Sieć 5G to jedna z największych innowacji ostatnich lat. To połączenie o dużo lepszej jakości z niesamowitymi możliwościami, które pozwolą na znaczny rozwój technologii i zdecydowanie większy komfort użytkowania.
Spis treści:
- Co to tak naprawdę jest 5G?
- 5G w codziennym zastosowaniu
- Szybkość internetu i Ping - najważniejsze informacje dla graczy i nie tylko
- 5G to krok w przyszłość
- Czy 5G jest już dostępne w Polsce?
- Na jakich urządzeniach można korzystać z sieci 5G?
- 5G - jakie częstotliwości połączenia?
- 5G dzielimy na dwie architektury
- 5G to początek ewolucji technologicznej
Co to tak naprawdę jest 5G?
5G, czyli piąta generacja sieci komórkowej, której działanie opiera się na falach radiowych o pełnej gamie częstotliwości jakimi dysponuje operator oraz światłowodach odpowiedzialnych za transmitowanie danych między nadajnikami 5G. Przede wszystkim, najnowsza generacja sieci komórkowej oferuje niesamowicie szybkie i stabilne połączenie z internetem, lecz pełnia możliwości tego standardu nadejdzie dopiero w przyszłości. To początek prawdziwej ewolucji technologicznej!
5G w codziennym zastosowaniu
W praktyce sieć 5G znacznie poprawi komfort życia. Pobieranie ogromnych plików nie będzie sprawiało już najmniejszego problemu i cały proces będzie trwał naprawdę krótko. Co za tym idzie, zawody takie jak influencer czy streamer, wymagające stałego i szybkiego połączenia z internetem, będą mogły być wykonywane bez najmniejszego problemu.
Pozytywnie wpłynie to również na pracę i naukę zdalną. Prowadzenie spotkań, czy to konferencji służbowych, wykładów studenckich czy lekcji w szkołach podstawowych lub średnich, nie będzie sprawiało żadnego problemu. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na świecie, jest to niesamowicie istotny aspekt.
5G przyda się równie mocno po pracy czy szkole - z taką jakością połączenia, doświadczymy oglądania filmów
i seriali, słuchania muzyki czy przeglądania internetu w najlepszej możliwej jakości bez żadnych problemów. Najnowszy standard będzie również idealny dla graczy - prędkość internetu i Ping jest nienaganny, co pozwoli na niesamowite osiągi podczas nawet najbardziej wymagającej rozgrywki online.
Szybkość internetu i Ping - najważniejsze informacje dla graczy i nie tylko
Sieć 5G to przede wszystkim wyższa jakość połączenia. 4G, które oferowało prędkość pobierania w okolicach 20-30 Mb/s oraz przesyłania 10-15 Mb/s, na niektórych nie robi już wrażenia. 5G oferuje pobieranie na poziomie 600 Mb/s, co jest wynikiem minimum dwudziestokrotnie lepszym, a w przyszłości wynik ten ma wzrosnąć do 20 Gb/s. Nie inaczej jest w przypadku przesyłania danych - piąta generacja sieci komórkowej pozwoli na przesyłanie danych o szybkości 10 Gb/s. 5G w momencie rozwinięcia pełni swojego potencjału będzie prawdziwą ewolucją.
Ping w 5G również robi niemałe wrażenie. Parametr ten mierzy czas, jaki upłynął pomiędzy wykonaniem określonego działania na komputerze użytkownika, a dostarczeniem informacji do innego hosta i otrzymaniem od niego odpowiedzi zwrotnej. Ping zatem mierzy opóźnienia transmisji internetowej. Standard 4G LTE zapewniał Ping w granicach 30-40 milisekund. Użytkownicy sieci 5G nigdy więcej nie
spotkają się z dwucyfrowym opóźnieniem transmisji, gdyż w nowym standardzie Ping będzie oscylował w granicach 1-4 ms.
5G to krok w przyszłość
5G oferuje połączenie do miliona urządzeń zaledwie w kilometrze kwadratowym. Takie rozwiązanie pozwoli na znaczne zagęszczenie ilości urządzeń połączonych z internetem, co jest dużym krokiem w przyszłość.
W praktyce pozwoli to na łączenie z siecią samochodów, pojazdów autonomicznych, inteligentnych domów lub nawet całych miast, co wpłynie na zarządzanie ruchem drogowym poprzez komunikację świetlną oraz transport publiczny, czy nawet na zużycie energii oraz wody. Z tą technologią, jedynym limitem dla ludzkości jest wyobraźnia.
5G może pozwolić również na rozwój Internet of Things. Termin ten określa kombinację nowoczesnych sprzętów z algorytmami i sztuczną inteligencją. W praktyce oznacza to, że maszyny będą monitorować wiele rzeczy, same reagować i wykonywać szereg decyzji oraz działań za ludzi. Rozwój tak zwanego “internetu rzeczy” nie byłby możliwy bez piątej generacji sieci komórkowej.
Czy 5G jest już dostępne w Polsce?
Jak najbardziej. W Polsce najnowocześniejszy standard połączenia komórkowego pojawił się już w maju 2020 roku. W naszym kraju powstaje coraz więcej nadajników umożliwiających korzystanie z najnowocześniejszego standardu połączenia. Od dłuższego czasu oferujemy swoim klientom możliwość korzystania z piątej generacji sieci komórkowej. Jeśli jesteście ciekawi, czy w Waszym miejscu zamieszkania dostępna jest sieć 5G, możecie to sprawdzić na naszej mapie zasięgu.
Na jakich urządzeniach można korzystać z sieci 5G?
Lista urządzeń kompatybilnych z 5G stale rośnie. Całe mnóstwo flagowców największych globalnych firm wspiera najnowszą technologię. Smartfony kompatybilne z piątą generacją sieci komórkowej znajdziecie oczywiście w naszej szerokiej ofercie. Nasi klienci mogą cieszyć się najnowszą generacją internetu komórkowego już dziś!
5G - jakie częstotliwości połączenia?
Połączenie 5G jest dostępne w tej chwili w kilku częstotliwościach. Możemy spotkać 700 MHz, które gwarantuje spory zasięg i równomiernie rozprowadzane fale radiowe, a dodatkowo jest odporne na wszelkie przeszkody w postaci na przykład zabudowań. Niestety, częstotliwość na poziomie 700 MHz nie zapewni połączenia sieciowego w najwyższej jakości. Wyższą, oferującą znacznie większe możliwości częstotliwością, którą oferujemy naszym klientom, jest 2100 MHz, zapewniające świetne połączenie z internetem i potrafiąca osiągnąć naprawdę sporą prędkość pobierania.
Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to koniec możliwości piątej generacji sieci komórkowej - maksymalne zasoby częstotliwości to kolejno 60 MHz, 400 MHz i 3250 MHz. Poza tymi wartościami, możemy spodziewać się również połączenia na pasmach 700, 800, 1800, 2100, 2600, 3,5 GHz, 26 GHz. Do wprowadzenia wszystkich opcji potrzeba jednak jeszcze trochę czasu, jednak należy przyznać, że możliwości 5G robią wrażenie
i otwierają wiele możliwości. Najlepsze dopiero przed nami.
5G dzielimy na dwie architektury
Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że połączenie 5G dzielimy na architekturę NSA oraz SA. Technologia NSA (Non-Standalone), która jest dostępna w Polsce, zakłada podłączenie stacji bazowej 5G do infrastruktury istniejącej już sieci 4G LTE (Long Term Evolution). LTE to czwarta generacja sieci komórkowej, czyli skok jakościowy względem 3G, lecz opcja o mniejszym potencjale niż 5G. W takim układzie każde połączenie 5G musi opierać się na sieci LTE, co nie jest idealnym rozwiązaniem, gdyż nie pozwala w pełni wykorzystać możliwości najnowszej generacji sieci komórkowej.
Drugie rozwiązanie to technologia SA (Standalone), która pozwala operatorom na redukcję czasu dostępu do usługi oraz pozwala na szybsze wdrożenie nowej generacji usług z nowymi zastosowaniami. SA nie potrzebuje do przesyłania sygnalizacji po stronie LTE, za to wymaga 5G Core - te dwa warunki są zatem potrzebne do uwolnienia pełni potencjału piątej generacji sieci komórkowej. W Polsce niestety nie spotykamy się jeszcze
z technologią Standalone, chociaż wprowadzenie jej jest zaledwie kwestią czasu.
5G to początek ewolucji technologicznej
5G ma naprawdę ogromne możliwości i w przyszłości pozwoli na niesamowicie szybkie przesyłanie oraz pobieranie danych. Życie z 5G już jest dużo wygodniejsze, a kiedy najnowsza generacja sieci komórkowej będzie w stanie wykorzystać swój pełny potencjał, w ogromnym stopniu zwiększy komfort życia. Technologia na szczęście prężnie się rozwija, więc należy wyczekiwać samych dobrych informacji dotyczących 5G.