Częstotliwość odświeżania ekranu – jaka powinna być w telefonie, telewizorze i na monitorze Foto.jpeg
Porady

Częstotliwość odświeżania ekranu – w telefonie i telewizorze

6 września 2021 4 minuty czytania

Przy wyborze monitora, smartfona czy telewizora zwracamy uwagę na wiele aspektów. Głównym z nich jest jakość wyświetlacza.

Przy wyborze monitora, smartfona czy telewizora zwracamy uwagę na wiele aspektów. Głównym z nich jest jakość wyświetlacza. Chcemy, aby widoczne na nim barwy były nasycone, obraz wyraźny i przyjemny dla naszego oka. Bardzo ważnym w tym kontekście parametrem jest częstotliwość odświeżania ekranu, czyli liczba powtórzeń zjawiska występującego na sekundę – przykładowo 50 Hz to 50 klatek na sekundę, 60 Hz to 60 klatek itd. Jaki zatem sprzęt wybrać, aby spełnił nasze oczekiwania pod kątem wyświetlanego obrazu?

Wybór monitora – każdy szczegół ma znaczenie!

Monitor jest urządzeniem, przed którym często spędzamy po kilka (lub nawet kilkanaście!) godzin każdego dnia. Jest niezbędny zarówno do pracy, nauki, jak i rozrywki – i to właśnie te kategorie powinniśmy wziąć pod uwagę.

Do pracy biurowej czy typowo analitycznej wystarczy zakup monitora o częstotliwości odświeżania obrazu w przedziale od 60 do 75 Hz. Nie ma w tym przypadku konieczności inwestowania w sprzęt z wyższym zakresem, ponieważ wykonywane przez nas zadania i tak nie pozwolą na pełne jego wykorzystanie.

Inaczej ma się sprawa wtedy, gdy komputer służy przede wszystkim do grania w gry komputerowe – zwłaszcza te, w których należy wykonywać precyzyjne ruchy. Wtedy zaleca się zakup monitora o częstotliwości w zakresie 140 Hz. Pozwoli ona na płynną grę oraz swobodę pracy. Można, rzecz jasna, wybrać sprzęt o jeszcze wyższych parametrach, lecz skierowany jest on już głównie do zawodowych graczy. Co istotne, wspomniana częstotliwość odświeżania 140 Hz sprawdzi się też u osób, które montują filmy lub są grafikami.

Telewizor – odpoczywaj i ciesz się dobrym obrazem

Gdy kupujemy telewizor, chcemy, aby służył nam wiele lat. Badania pokazują, że to sprzęt, który w porównaniu ze smartfonami wymieniamy znacznie rzadziej. Wybierając telewizor, kierujemy się głównie wielkością ekranu oraz rozdzielczością. Warto jednak zwrócić uwagę także na częstotliwość odświeżania ekranu. Jeśli zamierzamy wykorzystywać telewizor przede wszystkim do oglądania filmów, seriali czy wydarzeń sportowych, do przyjemnego korzystania w pełni wystarczy nam częstotliwość odświeżania ekranu na poziomie od 50 do 60 Hz.

Jeżeli jednak telewizor będzie wykorzystywany głównie do gier, należy zastanowić się nad kupnem modelu z odświeżaniem na poziomie od 100 Hz do nawet 120 Hz. Produkt o takich parametrach idealnie sprawdzi się również dla osób, które wykorzystują ekran telewizora jako monitor do laptopa lub komputera stacjonarnego.

Smartfon – wyraźny ekran zawsze pod ręką

Smartfon to produkt, który w skali całego dnia wykorzystujemy najczęściej. Obecnie stał się urządzeniem, za pomocą którego jesteśmy w stanie wykonać praktycznie każde zadanie – napisać maila, stworzyć dokument, wziąć udział w konferencji i zrelaksować się, oglądając filmy, grając w gry czy rozmawiając ze znajomymi.

Obecnie na rynku mamy do wyboru wiele modeli, które różnią się pojemnością baterii, procesorem i przede wszystkim ceną. Jednak jednym z najważniejszych aspektów jest ekran, ponieważ to za jego pośrednictwem wykonujemy wszystkie działania. W dłuższej perspektywie czasu ważne jest to, aby nasze oczy się nie męczyły i żebyśmy mogli cieszyć się szybką reakcją oraz odpowiednim nasyceniem wyświetlanych barw.

Do wyboru mamy dziś smartfony, które posiadają wyświetlacze nawet o parametrach 90 Hz, a w skrajnych przypadkach 120 Hz. Czy jednak zawsze potrzebujemy aż takich właściwości? Niekoniecznie, podobnie jak w przypadku monitorów, wyższa liczba herców sprawdzi się u osób, które wykorzystują telefon w głównej mierze do grania w gry. Jeśli smartfon służy do oglądania filmów i seriali, warto wybrać model, który ma powyżej 60 Hz. Jeżeli zaś wykorzystujemy go tylko do rozmów i pisania wiadomości, nie musimy wybierać topowych w tym zakresie modeli. Pamiętajmy jednak, że przy małym ekranie i niskiej częstotliwości odświeżania nasze oczy mogą się znacznie szybciej męczyć.

Telefon z ekranem o wysokiej częstotliwości odświeżania – jaki wybrać?

Wśród wielu modeli telefonów, jakie dostępne są obecnie na rynku, możemy wymienić kilka, które posiadają naprawdę wysokie parametry częstotliwości odświeżania ekranu. Oto niektóre z propozycji:

1. Oppo Reno 6 Pro 5G:

  • model zapewnia odświeżanie na poziomie 90 Hz;

  • posiada duży ekran, o przekątnej 6,55 cala, wykonany w technologii AMOLED.

2. Samsung A52s 5G:

  • bardzo wysokie parametry odświeżania na poziomie 120 Hz;

  • ekran o przekątnej 6,5 cala, wykonany w technologii Super AMOLED FHD+.

3. Xiaomi Mi 11 Lite:

  • częstotliwość odświeżania ekranu na poziomie 90 Hz;

  • duży ekran, o przekątnej 6,81 cala, wykonany w technologii AMOLED FHD+.

Wybierając monitor, telewizor czy smartfon, zwykle  kierujemy się takimi wyznacznikami, jak cena i wielkość ekranu. Pamiętajmy jednak, że w dużej mierze to właśnie opisana tu częstotliwość odświeżania ekranu wpływa na to, czy korzystanie z danego urządzenia będzie dla nas komfortowe i będzie sprawiało nam przyjemność. Im wyższy parametr Hz, tym płynniejszy obraz, a dzięki temu mniejsze zmęczenie wzroku.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl