Granie w chmurze to sposób na dostęp do ulubionych gier z dowolnego miejsca na świecie. Co więcej, rozwiązuje to też odwieczny problem graczy, jakim są wymagania sprzętowe dla PC. Jakikolwiek internet to jednak za mało do cloud gamingu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając ofertę dostępu do sieci.
Spis treści:
-
Dlaczego warto postawić na granie w chmurze?
-
Internet do grania – przewodowy czy mobilny?
-
Prędkość pobierania i wysyłania danych do chmury
-
PING i limit transferu danych a gaming w chmurze
Dlaczego warto postawić na granie w chmurze?
Granie w gry komputerowe od lat stanowi wyzwanie dla zwolenników PC. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Nieustannie zwiększające się wymagania sprzętowe powodują, że w komputer cały czas trzeba inwestować. Nigdy nie było to tanie, a dziś, w czasach astronomicznych cen półproduktów do produkcji podzespołów stało się to jeszcze droższe.
Dość powiedzieć, że najnowsze wafle krzemowe w litografii 3 nm produkowane przez chiński koncern TMSC są aż o 1/4 droższe niż jeszcze w 2020 roku. Ich obecny koszt to aż 20 tys. USD za sztukę. Jeszcze bardziej na wyobraźnię działa ich wartość sprzed zaledwie kilku lat. W 2016 roku jedna sztuka była dostępna za 6 tys. USD. Rozwój technologii i inne czynniki, niestety, przyczyniły się do wywindowania cen.
Rozwiązaniem problemów miłośników wirtualnych zmagań na PC jest gaming w chmurze. Obecnie usługę tego typu oferują najwięksi gracze na rynku multimedialnej rozrywki. Przykładami są Microsoft i jego Xbox Cloud Gaming, Sony ze swoim PlayStation Now oraz NVIDIA zachęcająca do korzystania z platformy GeForce Now.
Sprawdź także: GeForce NOW – na czym polega granie w chmurze?
Wszystkie te propozycje łączy możliwość grania w chmurze na PC niezależnie od mocy komponentów swojego domowego sprzętu. By cieszyć się nieprzebraną biblioteką tytułów, wystarczy odpowiednie połączenie internetowe. Jednak jaki internet do grania wybrać? Na uwadze musimy mieć kilka aspektów.
Internet do grania – przewodowy czy mobilny?
Jedną z najważniejszych cech satysfakcjonującego gamingu w chmurze jest wybór łącza przewodowego. Cechuje się ono wyższą stabilnością i mniejszymi opóźnieniami niż jego mobilny odpowiednik, czyli Wi-Fi. Dzięki temu zyskamy pewność, że złe warunki atmosferyczne (np. burza) lub fizyczne przeszkody, takie jak ściany, nie będą miały wpływu na płynność rozgrywki.
Sprawdź także: Internet stacjonarny czy mobilny – poznaj plusy i minusy
Przed podjęciem decyzji o postawieniu na gaming w chmurze należy sprawdzić, czy sprzęt wyposażony jest w port Ethernet. Bez niego nie można podłączyć przewodu internetowego. O ile bez wątpienia znajdzie się ono w sprzęcie stacjonarnym, to niekoniecznie w laptopie. W takim przypadku pozostaje granie z wykorzystaniem sieci Wi-Fi. Najlepszy wybór to dwuzakresowy router obsługujący częstotliwości 2,4 GHz oraz odpowiednią do gier, odporną na zakłócenia 5 GHz.
Sprawdź także: 2,4Ghz vs 5Ghz. Które pasmo Wi-Fi wybrać?
Prędkość pobierania i wysyłania danych do chmury
Decyzja, jaka prędkość internetu do gier będzie odpowiednia, zależy przede wszystkim od grafiki, która nas interesuje. Jeżeli stawiamy przede wszystkim na płynność rozgrywki, wystarczy prędkość pobierania na poziomie 15 Mb/s. Taka przepustowość transferu wystarczy do obsługi grafiki w rozdzielczości HD i dużej liczbie klatek na sekundę (FPS). Mówimy tu o nawet 60 FPS.
Gaming w wyższych rozdzielczościach, a więc Full HD, czy tym bardziej 4K, wymaga większej przepustowości. Dobrym wyborem będzie łącze osiągające 100 Mb/s. Niezależnie od decyzji, musimy pamiętać nie tylko o pobieraniu danych z serwera, ale też ich wysyłaniu. Bez tego granie w trybie multiplayer bywa trudne, ponieważ nasz głos dotrze do pozostałych uczestników rozgrywki z opóźnieniem. Właśnie dlatego powinniśmy postawić na upload na pułapie przynajmniej 50 Mb/s.
Podane wartości to jednak tylko wartości minimalne. Obecnie operatorzy oferują wielokrotnie wyższe prędkości internetu. W dostępnych opcjach jest również internet światłowodowy, którego zaletą jest m.in. najwyższa obecnie szybkość połączenia. Jeśli w danym miejscu zamieszkania istnieje możliwość instalacji takiego łącza, nie zastanawiajmy się nad innymi technologiami i wybierzmy światłowód.
PING i limit transferu danych a gaming w chmurze
Mianem PING określa się czas potrzebny na komunikację między komputerem a serwerem. W odniesieniu do gier określenie to można opisać jako okres od wykonania jakiegoś działania do zauważenia jego efektu. Brzmi to skomplikowanie, ale przekłada się na proste przykłady. Wysoki PING sprawia m.in. że reakcje na kliknięcia myszką są widoczne po dłuższej chwili.
Sprawdź także: Jak zmniejszyć PING?
Internet do grania powinien być ponadto nielimitowany. Przyczyną jest bardzo duża ilość danych, jaką zużywa gaming w chmurze. Świetnym przykładem jest transfer w nieistniejącej już usłudze Google Stadia. Gra w Red Dead Redemption 2 pochłaniała w ciągu godziny aż 7 GB danych. Mówimy przy tym o zabawie na dość przeciętnych ustawieniach, czyli w rozdzielczości Full HD i 60 FPS.
Z tego też powodu nie polecamy grania za pośrednictwem mobilnych pakietów. Jeśli jednak nie ma możliwości instalacji nielimitowanego łącza stacjonarnego, trzeba wybrać maksymalny dostępny pakiet np. 500 GB na miesiąc. Najlepiej, by internet był też szybki. Do grania w chmurze wystarczy już LTE, ale jeszcze rozsądniej wybrać sieć najnowszej generacji 5G.