Czym jest częstotliwość odświeżania ekranu i jaka powinna być w smartfonie, laptopie i telewizorze (1).jpeg
Porady

Czym jest częstotliwość odświeżania ekranu i jaka powinna być w smartfonie, laptopie i telewizorze?

4 listopada 2022 4 minuty czytania

Częstotliwość odświeżania ekranu określana w hercach nabrała znaczenia wraz z rozwojem monitorów dla graczy, laptopów, smartfonów i telewizorów.

Częstotliwość odświeżania ekranu określana w hercach nabrała znaczenia wraz z rozwojem monitorów dla graczy, laptopów, smartfonów i telewizorów. Parametr ten może istotnie wpłynąć na odbiór treści, dlatego warto wziąć go pod uwagę przy zakupie nowego sprzętu – na równi z rozdzielczością ekranu czy typem matrycy.

Spis treści:

  1. Co to jest częstotliwość odświeżania ekranu?

  2. Wysoka częstotliwość – co warto o niej wiedzieć?

  3. Odświeżanie ekranu w laptopie – jak wysokie?

  4. Częstotliwość odświeżania ekranu telewizora

  5. Częstotliwość odświeżania ekranu w smartfonie

Co to jest częstotliwość odświeżania ekranu?

Częstotliwość odświeżania ekranu wyrażana jest w hercach. Jeśli zastanawiacie się, co oznacza parametr określany w Hz (hercach), jest to jednostka częstotliwości wskazująca na liczbę powtórzeń danego zjawiska w ciągu sekundy. Np. w przypadku telewizorów wysoką częstotliwością jest 50 Hz, co oznacza, że w ciągu sekundy ekran przetwarza 50 klatek obrazu. Im więcej dany sprzęt ma herców, tym lepsza będzie jakość wyświetlania. Warto jednak wiedzieć, że dla płynnego odbioru wideo wystarczające jest 30 klatek na sekundę.

 

Sprawdź: Częstotliwość odświeżania ekranu – w telefonie i telewizorze

 

Większość współczesnych urządzeń posiada częstotliwość na poziomie aż 60 Hz. Dlaczego tak dużo? Producenci starają się sprostać jak najszerszej grupie docelowej, w tym osobom, które nie tylko korzystają z ekranów do oglądania animacji czy filmów, ale także do gier. Dla graczy różnica w hercach może być bardzo widoczna, a płynny obraz jest możliwy tylko przy wysokiej częstotliwości odświeżania. Znacząco usprawnia to rozgrywkę.

Wysoka częstotliwość – co warto o niej wiedzieć?

Wzrost płynności interfejsu, niezwykle gładkie animacje, doskonałe wrażenia i lepsza responsywność w smartfonach – to podstawowe zalety wysokiej częstotliwości. Warto jednak pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na sprzęt z odświeżaniem na poziomie np. 120 Hz, będzie ono bardziej obciążać system, co wiąże się np. w przypadku telefonów z szybszym rozładowaniem baterii nawet o 30%. Podobnie będzie z baterią w laptopie. Jeśli więc często podróżujesz i chcesz zapewnić sobie jak najdłuższe użytkowanie sprzętu bez podłączenia do zasilania, wysoka częstotliwość ekranu w smartfonie lub laptopie nie jest najlepszym rozwiązaniem.

 

Sprawdź: Telefony z odświeżaniem 120 Hz – czy taka jest przyszłość?

 

Warto również nadmienić, że wiele aplikacji nie obsługuje jeszcze wysokich częstotliwości. Aby cieszyć się tym parametrem, twórca aplikacji musi zaimplementować ich obsługę w dostarczanym oprogramowaniu. Zatem nawet jeśli procesor czy karta graficzna obsługują dużą liczbę klatek na sekundę, niekoniecznie zapewni to lepszą jakość grania. Przed zakupem laptopa czy smartfona z wysoką częstotliwością odświeżania ekranu, warto sprawdzić, czy używane przez nas aplikacje są dostosowane do takiego standardu. Jeśli tak jest, z pewnością odczujemy różnicę w korzystaniu z nich, ciesząc się niesamowitą płynnością i wyrazistością obrazu. W przeciwnym razie warto rozważyć nieco bardziej budżetowe opcje.
 

Odświeżanie ekranu w laptopie – jak wysokie?

Jeśli stoisz przed zakupem laptopa, warto zastanowić się, jakie powinno być odświeżanie monitora. W sklepach znajdziemy monitory z parametrem wynoszącym nawet 120 czy 240 Hz. Liczba herców nie zawsze jest rzeczywistą wartością osiąganą przez monitor – parametry te oznaczają bowiem maksymalną liczbę przetwarzanych klatek na sekundę.

To, ile klatek odtworzy monitor, w dużej mierze zależy od samego sprzętu i jego innych parametrów. Aby móc obsługiwać częstotliwość na poziomie 120-240 Hz, komputer musi być wyposażony w bardzo dobre procesor i kartę graficzną. Dlatego też monitory z tak wysoką częstotliwością skierowane są głównie dla graczy i profesjonalistów, a nie do codziennego użytku – np. pracy czy nauki. W tych celach wystarczający będzie monitor z częstotliwością odświeżania na poziomie 60-75 Hz.

Częstotliwość odświeżania ekranu telewizora

Przed zakupem telewizora warto zastanowić się, jakiego typu formaty najczęściej oglądamy. Czy są to dynamiczne filmy akcji, programy przyrodnicze, komedie, sport, a może seriale na jednej z platform streamingowych? Czy ekran telewizora służy nam także do grania na konsoli?

 

Sprawdź: Input lag. Czym jest i jak go zmniejszyć?

 

Do oglądania standardowych filmów wystarczająca będzie częstotliwość na poziomie 50-60 Hz. Jeśli telewizor ma służyć także do grania na konsoli, warto wybrać model z odświeżaniem ekranu o częstotliwości 100-120 Hz. Podobna częstotliwość będzie zalecana w przypadku, gdy jesteśmy fanami dynamicznych obrazów (filmy akcji, sport) lub zależy nam na wysokiej jakości obrazu podczas oglądania dokumentów przyrodniczych.

Częstotliwość odświeżania ekranu w smartfonie

Smartfon coraz częściej używany jest do oglądania filmów, seriali czy grania. O ile jeszcze kilka lat temu najważniejszym parametrem była rozdzielczość, matryca oraz pamięć wbudowana, obecnie silny nacisk przy wyborze telefonu kładzie się na częstotliwość odświeżania ekranu. W telefonie może ona utrzymywać się na poziomie 60, 90, 100, a nawet 120 Hz.

 

Sprawdź: Telefony z odświeżaniem 120 Hz – czy taka jest przyszłość?

 

Kiedy warto wybrać smartfon z najwyższą częstotliwością? Zdecydowanie jest to opcja dla osób, które często grają na tym urządzeniu, a rozgrywki wymagają dynamicznego działania – np. FPS czy strzelanki. Jeśli natomiast na smartfonie oglądamy filmy czy seriale, wystarczającą częstotliwością będzie 90 Hz – zapewni ona doskonałą płynność i wyrazistość obrazu.

 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl