy sygnałów:
- Kompaktowe rozmiary i wygodna instalacja - podłącza się je bezpośrednio do gniazdek elektrycznych
- Rozwiązanie przystępne cenowo
❌ Wady wzmacniaczy sygnałów:
- Wzmacniacz sygnału emituje osobną sieć WiFi. Przy zastosowaniu jednego wzmacniacza, w praktyce mamy dwie sieci bezprzewodowe: sieć emitowaną przez router oraz sieć emitowaną przez wzmacniacz. Gdy użytkownik przemieszcza się po domu i następuje przełączenie pomiędzy tymi sieciami, dochodzi do chwilowej utraty połączenia, co może powodować przerwy w transmisji takich usług jak streaming wideo, muzyki czy połączeń głosowych poprzez komunikatory internetowe.
- Wzmacniacz sygnału jest rozwiązaniem jednostopniowym, przeznaczonym do rozbudowy sieci WiFi na małej powierzchni. Przedłużenie zasięgu WiFi wykorzystując do tego 2 lub więcej tego typu urządzeń będzie zwiększało opóźnienia i zmniejszy przepustowość. Wzmacniacze sygnału są rekomendowane do średniej wielkości mieszkań.
Jak działa system Mesh
System Mesh składa się z kilku współpracujących ze sobą routerów, które tworzą jedną sieć WiFi. Pierwszy z routerów Mesh podłącza się do urządzenia dostarczonego przez dostawcę Internetu kablem Ethernet. Kolejne routery Mesh łączą się ze sobą bezprzewodowo. Dzięki połączeniu kilku współpracujących ze sobą urządzeń, można stworzyć wydajny system WiFi nawet w wielopiętrowym budynku. Podczas przemieszczania się po domu telefon lub tablet zawsze połączy się z urządzeniem, który oferuje mu najlepsze połączenie, bez przerywania transferu, buforowania czy spadków prędkości.
Najważniejsze cechy systemu Mesh
Benefitami takiego systemu na pewno jest to, że w całym domu mamy jednolitą sieć Wi-Fi, bez przerw w transmisji danych czy buforowania. Bez zbędnych dodatkowych logowań i kilku konfiguracji. Krok po kroku przy pomocy aplikacji mobilnej dostępnej na system iOS oraz Android będziemy mogli „postawić” taką sieć, bez specjalistycznej wiedzy. Nasze urządzenia, które będą łączyć się w danej chwili będą automatycznie przełączane pomiędzy satelitami, co gwarantuje najlepszą dostępną w danym momencie prędkość przesyłu danych. Przełączanie pomiędzy punktami dostępowymi odbywa się automatycznie i bez udziału użytkownika. Jeżeli dodatkowo będziemy chcieli powiększyć sobie zasięg na przykład w ogrodzie to rozbudowa systemu o kolejne urządzenie może odbyć się w dowolnym momencie przez dołączenie dodatkowego satelity.
WiFi Mesh to znacznie bardziej zaawansowane rozwiązanie od wzmacniacza sygnału, znacznie lepiej sprawdzi się do budowy wydajnej sieci WiFi w dużym mieszkaniu czy domu jednorodzinnym.
Jak dobrać system WiFi Mesh?
Do routerów LTE kat. 4 zupełnie wystarczający będzie zestaw TP-Link Deco E4. W przypadku routera obsługującego sieć LTE-Advanced (LTE kat. 6 lub wyższej) warto rozważyć system Mesh z gigabitowymi portami Ethernet, taki jak TP-Link Deco M4, Deco M5.
✅ Zalety systemów Mesh:
- Jednolita sieć WiFi w całym domu, bez przerw w transmisji danych czy buforowania
- Inteligentny dobór routera, z którym ma w danej chwili łączyć się telefon czy komputer użytkownika – gwarancja najlepszej dostępnej w danym momencie prędkości. Przełączanie między punktami dostępowymi odbywa się automatycznie i bez udziału użytkownika
- Prosta konfiguracja krok po kroku przy pomocy aplikacji mobilnej dostępnej na systemy iOS oraz Android
- Możliwość rozbudowy systemu o kolejne urządzenia w dowolnym momencie (gdyby okazało się, że sygnał jest niewystarczający)
❌ Wady systemów Mesh:
- Rozwiązanie droższe niż wzmacniacz sygnału