Messenger i WhatsApp to jedne z najpopularniejszych komunikatorów. Codzienne używa ich ogromna liczba użytkowników. Nie oznacza to jednak, że są to najlepsze rozwiązania. Podpowiadamy ciekawe alternatywy dla Messengera i WhatsAppa.
Spis treści:
Komunikator i smartfon – nierozerwalny duet
Na ile w dzisiejszym świecie niezbędny jest sprawdzony i komfortowy w użytkowaniu komunikator? Smartfon wydaje się być bez niego o wiele uboższy – dzięki tego typu aplikacjom jego funkcjonalność znacznie wzrasta. Możemy wtedy w wygodny sposób porozumiewać się z drugą osobą, bez potrzeby nawiązywania tradycyjnego połączenia telefonicznego. Co ważne, używanie komunikatorów jest możliwe bez względu na to, czy mamy telefon bez abonamentu (np. na kartę), czy z abonamentem, a także niezależnie od tego, z jakiej oferty internetu korzystamy. Wystarczy tylko ściągnąć odpowiednią aplikację ze sklepu Google PLAY. Jaką wybrać? Dostępne są różne alternatywy dla Messengera i WhatsAppa – oto kilka propozycji.
Telegram
Telegram to jeden z najpopularniejszych komunikatorów na smartfony poza Messengerem i WhatsAppem. Ma obecnie ponad 570 mln aktywnych użytkowników. W samym tylko styczniu 2021 roku był najczęściej pobieraną aplikacją na smartfony. Główne zalety Telegramu to:
-
jest darmowy;
-
jest dostępny na wszystkie platformy mobilne;
-
szyfruje wiadomości;
-
zabezpiecza przed atakami hakerskimi;
-
wiadomości są wysyłane za pośrednictwem chmury;
-
są dostępne czaty grupowe (do 100 osób);
-
jest możliwość dzielenia się multimediami (pliki do 1 GB);
-
działa bardzo szybko.
Threema
Komunikator Threema nie jest tak popularny, jak opisany wcześniej przykład, ale warto go używać, szczególnie gdy użytkownikom zależy na prywatności. Niestety, ta szwajcarska aplikacja jest płatna. Za to otrzymuje się wiele przydatnych funkcji i rozwiązań. Można wymienić np. dostęp do specjalnej przeglądarki, przesyłanie plików i lokalizacji czy zabezpieczanie czatów hasłem. Zalety komunikatora Threema to:
-
możliwość szyfrowania wszystkich typów wiadomości;
-
szyfrowanie komunikatów o statusie;
-
nie trzeba używać żadnych numerów telefonów;
-
weryfikacja kontaktów za pomocą kodów QR;
-
tworzenie opinii o wiadomościach.
Signal
Signal to kolejny bardzo znany komunikator – do tego jest darmowy. To bardzo bezpieczna aplikacja, która używa szyfrowania end-to-end, czyli zabezpiecza prowadzoną komunikację przed postronnymi osobami. Signal to ulubiony komunikator Elona Muska, a ponadto bardzo proste w obsłudze narzędzie. Inne zalety komunikatora Signal to:
-
dostępność na wszystkie platformy mobilne;
-
możliwość wybrania znikania wiadomości;
-
szyfrowanie open source – niezależni eksperci mogą wynajdywać błędy.
Wire
Jako kolejną alternatywę dla Messengera i WhatsAppa można zaproponować także komunikator Wire. Warto dodać, że dane pozostawione w tej aplikacji są chronione przez europejskie przepisy o RODO. Można korzystać zarówno z bezpłatnych, jak i płatnych, planów komunikatora Wire. Za pomocą opisywanej tu aplikacji można prowadzić komunikację głosową i wideo. Do zalet Wire można zaliczyć także:
-
szyfrowane czaty;
-
dostępność na wszystkie platformy mobilne;
-
wiadomości czasowe – znikają po określonym czasie;
-
możliwość przesyłania plików;
-
możliwość używania na 8 urządzeniach;
-
możliwość komunikacji głosowej i wideo.
Suresport
To nieduży komunikator, w którym postawiono przede wszystkim na szybkość działania i bezpieczeństwo. Aplikacja jest minimalistyczna, bez zbędnych funkcji i udziwnień. Wiele pozostawia do życzenia strona graficzna komunikatora, jednak zalety rekompensują te niedogodności. Można wśród nich wymienić:
-
możliwość korzystania z wielu kont;
-
wysyłanie notatek głosowych;
-
wysoki poziom bezpieczeństwa (256-bitowe szyfrowanie AES-GCM);
-
działa zarówno przez Wi-Fi, jak i sieć komórkową;
-
brak reklam.
Viber
Viber zdobył największą popularność w Azji, choć chętnie używany jest także w innych częściach świata. Obecnie właścicielem komunikatora jest japońska firma Rakuten. Viber ma właściwie wszystko, co dobry komunikator powinien mieć. Do zalet tej aplikacji można zaliczyć:
-
czaty grupowe;
-
możliwość przesyłania różnych plików;
-
możliwość prowadzenia rozmów i połączeń wideo;
-
możliwość tworzenia społeczności z fanami;
-
szyfrowanie end-to-end encryption.
Skype
Chociaż Skype jest bardzo znaną aplikacją, to jako alternatywa dla Messengera i WhatsAppa, nie przychodzi na myśl w pierwszej kolejności, a szkoda. W rzeczywistości Skype to nie tylko program do wideokonferencji, ale także rozbudowany komunikator internetowy. Zalety aplikacji Skype to przede wszystkim:
-
tworzenie czatów grupowych;
-
rozmowy wideo w jakości HD;
-
możliwość korzystania z komunikatora w przeglądarce;
-
integracja z innymi usługami Microsoft;
-
szyfrowanie za pomocą TLS i AES
Czy już wiesz, jaki wybrać komunikator? Smartfon bez niego znacznie zmniejszy swoją przydatność, ponieważ tego typu aplikacje pozwalają nie tylko prowadzić wygodną komunikację głosową, tekstową czy wideo, ale również ułatwiają przesyłanie plików i prowadzenie czatów grupowych. Fakt, najczęściej użytkownicy korzystają z Messengera lub WhatsAppa. Warto jednak zapoznać się z alternatywnymi aplikacjami, które często nie są wcale gorsze – a nierzadko nawet lepsze! – niż najpopularniejsze dotąd komunikatory.