Internet 1000 MBs w ofercie Play Foto.jpeg
Newsy

Internet 1000 MB/s w ofercie Play

11 października 2021 3 minuty czytania

Do tego wszystkiego potrzebne jest dobrej jakości łącze, które pozwoli na wykonywanie tych czynności płynnie i szybko. Rozwiązaniem jest internet światłowodowy.

W dzisiejszych czasach dostęp do internetu jest nieodzownym elementem życia każdego z nas. Codziennie ponad 4 miliardy ludzi chociaż na chwilę wchodzi do sieci – korzystamy z wielu stron, przeglądamy zdjęcia, oglądamy filmy, czytamy blogi, gramy w gry online oraz komunikujemy się z bliskimi. Do tego wszystkiego potrzebne jest dobrej jakości łącze, które pozwoli na wykonywanie tych czynności płynnie i szybko. Rozwiązaniem jest internet światłowodowy.

Szybki internet to podstawa

Internet światłowodowy to przede wszystkim nowoczesna technologia, duża wydajność oraz niesamowita prędkość. Światłowód oferuje transfer danych z prędkością nawet do 1000 MB/s (1 GB/s). Jest to idealna opcja dla rodzin, w których sieć jest wykorzystywana przez sporą liczbę domowników, a także dla osób, dla których tego typu internet jest podstawą skutecznej pracy, np. analitycy, montażyści czy graficy, którzy w dużej mierze pracują online.

Łącze nawet przy dużym obciążeniu zachowuje stabilność oraz nie spowalnia działania. Możemy więc bez zakłóceń słuchać ulubionej muzyki na serwisach streamingowych, podczas gdy nasz brat może płynnie grać w gry online, siostra prowadzić długie wideorozmowy, a rodzice w salonie oglądać film na Netfliksie.

Czym w zasadzie jest światłowód?

Światłowód to nośnik światła, który – podobnie jak np. fale elektromagnetyczne – służy do transmisji danych. Modulowana fala świetlna z ogromną prędkością przemieszcza się w przewodach z punktu A do punktu B. Istotną cechą internetu światłowodowego jest jednak nie tylko prędkość, ale też odporność na zakłócenia, np. te wywoływane warunkami atmosferycznymi (zamiecią, wichurą, ulewą).

Jak to możliwe? Stoi za tym budowa światłowodu – jego ścianki sprawiają, że promienie świetlne stale odbijają się od powierzchni (mowa o zjawisku całkowitego wewnętrznego odbicia). Dzięki temu fale mogą być zatrzymywane w przewodzie i dostarczane całościowo do miejsca docelowego.

Niskie koszty, wysoka jakość

Porównując cenę i jakość łącza światłowodowego, spotykamy się ze stosunkowo dużą rozbieżnością. Co ciekawe jest to na korzyść użytkownika, gdyż płacąc stosunkowo niewiele, możemy otrzymać internet 1 GB/s. Niektóre firmy oferują dofinansowanie montażu światłowodu w różnych rejonach kraju, dzięki czemu ta technologia coraz szybciej znajduje się w licznych miejscowościach.

Dlaczego firmom zależy na tym, żebyśmy korzystali ze światłowodów? Dzieje się tak, ponieważ to rozwiązanie niweluje wiele problemów – rzadziej pojawiają się awarie, zakłócenia czy przerwanie łączą. Abonamenty miesięczne zależnie od prędkości wahają się już w przedziale 20-50 zł, co jest bardzo atrakcyjną ofertą, na którą decyduje się coraz więcej osób.

Jak starać się o instalację światłowodu?

Jeżeli w naszej miejscowości trwają prace związane z budową światłowodu, to „dociągnięcie” linii to naszego domu czy mieszkania jest bardzo proste – wystarczy jedynie podpisać deklarację o chęci przyłączenia internetu do domostwa.

Gdy takie prace zlecone przez dostawcę się nie odbywają i nie ma ich w planach, należy przejąć inicjatywę. Najprostszym sposobem jest przeprowadzenie rozmowy z sąsiadami, gdyż większa liczba chętnych wiąże się z zainteresowaniem (i realną szansą na zwrot z inwestycji), co przyciąga firmy do danego miejsca i na pewno przyśpieszy wprowadzenie i montaż internetu 1 GB/s.

Gdy deklaracja zostanie rozpatrzona, a jej rezultat będzie pozytywny, zostaniemy o tym poinformowany telefonicznie lub mailowo. Pracownicy firmy odpowiadającej za sieć światłowodową ustalą z nami szczegóły dotyczące terminu przyłączenia instalacji oraz sposobu jej montażu. Przed zakończeniem inwestycji, należy wybrać dogodną, odpowiadającą nam ofertę pakietu dystrybutora i podpisać umowę przyłączenia, która finalnie uczyni nas posiadaczami sieci światłowodowej. Po wykonaniu tych czynności nasz projekt jest zrealizowany, a my możemy się cieszyć szybkim, stabilnym oraz wysokiej jakości łączem.

Tani światłowód w Play

Jedną z firm działających w Polsce i oferujących bardzo szybki internet światłowodowy jest sieć Play. Za jej pośrednictwem można nabyć dostęp do łącza 1 GB/s. W ofercie znajdują się również mniejsze prędkości transferu danych dla osób, które nie potrzebują aż tak bogatych pakietów. Dostępne opcje to:

  • pobieranie 300 MB/s, wysyłanie 40 MB/s przy cenie 25 złotych miesięcznie,

  • pobieranie 600 MB/s, wysyłanie 60 MB/s przy cenie 35 złotych miesięcznie,

  • pobieranie 1000 MB/s, wysyłanie 100 MB/s przy cenie 50 złotych miesięcznie.

Warto zaznaczyć, że dostępu do internetu światłowodowego jest oferowany nie tylko w wielkich miastach, ponieważ instalacje są prowadzona także w wielu małych miejscowościach. Dostępność światłowodu w konkretnym miejscu można sprawdzić na stronie play.pl.

Sprawdź także: Netflix TOP 10 – co w Polsce oglądamy najchętniej?

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl