Jak działa dual SIM w telefonie Wady i zalety takiego rozwiązania Foto.jpeg
Porady

Jak działa dual SIM w telefonie? Wady i zalety takiego rozwiązania

10 września 2021 4 minuty czytania

Wiele osób zadaje sobie w związku z tym pytania, co dokładnie wiąże się z takim rozwiązaniem, jak ono działa i czy ma jakieś wady?

Dual SIM to pojęcie, które najczęściej zauważamy dopiero w momencie, gdy przymierzamy się do zakupu nowego telefonu komórkowego. Mówi ono o tym, że dany model posiada dwa miejsca na włożenie karty SIM. Wiele osób zadaje sobie w związku z tym pytania, co dokładnie wiąże się z takim rozwiązaniem, jak ono działa i czy ma jakieś wady?

Jak działa Dual SIM?

W dzisiejszych czasach każdy wie, że to właśnie dzięki karcie SIM, którą udostępniają nam sieci komórkowe, możemy dzwonić, wysyłać SMS-y i korzystać z Internetu. Jednak słysząc termin dual SIM, wiele osób zastanawia się, czy mowa wtedy o jakiegoś rodzaju podwójnych kartach? A może oznacza to, że trzeba posiadać dwie oddzielne? W pewnym sensie tak.

Jak to zostało wspomniane, dual SIM to nic innego jak dwa miejsca w telefonie na włożenie karty SIM. Dwa sloty na kartę znajdują się obok siebie i w większości modeli telefonów można korzystać z danych kart jednocześnie. Przy czym – co ważne – każdy posiadacz komórki z funkcją dual SIM może zdecydować, z której karty chce w danym momencie skorzystać. Wyróżnić możemy bowiem 4 sposoby działania dual SIM:

  • Aktywność obu kart jednocześnie – to jedno z najprostszych rozwiązań, które pozwoli Ci nie pominąć żadnej istotnej wiadomości. Jeśli podczas prowadzenia rozmowy z jednego numeru, ktoś będzie chciał dodzwonić się na ten drugi, praktycznie natychmiast zostaniesz o tym powiadomiony. Taka technologia nazywana jest aktywne dual SIM.

  • Czasowa aktywność obu kart – obie karty są aktywne wyłącznie wtedy, kiedy nie prowadzisz żadnej rozmowy. Jeżeli ktoś do Ciebie zadzwoni lub sam będziesz chciał wykonać połączenie, w tym czasie druga karta automatycznie jest wyłączana (tylko na czas rozmowy). Jest to tryb dual SIM Standby.

  • Nie można zapomnieć także o wcześniej wspomnianej opcji, jaką jest ręczne wybieranie karty, która na ten moment jest niezbędna. Takie rozwiązanie można spotkać w starszych modelach telefonów. Choć nie jest to skomplikowane zadanie, to ciągłe przełączanie karty może być dla dość uciążliwe. Gdy korzystamy z takiej funkcji mówimy o pasywnym dual SIM.

  • Ostatni rodzaj jest wyjątkowo ciekawy. Polega bowiem na tym, że tylko jedna karta jest aktywna. Nie ma jednak obaw, że ominie Cię jakaś ważna wiadomość, ponieważ jeśli ktoś będzie próbował skontaktować się z Twoim drugim numerem, zostanie przekierowany na aktywną kartę. Jest to Smart Dual SIM.

Dual SIM to technologia, z której korzysta wiele osób, a modele telefonów z tą funkcją cieszą się rosnącą popularnością.

Zalety korzystania z dual SIM

Użytkownicy, którzy korzystają z dual SIM, cenią sobie tę funkcję głównie ze względu na to, że nie muszą nosić przy sobie dwóch telefonów. Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim u osób, które zobowiązane są posiadać numer służbowy – będąc w pracy, masz wtedy możliwość odebrania połączeń zarówno od rodziny, jak i przełożonego. Wszystko jest zależne oczywiście od tego, jaki rodzaj technologii wybierzesz. Częste telefony od obu stron powinny skłonić Cię do wyboru Smart dual SIM lub aktywnego dual SIM.

Co ważne, korzystanie z dual SIM umożliwia korzystanie z kart od dwóch różnych operatorów. Jeżeli przykładowo nie potrzebujesz służbowego telefonu, ale sieci komórkowe dają Ci dwie znacząco różniące się oferty, możesz posiadać dwa prywatne numery jednocześnie. Z jednej karty możesz korzystać np. do wykonywania połączeń, a z drugiej do przeglądania stron internetowych.

Wady korzystania z dual SIM

Jak każda technologia, tak i dual SIM, ma nie tylko zalety, ale też wady. Minusem korzystania z dwóch kart jest przede wszystkim to, że telefony wyposażone w tę funkcję znacznie szybciej się rozładowują. Nie będzie stanowiło to problemu, jeżeli zajmujesz się np. pracą biurową i masz stały dostęp do gniazdka elektrycznego. Gorzej jeśli pracujesz na budowie, jesteś przewodnikiem turystycznym czy dziennikarzem w rozjazdach i nie masz przez dłuższy czas możliwości naładowania baterii. W takich przypadkach na pewno warto postawić na zakup power banku lub ewentualnie ładowanie na stacji benzynowej czy w kawiarni. Pamiętaj jednak, że żaden telefon nie ładuje się w ciągu 15 minut, a długa przerwa w pracy może stanowić spore utrudnienie.

Niewątpliwą wadą wielu telefonów z dual SIM jest też brak miejsca na kartę SD, czyli kartę pamięci. Choć współczesne modele mają zwykle dość dużą pamięć, czasami dodatkowa pojemność jest niezbędna. Szczególnie jeśli smartfon jest Twoim narzędziem pracy i przechowujesz w nim nie tylko dokumenty i zdjęcia, ale też aplikacje czy programy, które potrzebne są do wykonywania codziennych obowiązków.

Dual SIM nie jest więc rozwiązaniem dla każdego i tylko od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się skorzystać z tej funkcji. Miej jednak na uwadze, że tego typu technologia jest coraz bardziej popularna. Co więcej, podobno trwają prace nad tym, aby wprowadzić do telefonów aż 3 miejsca na kartę SIM! Całkiem możliwe, że komórki z jednym slotem staną się w przyszłości rzadkością. Jeśli jednak do tej pory nie korzystałeś z dual SIM i masz wątpliwość, czy w Twoim przypadku będzie to komfortowe, zanim od razu kupisz telefon z tą funkcją, możesz przetestować opisywane tu rozwiązanie za pomocą specjalnego adaptera.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl