Ile kosztuje i jak wygląda podłączenie światłowodu.jpeg
Internet

Ile kosztuje i jak wygląda podłączenie światłowodu?

25 stycznia 2024 4 minuty czytania

Szybki i niezawodny internet przydaje się w wolnym czasie, a często jest też niezbędny do pracy.

Z tych powodów najlepiej postawić na niezawodną technologię. Przed kontaktem z operatorem trzeba jednak dowiedzieć się, jak podłączyć światłowód w domu. Oprócz tego potrzebna jest wiedza na temat cen ofert. Dlaczego więc warto zdecydować się na taki internet, kto może go założyć i ile kosztuje podłączenie do światłowodu?

Spis treści:

  1. Podłączenie światłowodu – zalety technologii
  2. Podłączenie światłowodu do mieszkania. Od czego zacząć?
  3. Ile kosztuje podłączenie światłowodu w bloku lub domu jednorodzinnym?

Podłączenie światłowodu – zalety technologii

Wśród ofert operatorów telefonii komórkowej i kablowych można wyróżnić trzy rodzaje technologii, które dają użytkownikom dostęp do sieci. Każda z nich ma swoje zalety i wady, a do tego sprawdza się w różnych okolicznościach. W czym mogą wybierać klienci? Dostępne możliwości to połączenia za pośrednictwem internetu:

  • mobilnego;

  • stacjonarnego, opartego na sygnale przekazywanym elektrycznie;

  • również stacjonarnego, ale transmitującego dane przy pomocy wiązek światła.

Ostatnia z tych technologii to obecnie najlepsze rozwiązanie do domu. Proponowane m.in. przez Play podłączenie internetu światłowodowego stanowi rozwiązanie problemów z przepustowością sieci. W zależności od oferty klienci mogą korzystać z połączenia o prędkości od kilkuset Mb/s do nawet kilku Gb/s. Takie rezultaty nie są możliwe do osiągnięcia w przypadku sieci innego rodzaju. Dzięki temu pobieranie plików przebiega szybko, a wideokonferencje i gry online w wysokiej rozdzielczości są niezwykle płynne.

Sprawdź także: Co to jest światłowód? Wszystko, co warto wiedzieć o tej technologii

Internet światłowodowy jest również bardzo odporny na działanie czynników atmosferycznych. Tym samym połączenie pozostaje stabilne niezależnie od zjawisk takich jak np. burze i silne wiatry. Do przerw w transmisji sygnału doprowadzić mogą jedynie poważne awarie infrastruktury operatora takie jak prace budowlane, w trakcie których doszło do mechanicznego uszkodzenia przewodów.

Internet oparty na najnowocześniejszej technologii zapewnia użytkownikom sieci wszystko, czego oczekują. Co więcej, cena podłączenia do światłowodu nie jest wysoka, co udowadnia Play. Czy to rozwiązanie ma jakieś wady? Jedną, choć nie wynika ona bezpośrednio z niego samego. Niestety, nadal nie wszędzie da się zainstalować takie przyłącze. Właśnie dlatego wcześniej trzeba się dowiedzieć, jak wygląda podłączenie światłowodu w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym.

Podłączenie światłowodu do mieszkania. Od czego zacząć?

Podłączenie światłowodu do budynku mieszkalnego to na szczęście powszechny trend, ale mimo to są jeszcze miejsca, gdzie takiej infrastruktury brakuje. Z tego powodu na początek należy sprawdzić, czy jest on dostępny w danej lokalizacji. W tym celu wystarczy wejść na stronę Play i skorzystać z mapy zasięgu światłowodu. Należy wpisać nazwę miejscowości i ulicy oraz numer budynku, ewentualnie też lokalu, aby sprawdzić dostępność.

Osoby, które mieszkają w okolicy pozbawionej dostępu do internetu światłowodowego, mogą to zgłosić. Służy do tego strona internet.gov.pl. Po założeniu profilu użytkownika należy wprowadzić dane adresowe budynku. Ile trwa podłączenie światłowodu do danej nieruchomości? Na to pytanie trudno odpowiedzieć. W dużej mierze zależy to od planu zagospodarowania przestrzennego gminy i terminów uzyskania pozwoleń od właścicieli okolicznych działek.

Mieszkańcom budynków wielorodzinnych pozostaje liczyć na tempo działania urzędów, które wydają operatorom pozwolenia na rozpoczęcie prac. W nieco lepszej sytuacji są osoby mające domy jednorodzinne. Jeśli sąsiedzi mają dostęp do nowoczesnej sieci, wystarczy zlecić założenie przyłącza serwisantom operatora. Gdy na przyległych działkach przewodów nie ma, potrzebna będzie zgoda na podłączenie światłowodu od gminy zarządzającej daną ulicą oraz właścicieli nieruchomości, przez które przewody zostaną poprowadzone.

Ile kosztuje podłączenie światłowodu w bloku lub domu jednorodzinnym?

Gdy już wiadomo, jak wygląda podłączenie światłowodu do domu, warto jeszcze sprawdzić, co należy rozumieć przez pojęcie atrakcyjnej ceny tej usługi. W tym celu warto odwołać się do szczegółów oferty sieci Play. W jej ramach dostępne są umowy zarówno dla obecnych klientów operatora, jak i nowych osób. Wszystkie mogą wybierać między abonamentem:

  • na czas określony;

  • bez okresu obowiązywania.

O tym, ile kosztuje podłączenie światłowodu od Play, decyduje czas trwania usługi, wybrana prędkość internetu oraz aktualne korzystanie (lub nie) z którejś z usług operatora. Interesującym rozwiązaniem jest abonament bez określonych ram czasowych. Dzięki niemu klient ma prawo korzystać z sieci bez potrzeby przedłużania umowy i zrezygnować z niej w dowolnym momencie. Co ważne, w tym przypadku koszt podłączenia światłowodu w bloku lub domu jednorodzinnym jest zbliżony do cen ustalonych dla umów czasowych.

Dobrze też wiedzieć, kto płaci za podłączenie światłowodu. Niezależnie od wybranej taryfy, wydatek ten ponosi klient. Cena zależy od okresu obowiązywania umowy oraz miejsca jej zawarcia. Na ogół mniej płacą osoby, które decydują się na zamówienie usługi przez internet. Warto śledzić aktualne propozycje Play, a być może uda się trafić na promocję. Operator często daje możliwość skorzystania z niższej kwoty za aktywację połączenia czy okresów, gdy za abonament nie trzeba płacić.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl