O tym smartfonie mówiło się na długo przed premierą: kiedy się pojawi, jak będzie wyglądał, jak sprawdzi się w nim najnowszy procesor Qualcomm Snapdragon 8 Elite? Dziś znamy już odpowiedzi na te pytania. Sprawdź, co warto wiedzieć o Xiaomi 15 Ultra i samodzielnie oceń, czy faktycznie można będzie mianować go liderem światowego rynku!
Spis treści:
Kiedy premiera Xiaomi 15 Ultra?
Seria Xiaomi 15 (Pro) miała oficjalną premierę w październiku 2024 r., lecz przez kilka miesięcy nie dotarła na polski rynek. Pojawienie się flagowca Xiaomi 15 Ultra pozwoli nam wreszcie poznać najnowsze urządzenie tego azjatyckiego producenta.
Co ciekawe, w przypadku modelu Ultra, premiera ma mieć miejsce od razu na całym świecie, co – trzeba przyznać – jest dość zaskakujące. Co prawda marka zapowiadała to już od jakiegoś czasu, lecz dotąd zwykle Xiaomi początkowo wypuszczało swoje modele na rodzimym rynku (zwłaszcza flagowce!), a dopiero później pojawiały się one w globalnej sprzedaży.
A kiedy dokładnie możemy się tego spodziewać? Na razie nikt nie jest w stanie potwierdzić konkretnej daty. Zapowiedzi wskazywały bowiem na końcówkę lutego i targi MWC w Barcelonie. Problem w tym, że tegoroczne MWC odbywa się na początku marca. Wydaje się to jednak bardzo realną hipotezą, biorąc pod uwagę fakt, że Xiaomi 14 Ultra miał swoją globalną premierę właśnie na zeszłorocznych targach MWC. Na ten moment nie pozostaje nam jednak nic więcej niż czekanie. Ci, którzy chcą zakupić inne modele telefonów tego producenta, mogą znaleźć je w specjalnej strefie Xiaomi od marki Play.
Technologia na miarę lidera
Jeśli chodzi o kwestie czysto technologiczne, nie można zaprzeczyć, że Xiaomi 15 Ultra faktycznie zapowiada się niezwykle ciekawie. Przede wszystkim ma genialne aparaty:
-
główny 50 Mpix oparty na sensorze Sony LYT-900 (tak jak Xiaomi 14 Ultra) f/1.63-4.0, 23mm, Typ 1″, 1,6µm z HyperOIS (tj. optyczną stabilizacją obrazu) oraz wielokierunkowym PDAF (czyli autofokusem z detekcją fazy) + laserowym AF (autofocusem bazującym na odbijającym się od obiektywu światłem laseru),
-
aparat ultraszerokokątny 50 Mpix (matryca Samsung ISOCELL JN5),
-
50 Mpix teleobiektyw Sony IMX858 (z zoomem optycznym 3x) z duża przysłoną,
-
200 Mpix teleobiektyw peryskopowy Samsung HP9 z hybrydowym zoomem do 100x wspieranym przez AI (zoom optyczny 4,3x) z dużą przysłoną,
-
+ aparat 32 Mpix do selfie.
Jeśli chodzi o porównanie z poprzednim modelem Xiaomi, nieco inne będzie rozłożenie sensorów na wyspie aparatów – na górze pojawi się peryskopowy teleobiektyw, a poniżej trzy pozostałe matryce. Nieco inaczej ułożona będzie także lampa błyskowa LED oraz logo Leica.
Efekty zdjęć będzie zaś można oglądać na ekranie o przekątnej 6,73 cala – AMOLED w technologii LTPO o rozdzielczości WQHD+ (3200 x 1440 pikseli) i odświeżaniu na poziomie 120 Hz (częstotliwość odświeżania będzie adaptacyjna). Warto też podkreślić, że ekran będzie miał zintegrowany czytnik linii papilarnych. Jego kształt będzie płaski z mikrozakrzywionym szkłem, co może korzystnie wpłynąć na estetykę.
Jeśli zresztą o wygląd chodzi, do sieci trafiły już zdjęcia tylnej części Xiaomi 15 Ultra. Wykończenie pleców to teksturowane szkło, które może efektownie mienić się w świetle. Moduł aparatów ma zaś dodatkową czerwoną obwódkę i ma nieco inne krawędzie niż poprzednia generacja tego smartfona.
Sprawdź także: Smartfonowe bestsellery 2024
Xiaomi 15 Ultra – co jeszcze wiemy?
Już w grudniu Xiaomi 15 Ultra przeszedł certyfikację 3C. Pojawienie się w tej chińskiej bazie danych zwykle oznacza, że telefon trafi do sprzedaży miesiąc lub dwa później. To właśnie z tej certyfikacji można też m.in. wyczytać, że dwa warianty Ultra będą wyposażone przez producentów w ładowarkę, która umożliwia szybkie ładowanie – do 90 W przewodowo i 50 W bezprzewodowo. Sama bateria ma mieć zaś pojemność 6000 mAh, czyli najwięcej w historii flagowców tej marki (więcej także w porównaniu z Xiaomi 15, który to model ma na rynku chińskim baterię o pojemności 5400 mAh).
Sprawdź także: Jak działa szybkie ładowanie w smartfonach? Jakie modele mają tę funkcję?
Pierwszy wariant ma obsługiwać połączenia przez łączność satelitarną Tiantong, a drugi zarówno Tiantong, jak i Beidou (dotyczy to wiadomości tekstowych i będzie dostępne w droższym wariancie). Niestety, funkcja ta ograniczona jest do modeli dostępnych na rynku chińskim.
Kolejną kwestią, którą warto podkreślić, jest procesor Qualcomm Snapdragon 8 Elite – to właśnie on napędza Xiaomi 15 Ultra. Ma mieć nawet do 16 GB RAM oraz – uwaga! – do 1 TB UFS 4.0 (pamięci flash). Co ważne, ten właśnie procesor jest najmocniejszym w historii Snapdragon i znakomicie wspiera wszelkie działania opierające się na AI. Dzięki niemu działanie systemu jest płynne i szybkie.
Sprawdź także: Światłowód vs. 5G – co wybrać w 2025 roku?
Jeśli zaś chodzi o system operacyjny, wykorzystany będzie HyperOS 2.0, który jest nakładką na Androida 15 – oferuje świeże i przejrzyste wrażenia wizualne, nowe animacje, a to tego jest o wiele wydajniejszy w zakresie prędkości przesyłu danych niż poprzednia wersja. Zoptymalizowano w nim także zużywanie energii i ulepszono możliwości łączności pomiędzy różnymi ekosystemami, np. smartfonem Xiaomi i komputerem z systemem Windows.
Xiaomi 15 Ultra – zapowiada się naprawdę wyjątkowy model. My już nie możemy się doczekać, a ty?