NFT – co to jest i na jakiej zasadzie działa.jpeg
Newsy

NFT – co to jest i na jakiej zasadzie działa?

17 kwietnia 2022 4 minuty czytania

NFT to dla wielu wciąż nowinka z cyfrowego świata, jednak coraz częściej mówi się, że będzie to kolejna technologia, która wejdzie do codziennego użytku w większości aspektów życia. Znajomość funkcjonowania NFT może być przydatna, aby nie zostać w tyle za wciąż gnającym postępem.

NFT – o co chodzi?

Słysząc skrót po raz pierwszy, każdy zastanawia się co to jest. NFT oznacza niewymienialny token (non-fungible token), czyli technologię przedstawiającą unikatową, cyfrową wartość. Kluczowe jest to, że „niewymienialny” w przypadku NFT oznacza, że tokeny nie mają żadnego odpowiednika w innej walucie lub przedmiocie. Przez to każde wytworzone NFT nie ma wartości startowej czy minimalnej, jego wartość kształtuje się zależnie od popytu na konkretny token. NFT jest określeniem na pewne aktywa, jednak każde z nich jest niepowtarzalne, oryginalne i jedyne w swoim rodzaju. Tokeny mogą przybierać różną formę – występują w formacie JPEG, jako plik muzyczny, GIF, film lub tekst. Kluczowe jest istnienie zapisu cyfrowego, który przyjmuje formę certyfikatu autentyczności – deklaracji, że dany plik został utworzony tylko w jednej kopii. Słowem, NFT jest nierówne NFT, nie da się ich porównać ani skopiować, a ich właściciel jest jedynym posiadającym ten konkretny token.

W momencie, gdy NFT trafia na rynek, zaczyna kształtować się jego wartość. Świadomość kupujących, że mogą nabyć jedyną i niepowtarzalną wersję danego wirtualnego przedmiotu, dodatkowo napędza spiralę cen NFT, przez co kwoty, za które udaje się sprzedać tokeny, robią kolosalne wrażenie. Tylko w 2021 roku sprzedaż NFT na świecie wyniosła 17 mld $.

Pamiętaj, żeby technologii NFT nie pomylić z NFC, czyli technologią pozwalającą na płatność telefonem lub smartwatchem.

NFT a kryptowaluta

NFT, podobnie jak kryptowaluty, opiera się na technologii blockchaina, jednak nie stanowi żadnej nowej kryptowaluty. NFT to forma nośnika, potwierdzenia o autentyczności i wyjątkowości cyfrowego dzieła, nie jest jednak walutą o stałej wartości, nie można nimi handlować ani nie da się ich wymienić na fizyczne pieniądze (kryptowaluty posiadają przelicznik, np. bitcoina można wyrazić jako dolary lub złotówki). Obrazy NFT można porównać do dzieł sztuki – jeśli posiadasz na własność obraz Rembrandta czy pracę Banksy’ego, to jesteś ich jedynym właścicielem – oczywiście można stworzyć coś bardzo podobnego, ale nic identycznego. O ich wartości, podobnie jak w przypadku dzieł sztuki, stanowi pewna umowa społeczna i przypisywanie wartości konkretnym przedmiotom lub zjawiskom.

Jak zacząć z NFT?

Zanim zaczniesz, zapoznaj się z kilkoma podstawowymi pojęciami, związanymi z NFT i cyfrowym handlem. Wszystko odbywa się na platformie OpenSea, przez którą możesz sprzedać, kupić oraz stworzyć swoje NFT. Walutą obowiązującą na portalu jest Ethereum, to dzięki niej dokonasz wszelkich transakcji. Waluta jest połączona z cyfrowym portfelem MetaMask. To za jego pośrednictwem transakcje dochodzą do skutku. Potrzebną walutę musisz wcześniej kupić, żeby dokonywać nią kolejnych transakcji. Zonda i Binance są niczym internetowe kantory, znajdziesz w nich wszystko, czego potrzebujesz, łącznie ze wspomnianym Ethereum. Teraz możesz zaczynać.

Poza zawrotnymi transakcjami wynoszącymi nawet miliony złotych za jedno NFT, na rynku odbywają się zwyczajne aukcje i sprzedaż, na których możesz kupić niepowtarzalne prace za nawet kilkadziesiąt dolarów. Jedyną barierą w trakcie transakcji może okazać się dokonywanie płatności za pośrednictwem kryptowalut. Każdy, kto miał okazje wcześniej zapoznać się z tym rynkiem i rozumie podstawy jego działania, robiąc zakupy NFT, z pewnością będzie się czuł jak ryba w wodzie.

Cała technologia opiera się na tym samym systemie, więc pozostaje jedynie poznać sposób działania samej platformy, czyli OpenSea. Dokonasz tu zarówno transakcji kupna, jak i sprzedaży. Jest to największa platforma tego typu na świecie, zajmująca się obsługą wyłącznie transakcji NFT. Dostępne jest wiele obrazków NFT popularnych twórców, a także influencerów i artystów z różnych kręgów, którzy udostępniają swoje treści w formie kolekcji. Po serwisie poruszasz się podobnie jak po sklepie internetowym, dostępne są opcje wyszukiwania, filtrowanie wyników czy wybór kategorii. Spędzenie chwili na przeglądzie ofert i zapoznanie się z tym, co do zaoferowania ma dla Ciebie rynek NFT na pewno pozwoli na nabranie wprawy w cyfrowej sprzedaży. Aby móc dokonywać transakcji należy zalogować się na portalu, np. poprzez portfel kryptowalutowy MetaMask. Służy on do logowania się w OpenSea – działa jak wtyczka łącząca profil na portalu z unikalnym adresem portfela i dostępem do Ethereum.

Stwórz własne NFT

Jak zrobić własne NFT? To pytanie mogą sobie coraz częściej zadawać artyści tworzący swoje prace docelowo jako wirtualne, np. w postaci zamawianych projektów, wzorów i grafik. NFT jest pomocne dla cyfrowych twórców, ponieważ daje możliwość do zabezpieczenia ich prac przed plagiatem, kopiowaniem i nielegalną sprzedażą. Tworząc odpowiednik NFT swoich prac, zyskujesz certyfikat ich autentyczności, który możesz sprzedać dalej. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości, w momencie, gdy ktoś będzie chciał sprzedać swoje prace bez certyfikatu tego typu, będzie podejrzewany o plagiat. Może to wpłynąć na ograniczenie przestępstw związanych z łamaniem praw autorskich, na czym na pewno skorzystają artyści.

Od czego zacząć? NFT możesz utworzyć za pomocą specjalnych, przeznaczonych do tego platform, które po kolei przeprowadzą Cię przez proces – od wybrania pliku do wprowadzenia NFT na rynek. Ilość kreatorów NFT oferowanych na rynku jest bardzo duża, także w formie aplikacji mobilnych na system Android lub iOS.

Nie potrzebujesz niczego więcej – wraz z opłatą usługi i przejściem całego procesu, Twoje NFT zostaje zakodowane w blockchainie, a Ty możesz wystawić swój certyfikat na sprzedaż.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl