AdBlock to popularne narzędzie służące do blokowania reklam, które może znacząco poprawiać doświadczenia towarzyszące regularnemu surfowaniu po internecie. Czego warto dowiedzieć się na temat tego oprogramowania?
Spis treści:
- Do czego służy AdBlock?
- Konfigurowanie AdBlocka na różnych przeglądarkach internetowych
- Instalowanie AdBlocka na urządzeniach mobilnych – iOS i Android
- Ustawienia AdBlocka – możliwości personalizowania oprogramowania
Do czego służy AdBlock?
AdBlock stanowi bezpłatną wtyczkę dla popularnych przeglądarek. Umożliwia ona internautom sprawne blokowanie wyświetlanych reklam.
Korzystanie z AdBlocka przynosi zainteresowanym wiele pożytku, bo:
-
zwiększa prędkość ładowania witryn sieciowych przez brak konieczności wczytywania dodatkowych elementów;
-
sprzyja ochronie prywatności wskutek wyłączenia skryptów śledzących aktywność użytkowników;
-
zmniejsza zużycie danych ze względu na ograniczenie treści domyślnie wymaganych do pobrania;
-
może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa z powodu wyłączenia reklam gromadzących np. treści phishingowe.
To rozwiązanie niemalże idealne. AdBlock na telefon i komputer stał się niezwykle popularny wśród użytkowników z całego świata (ponad 350 milionów pobrań) nie bez powodu.
Konfigurowanie AdBlocka na różnych przeglądarkach internetowych
AdBlock można zainstalować na wszystkich popularnych przeglądarkach internetowych:
-
Google Chrome;
-
Mozilla Firefox;
-
Microsoft Edge;
-
Safari.
Wystarczy odwiedzić witrynę producenta oprogramowania, a następnie postępować z wyświetlanymi komunikatami. Proces instalowania AdBlocka trwa zaledwie kilka minut.
Ustawienia blokowania reklam można dopasować do indywidualnych potrzeb. Internauci mogą włączać i wyłączać AdBlocka na poszczególnych domenach za pomocą kilku kliknięć. Poza tym wszystkie konfiguracje są zapisywane przez oprogramowanie.
Jak wyłączyć AdBlock?
Niektóre witryny sieciowe uniemożliwiają ich przeglądanie posiadaczom aktywnego AdBlocka. Blokują wtedy dostęp do contentu. Co zrobić w takim przypadku? Zainteresowani mogą zdecydować się na chwilowe lub trwałe wyłączenie oprogramowania.
Przykładowo użytkownicy Google Chrome muszą kliknąć ikonę AdBlocka za pomocą kursora – znajduje się ona w górnym i prawym rogu przeglądarki tuż przy pasku do wpisania adresu URL. Klikając ją, wyświetli się dodatkowe okno. Następnie powinno się odznaczyć aktywne blokowanie.
Jak wyłączyć AdBlocka na stałe? Należy usunąć wtyczkę. W Google Chrome trzeba rozszerzyć pasek ustawień i znaleźć zakładkę „Rozszerzenia” oraz „Zarządzaj rozszerzeniami”. Potem pozostaje wcisnąć przycisk „Usuń”.
Instalowanie AdBlocka na urządzeniach mobilnych – iOS i Android
AdBlocka można instalować również na urządzeniach mobilnych. Jest to bardzo proste, a ze wszystkim poradzą sobie nawet osoby sporadycznie korzystające ze smartfonów i tabletów.
Posiadacze produktów Apple muszą włączyć App Store i wpisać nazwę oprogramowania w pole wyszukiwania. Potem pobrać aplikację i postępować zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na ekranie telefonu.
Sprawdź także: Malware – co to jest i jak usunąć złośliwe oprogramowanie?
Niemalże tę samą drogę muszą pokonać właściciele urządzeń Android – różnica polega na wybraniu Google Play. Reszta działań przedstawia się dokładnie tak samo. Aplikacja jest łatwa i szybka w obsłudze, a przy tym intuicyjna, więc każdy skorzysta z jej funkcji.
Produkty od Apple czy też urządzenia z Androidem ma w swoim asortymencie np. Play. Oferta operatora jest niezwykle szeroka i każdy znajdzie coś dla siebie.
Jak wyłączyć AdBlock na urządzeniach mobilnych?
Jak wyłączyć AdBlock w przeglądarce Chrome lub Safari w urządzeniach mobilnych? Można tego dokonać na dwa sposoby:
-
tymczasowo – wystarczy włączyć aplikację i wybrać odpowiednie ustawienia;
-
na stałe – trwale odinstalować oprogramowanie.
Obie metody nie sprawią żadnego kłopotu nawet kompletnym laikom technologicznym.
Ustawienia AdBlocka – możliwości personalizowania oprogramowania
AdBlock umożliwia wybór różnych list filtrów reklamowych. Ponadto użytkownicy oprogramowania mogą zdecydować się na samodzielnie określenie i dodanie własnych reguł wyświetlania reklam.
Twórcy przewidzieli możliwość dodawania wyjątków dla określonych stron internetowych. Należy pamiętać o tym, że reklamy stanowią źródło dochodów dla niezależnych autorów contentu online. Internauci mogą więc zdecydować się na aktywnie wspieranie ich kanałów mediowych poprzez oglądanie reklam.
Do wszystkiego można dołączyć zaawansowane warianty ustawień, m.in. blokowanie elementów innych niż reklamy lub dostosowywanie powiadomień, a nawet zarządzanie płatnościami cyklicznymi.
Często spotykane problemy podczas używania AdBlocka
AdBlock może czasami blokować istotne elementy strony jak:
-
przyciski;
-
formularze;
-
multimedia.
Aby rozwiązać ten problem, należy dodać stronę do listy wyjątków lub zdecydować się na szczegółowe dostosowanie filtrów.
AdBlock stał się popularny na całym świecie nie bez powodu. Warto przekonać się o tym osobiście, zwłaszcza że to bezpłatne rozwiązanie, które może wiele zmienić.