ladowanie_indukcyjne.jpg
Porady

Moc bez kabla. Jak działa ładowanie indukcyjne?

12 maja 2021 3 minuty czytania

Pierwsze ładowarki indukcyjne pojawiły się w świecie technologii już ponad dekadę temu. Wciąż jednak nie są powszechnym sposobem na ładowanie urządzeń elektronicznych. Poznaj zasadę działania ładowania indukcyjnego.

Jak to często bywa, ładowarki indukcyjne do powszechnego użycia wprowadziła firma Apple. Nowy trend szybko podłapały inne marki, które również udostępniają tę formę ładowania baterii w smartfonie czy smartwatchu. Z pewnością jest to wygodna forma uzupełnienia akumulatora, ale czy warta dodatkowego wydatku na specjalny sprzęt?

Ładowanie indukcyjne – jak to działa?

Żeby móc ładować swój smartfon bezprzewodowo, zarówno telefon, jak i ładowarka muszą być do tego odpowiednio zaprojektowane. Trzeba zacząć jednak od samego zjawiska, które umożliwia ładowanie urządzeń bez konieczności podłączania przewodu. Chodzi o zjawisko indukcji elektromagnetycznej, czyli powstawanie energii elektromotorycznej w przewodniku na skutek zmian pola magnetycznego.

W przypadku ładowarki najważniejszym elementem jest cewka elektromagnetyczna, przez którą przebiega energia elektryczna. W efekcie powstaje pole magnetyczne, które generuje prąd w drugiej cewce, znajdującej się już w smartfonie. Nie pozwala to na ładowanie na odległość, gdyż maksymalna odległość między cewkami może wynosić do 4 cm. Pierwsze ładowarki indukcyjne nie imponowały możliwościami, gdyż oferowały moc na poziomie 5 W. Obecnie osiągi są znacznie lepsze, a najmocniejsze, 40-watowe ładowarki indukcyjnie nie ustępują tradycyjnym, przewodowym odpowiednikom.

Jakie smartfony można ładować indukcyjnie?

Jak już zostało wspomniane, nie tylko ładowarka musi być zaprojektowana z myślą o ładowaniu bezprzewodowym. Cewka elektromagnetyczna musi pojawić się również w telefonie. Obserwując obecne standardy, ładowanie indukcyjne możliwe jest jedynie w iPhone’ach oraz flagowych modelach innych producentów.

Co więcej, ładowarka bezprzewodowa oraz smartfon muszą być zbieżne pod względem standardu. Najpopularniejszym z nich jest standard Qi. Można to porównać do doboru odpowiedniego przewodu do ładowarki. Czasami potrzebny jest kabel micro USB, czasami USB-C, a w przypadku iPhone’ów – przewód lightning. Podobnie jest z ładowarkami indukcyjnymi. Wspomniany standard Qi wykorzystują Apple oraz Samsung. Z kolei niektórzy producenci postawili na standard PMA. Popularność tych ładowarek była jednak na tyle niska, że na rynku pojawiły się specjalne aktualizacje oprogramowania, które umożliwiają kompatybilność PMA z Qi.

Wady i zalety ładowania bezprzewodowego

Największym plusem ładowania indukcyjnego jest oczywiście wygoda. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, kiedy wieczorem, zmęczeni, staramy się trafić przewodem w gniazdo w telefonie. Z pewnością wielu użytkowników użyło z tego powodu kilku niekoniecznie cenzuralnych słów. Tymczasem w przypadku ładowania indukcyjnego wystarczy odłożyć smartfon na podkładkę, która naładuje urządzenie. Podobny komfort towarzyszy odłączaniu telefonu. Chyba każdemu zdarzyło się kiedyś złapać i podnieść smartfona, do którego nadal podpięty był przewód ładowania. W przypadku ładowarki indukcyjnej nie ma takich kłopotów. Mniej kabli to również większe bezpieczeństwo. Końcówka przewodu do ładowania z czasem wyrabia się, co rodzi ryzyko spięcia elektrycznego. W przypadku indukcji tego typu problemy znikają. Z pewnością też ładowarki indukcyjne są nadal efektowne i zdecydowanie bardziej estetyczne niż leżący gdzieś na podłodze kabel.

Jak każde rozwiązanie, również ładowanie indukcyjne ma swoje wady. Jedną z nich jest konieczność ułożenia telefonu w konkretnym miejscu, żeby go naładować. Największą przeszkodą pozostaje jednak koszt. Zarówno smartfony umożliwiające ładowanie bezprzewodowe, jak i same ładowarki wiążą się z niemałym wydatkiem. Na rynku można znaleźć oczywiście tańsze modele, jednak trzeba liczyć się z dużo słabszą wydajnością.

Kiedy warto kupić ładowarkę indukcyjną?

Biorąc pod uwagę obecne standardy, zakup ładowarki indukcyjnej nie jest koniecznością, która pozwoli w znaczący sposób poprawić komfort korzystania ze smartfona czy smartwatcha. Niemniej, jeśli jesteś posiadaczem smartfona, który umożliwia bezprzewodowe ładowanie, warto zdecydować się na większy komfort w codziennym użytkowaniu. W ofercie PLAY znajdziesz całą gamę modeli, które można ładować indukcyjnie. Na przykład niezwykle wydajne Huawei P40 Pro oraz Xiaomi Mi 10T. Jeśli szukasz telefonu z najwyższej półki, koniecznie sprawdź zgrabnego i funkcjonalnego iPhone’a 12 mini oraz sprawdzonego Samsunga Galaxy S20, który również można ładować bez konieczności podłączania przewodu.

Ładowanie indukcyjne to przede wszystkim wygoda. Nie trzeba już szukać przewodu, sprawdzać, czy podłączamy smartfon z dobrej strony. Wystarczy odłożyć telefon na pole ładowania i poczekać, aż bateria będzie znów naładowana. Jeśli zatem masz możliwości sprzętowe, warto zainwestować w ładowarkę, która zapewni ci wiele komfortu na co dzień. Tym bardziej że coraz więcej urządzeń może być ładowanych w ten sposób, zatem jedna ładowarka może służyć do kilku sprzętów.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl