Nowa generacja konsol, czyli PlayStation 5 vs Xbox Series X

Mimo pandemii koronawirusa i opóźnień w premierach wielu gier pod koniec 2020 roku zaprezentowano nowe konsole od Sony i Microsoftu.
Nowa generacja konsol, czyli PlayStation 5 vs Xbox Series X.

1. Specyfikacja i cena
2. Ekosystem
3. Kontrolery
4. Wsteczna kompatybilność

1. Specyfikacja i cena - konsola PlayStation 5 vs Xbox Series X

Xbox Series X. Wyposażona jest w procesor AMD Zen 2 i procesor graficzny AMD Radeon RDNA 2 o mocy 12 teraflopów. Ma dysk SSD o pojemności 1 TB w technologii NVMe, co pozwala osiągnąć prędkoś zapisu 2,4 GB/s. Konsola jest wyposażona w 16 GB pamięci RAM. Jej wymiary to: 30,1 cm wys., 15,1 cm szer. i 15,1 cm gł.

PlayStation 5. Wyposażona jest w ośmiordzeniowy procesor AMD Zen 2 oraz układ graficzny AMD Radeon RDNA 2 o mocy obliczeniowej 10,28 teraflopów. Mniejsza moc konsoli PS5 wynika z tego, że układ graficzny ma tylko 36 jednostek obliczeniowych. Wyposażona jest w 16 GB pamięci RAM. Jej pamięć wewnętrzna to 825 GB NVMe SSD. Dysk jest mniejszy, ale za to szybszy – zakładana prędkość odczytu to 5,5 GB/s. Jej wymiary to 10,4 cm wys., 39 cm szer. i 26 cm gł.

2. Ekosystem - konsola PlayStation 5 vs Xbox Series X

Xbox Series X.Największą siłą konsoli jest subskrypcja Game Pass z dostępem do produkcji, w które można grać bez limitu również na komputerze stacjonarnym

PlayStation 5. Siłą tej konsoli jest duża ilość tytułów na wyłączność i abonament PlayStation Plus z dostępem do 20 produkcji.

3. Kontrolery - konsola PlayStation 5 vs Xbox Series X

Xbox Series X. Zmian w porównaniu do poprzedniej generacji jest niewiele, to m.in. nowy D-pad czy dodanie przycisku „Share” pozwalającego na podzielenie się rozgrywką z innymi.

PlayStation 5. Pad DualSense ma technologię haptyczną – dzięki specjalnym systemom oddaje uczucie dotykania konkretnych przedmiotów, dzięki czemu wrażenia z grania wkroczą w zupełnie nowy wymiar. 

4. Wsteczna kompatybilność - konsola PlayStation 5 vs Xbox Series X

Xbox Series X. Kompatybilność wsteczna zapewni dostęp do niemal wszystkich gier z poprzedniej generacji, które teraz mają lepiej działać na najnowszej wersji konsoli.

PlayStation 5. Jest wstecznie kompatybilna z większością gier na PS4. Konsola PS5 nie pozwoli jednak streamować rozgrywki w systemie „In-Game Live”, ani używać aplikacji towarzyszących i funkcji drugiego ekranu. Tytuły korzystające z kompatybilności wstecznej nie będą także zgodne z kamerą PS5.

Udostępnij:

Rekomendowane