jak_szybko_naladowac_telefon_kilka_prostych_porad.jpg
Porady

Jak szybko naładować telefon? Kilka prostych porad!

17 czerwca 2021 5 minut czytania

Jak szybko naładować telefon? Na co zwracać uwagę, by w każdej chwili mieć pod ręką smartfona gotowego do działania?

Jak szybko naładować telefon? Na co zwracać uwagę, by w każdej chwili mieć pod ręką smartfona gotowego do działania? Podpowiadamy, na jakie aspekty zwrócić uwagę. Zobacz, jak łatwe może być szybkie ładowanie telefonu. Oczywiście pod warunkiem, że zastosujesz się do wszystkich rad.

Spis treści:

Większość lepszych telefonów dostępnych w polskich sklepach umożliwia pracę po jednym naładowaniu do 1–1,5 dnia. Oczywiście wszystko zależy od tego, w jaki stopniu na co dzień korzystasz ze swojego smartfona. Są jednak proste triki, które pozwolą szybciej ładować telefon i nie tylko.

Zainwestuj w lepszą ładowarkę

Producenci coraz bardziej ograniczają się, jeśli chodzi o wyposażenie dodatkowe nowo zakupionego smartfona. Okazuje się, że kupując model ze średniej półki, przeważnie do dyspozycji otrzymujemy standardową ładowarkę. Mało tego, niektórzy producenci chcą być ekologiczni, dlatego usuwają z podstawowego wyposażenia swoje ładowarki. W tym ostatnim przypadku mowa oczywiście o firmie Apple. 

Co ma zrobić posiadacz nowego smartfona, jeśli chce szybciej ładować telefon? Najlepszym rozwiązaniem jest zakup znacznie lepszej ładowarki. Tutaj do wyboru mamy takie w wersji przewodowej oraz bezprzewodowe (indukcyjne). Zacznijmy od tych drugich, bo od jakiegoś czasu cena takich gadżetów spada. Właśnie teraz warto zastanowić się nad zakupem tego akcesorium. Główną zaletą działania indukcji jest znacznie wyższa moc ładowarki. Do tego dochodzi też odpowiednie napięcie prądu wyjściowego. 

Sprawdź, jak działa ładowanie indukcyjne!

Jeśli wolisz ładowarkę przewodową, to ta będzie znacznie tańsza od wersji bezprzewodowej. Jednak aby zaoszczędzić, wielu posiadaczy smartfonów kupuje ładowarki niewiadomego pochodzenia (np. z AliExpress) albo mniej znanych firm z powodu znacznie niższej ceny zakupu. Nie należy tego robić. Jeśli zmieniamy ładowarkę na lepszy (szybszy) model, wybierajmy urządzenia tylko sprawdzonych producentów. W przypadku najtańszych ładowarek często producent nie bierze odpowiedzialności za ewentualne szkody. Przykładowo gwarancja na produkt może nie obowiązywać, kiedy podczas ładowania smartfona nastąpią skoki napięcia. Nie ma sensu ryzykować utraty wydajności naszego nowego smartfona. Spięcie nie powinno uszkodzić permanentnie telefonu, ale w znacznym stopniu może skrócić żywotność jego akumulatora.

Technologia w służbie szybszego ładowania

Szybkie ładowanie telefonu jest także możliwe dzięki wykorzystywanym technologiom, stosowanym w wielu smartfonach. Najpopularniejsza z nich to Quick Charge, z której dobrodziejstw korzystają wszyscy liczący się na rynku producenci. Ta uniwersalna metoda szybkiego ładowania telefonu to dzieło inżynierów z firmy Qualcomm. Tak, dokładnie tej samej, która dostarcza swoje najmocniejsze procesory do wielu flagowych urządzeń. Quick Charge oferuje kilka możliwości (wersji) ładowania telefonu. Warto zwrócić uwagę na to, jak ta technologia rozwinęła się przez ostatnie lata. Początkowa wersja (Quick Charge 1.0) oferowała szybkie ładowanie telefonu o mocy do 10 W. Tymczasem wersja Quick Charge 4.0 pozwala na ładowanie z dziesięciokrotnie większą mocą (do 100 W).

Jeśli nie Quick Charge, to co jeszcze?

Okazuje się, że Quick Charge to rozwiązanie, które bardzo przypadło do gustu wielu producentom smartfonów. Ci szybko dokonali pewnych modyfikacji i nadali własne nazwy w swoich modelach. Np. Quick Charge w telefonach Samsung nosi nazwę Adaptive Fast Charging, a w smartfonach Motoroli nazywa się ono TurboPower. 

Niektórzy poszli o krok do przodu i opracowali własne metody szybszego ładowania telefonu. Przykładowo Oppo, producent świetnego Oppo Reno5, wykorzystuje własną metodę o nazwie VOOC. Nie działa ona z innymi technologiami, korzysta bowiem z wyższego natężenia prądu. Warto dodać, że miała ona też wpływ na powstanie innej, autorskiej metody ładowania. Chodzi o Dash Charge, którą oferują telefony OnePlus.

Ostatnio pisaliśmy o smartfonach Huawei, które odznaczają się autorskim systemem operacyjnym Harmony OS. Jednak nie każdy wie, że chiński gigant działa także na rzecz szybszego ładowania swoich urządzeń. Koncern opracował autorskie rozwiązanie o nazwie Supercharge. Użytkownicy iPhonów korzystają z technologii o nazwie Apple Fast Charge.

Rozwiązań na rynku jest znacznie więcej. Wiele wskazuje na to, że kolejne lata przyniosą jeszcze nowsze sposoby szybkiego ładowania smartfona. W tej dziedzinie nikt z producentów nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Ciekawie zapowiada się oferta Apple, który stale powiększa ofertę swoich ładowarek – są dostępne o mocy 60 albo 87 W.

Dodatkowe rady, jak szybciej ładować smartfona

1. Ładowanie smartfona za pomocą USB w laptopie – nie, dziękuję!

Jeśli często pracujesz z laptopem, ładowanie telefonu może być dla Ciebie wygodne, kiedy podłączasz smartfona do komputera. Wtedy wystarczy tylko przewód USB (bez wtyczki), który podpinasz do portu USB. Ok, to wygodne rozwiązanie, ale jeśli zależy Ci na szybkim ładowaniu telefonu, zapomnij o tej metodzie. No chyba że w miejscu, gdzie przebywasz, nie masz zbyt często możliwości skorzystania z gniazdka (np. podczas wakacyjnych podróży). Najczęściej laptopy wyposażone są w standardowe wersje złączy typu USB. Oznacza to, że nawet mając podłączony kabel USB, telefon i tak nie naładuje się szybciej. Mało tego, smartfon będzie potrzebował znacznie więcej czasu, niż gdyby był ładowany w gniazdku elektrycznym. Jeśli nie masz innego wyjścia, pamiętaj, że dobra ładowarka to również dobrej jakości kabel USB. Wybieraj zawsze opcję USB 3.1, dzięki czemu będziesz mógł ładować smartfona z mocą osiągającą nawet 100 W.

2. Kup powerbank o dużej pojemności

Czasami może i przebywamy w otoczeniu, kiedy możemy naładować szybko telefon przy użyciu gniazdka. A co, jeśli jesteśmy w ciągłej podróży, na wakacjach albo w innym miejscu, gdzie trudno o prąd? W tej sytuacji warto zainwestować kilkadziesiąt złotych w urządzenie typu powerbank. W skrócie to przenośne urządzenie, które magazynuje energię, którą oddaje naszemu smartfonowi. Żeby skorzystać z powerbanka, trzeba go najpierw naładować. Potem wystarczy go już mieć ze sobą, by w każdym niespodziewanym momencie naładować smartfona w szybki sposób.

Przed zakupem sprawdź, jaką pojemność ma Twój smartfon. Jeśli ma np. 4300 mAh, a Ty kupisz powerbank o takiej samej mocy, oznacza to jedno. Po jednym skorzystaniu „do pełna” z powerbanku ten będzie rozładowany. Najlepiej brać pod uwagę modele, które kilkukrotnie przewyższają moc akumulatora wbudowanego w naszego smartfona.

3. Ogranicz użycie telefonu podczas ładowania

Wiadomo, że żyjemy w czasach, kiedy nawet podczas ładowania nie opuszczamy naszego smartfona. Jednak ograniczenie jego użytkowania na czas ładowania znacząco wpływa na cały proces. Najlepszym rozwiązaniem jest przez ten czas nie używać telefonu. Jeśli z jakichś powodów jest to niemożliwe, pamiętaj, by podczas ładowania zoptymalizować smartfona. Na początek warto wyłączyć wszystkie niepotrzebne funkcje generujące energię. Chodzi przede wszystkim o wyłączenie lokalizacji, Bluetooth, a nawet przesyłu danych (Wi-Fi pobiera mniej energii). Do tego nie zapomnij zminimalizować oświetlenia wyświetlacza. Przecież to właśnie zużywa on najwięcej baterii.

4. Najlepsze wyjście: wyłącz telefon

Rozszerzeniem poprzedniego punktu jest po prostu… wyłączenie telefonu na czas ładowania. Wtedy nie musisz pamiętać o wyłączaniu i ponownym włączaniu ulubionych apek, lokalizacji, internetu czy powiadomień z serwisów społecznościowych. Jeśli akurat nie możesz, a chcesz nadal szybciej naładować telefon, to po prostu włącz tryb samolotowy. Zobaczysz różnicę już po pierwszym jego działaniu.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl