rodzaje kart sim 928x535.jpg
Porady

Rozmiary i rodzaje kart SIM. Czym się od siebie różnią?

19 sierpnia 2021 4 minuty czytania

Karty SIM, podobnie jak wiele elementów świata elektronicznego, ewoluują w kierunku miniaturyzacji.

Karty SIM, podobnie jak wiele elementów świata elektronicznego, ewoluują w kierunku miniaturyzacji. To z kolei umożliwia lepsze wykorzystanie miejsca w telefonie. Najstarsze karty zostały wyparte przez karty miniSIM. Te natomiast zostały zastąpione przez karty microSIM, a później nanoSIM. 

Spis treści:

Najnowszym rozwiązaniem są karty cyfrowe eSIM. To rozwiązanie, które pojawiło się na rynku nie tak dawno. Wprowadzenie na rynek w pełni cyfrowych kart eSIM stanowi swego rodzaju rewolucję. Oto jakie są wielkości i rodzaje kart SIM, które obecnie się stosuje. Przedstawiamy także różnice poszczególnych rodzajów kart SIM.

Czym właściwie jest karta SIM?

Typowe karty SIM są elektronicznymi kartami chipowymi, które mają wbudowane mikroprocesory. Najważniejsza część każdej karty SIM to pozłacane pole, które styka się z modemem telefonu, odpowiedzialnym za łączność z siecią GSM. Każda karta SIM działa zatem jako klucz dostępu do sieci. Bez tej karty nie skorzystasz z internetu mobilnego, nie wyślesz SMS-a ani nie wykonasz połączeń (choć w tym przypadku wyjątek stanowią połączenia alarmowe – w Polsce jest to numer 112).

SIM jest skrótem, którego rozwinięcie w języku angielskim to Subscriber Identity Module, co oznacza moduł identyfikacji abonenta. Należy w tym miejscu także zaznaczyć, że karta SIM umożliwia zidentyfikowanie nie tylko użytkownika oraz jego numer telefonu, lecz również operatora, który tę kartę wydał. Na karcie SIM znajduje się numer telefonu, a także unikatowy numer seryjny, który składa się z 19 lub 20 cyfr. Poza zakodowanymi danymi identyfikacyjnymi karta SIM ma również niewielką wbudowaną pamięć, która umożliwia np. przechowywanie kontaktów.

Rodzaje i wielkości karty SIM

Pierwsze karty SIM pojawiły się na rynku w 1991 roku, a ich rozmiar był nieporównywalnie większy od obecnych kart. Swoim rozmiarem przypominały kartę kredytową i miały wielkość 85 x 54 mm. Tak jak w wielu innych podzespołach elektronicznych, tak i w przypadku kart SIM stopniowo postępowała miniaturyzacja. Należy zaznaczyć, że mniejsze rozmiary tych kart wiążą się z oszczędnością miejsca. A to można wykorzystać na rozbudowę innych elementów telefonu.

Współcześnie można się spotkać z trzema rodzajami wielkości kart SIM, które są w użyciu:

  • karta miniSIM – jest kartą drugiej generacji, została wprowadzona w 1996 roku, jej wymiary to 25 mm długości, 15 mm szerokości oraz 0,76 mm grubości, przez długi czas było to najczęściej stosowane rozwiązanie, lecz dziś z kartami miniSIM spotkać się można bardzo rzadko – w starych modelach telefonów, ewentualnie przy niektórych routerach,

  • karta microSIM – to rozwiązanie, które opracowano w 2003 roku, a częściej stosowano je dopiero od 2010 roku, kiedy to Apple zastosował ją w modelu iPhone 4, a za nim poszli inni producenci, jest to rozwiązanie trzeciej generacji, rozmiary karty micro SIM to: 15 mm długości, 12 mm szerokości i 0,76 mm grubości,

  • karta nanoSIM – jest ostatnim tradycyjnym rozwiązaniem, które wprowadzono w 2012 roku, ta czwarta generacja kart SIM ma wymiary: 12,3 mm długości 8,8 mm szerokości i 0,67 mm grubości, ma udoskonalony sposób oraz większą prędkość zapisu danych, aktualnie karta nanoSIM jest stosowania w większości najnowszych modeli smartfonów.

Karta eSIM – czym jest następca wcześniejszych rodzajów kart SIM?

Kolejnym etapem przekształcania kart jest zastąpienie miniaturyzacji przeniesieniem niektórych funkcji karty SIM do chmury czy też do świata wirtualnego. To prawdziwa rewolucja w świecie telefonii komórkowej – karta eSIM w odróżnieniu od poprzednich rozwiązań nie jest fizycznym nośnikiem. Karta eSIM jest najnowszym rodzajem karty SIM, który po raz pierwszy zastosowano w iPhone’ach XS, XS Max i XR z końcem 2018 roku. 

Nazwa eSIM jest skrótem od angielskiego słowa Embedded SIM. Jest to całkowicie cyfrowa, wirtualna karta zapisywana w czasie skanowania kodu QR – umożliwia to niewielki mikrochip o wymiarach 6 x 5 mm. W układzie scalonym istnieje możliwość aktywowania wirtualnej karty SIM od wybranego operatora.

Karta eSIM to rozwiązanie, które daje producentom smartfonów możliwość zagospodarowania przestrzeni po slocie, który jest przeznaczony na standardowe karty SIM. Dzięki karcie eSIM można korzystać ze smartwatcha bez konieczności posiadania smartfona obok. To także rozwiązanie dające znacznie więcej mobilności, które może przydać się w podróży. Nie trzeba przekładać karty SIM lokalnego operatora, a wiele kart można mieć zapisanych w smartfonie.

Wciąż jednak dostępne są tradycyjne rodzaje kart SIM: nano, micro i mini. Jeśli wymieniasz telefon na inny model, czasami wielkość karty SIM może się okazać nieodpowiednia. Gdy chcesz mniejszą kartę włożyć do miejsca, które przeznaczone jest na większą, użyj do tego celu adaptera. Jeśli natomiast dotychczasowa karta SIM będzie za duża, należy wykonać duplikację karty SIM w PLAY
 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl