Porady Internet

Jak dobrać ofertę internetu, która sprosta Twoim potrzebom?

1 lutego 2022 5 minut czytania

 

Aktualnie wśród wszystkich dostępnych ofert internetu czy to stacjonarnego, czy mobilnego naprawdę jest w czym wybierać.
Ich mnogość podyktowana jest różnorodnością potrzeb i oczekiwań klientów. Oczywiście nie bez znaczenia jest tu też dostępność poszczególnych rodzajów internetu w danej lokalizacji, w której dany klient mieszka.

Co tak naprawdę jest ważne przy wyborze oferty internetu?

W celu przeprowadzenia ogólnej oceny poziomu kompetencji internetowych wśród internautów, postanowiliśmy przeprowadzić wraz z Karolem Paciorkiem sondę uliczną, z której wynika, iż 42% z nich nie wie jaka jest różnica pomiędzy internetem stacjonarnym a mobilnym. Co więcej, 76% badanych nie potrafi podać nawet przybliżonej prędkości pobieranych danych w domu. Z kolei na pytanie o wskazanie konkretnej niskiej prędkości pobieranych danych, w przypadku internetu stacjonarnego 59% nie potrafiło tego określić, a w przypadku internetu mobilnego było to 66%.
W drugą stronę, czyli wskazanie konkretnej wysokiej według badanych prędkości odpowiedzi były podobne, odpowiednio 58% i 65% z nich nie wie jaka to miałaby być wartość.

Z czego to wszystko wynika? Otóż dzisiejsze oferty internetu oferują już takie prędkości, które w zupełności odpowiadają potrzebom i oczekiwaniom klientom, ważne by właściwie dopasować ją do ich profilu korzystania z internetu, a co ważniejsze - właściwie dobrać rodzaj internetu (światłowód, kablowy czy mobilny) do swojej lokalizacji.

 

Jaki rodzaj internetu będzie właściwy?

Zaskakujący w wynikach badań jest fakt, iż mimo, że prawie połowa użytkowników internetu nie potrafi wskazać konkretnych różnic pomiędzy internetem stacjonarnym a mobilnym, w sytuacji kiedy daje się im do wyboru konkretną technologię - ofertę światłowodu, internetu kablowego lub mobilnego - aż 64% badanych wybiera światłowód, kablowy i mobilny odpowiednio 6% i 13%.

Bierze się to z tego, że światłowody mają dobrą prasę w Polsce, mówi się o nim wszędzie -  w prasie, radiu, telewizji czy w internecie, zwykle w kontekście inwestycji, programów Cyfrowa Polska, Cyfrowa Gmina itp. Klienci słyszą też o tych światłowodach od swoich znajomych czy rodziny - bierz światłowody, będziesz zadowolony. To z pewnością tworzy w głowach klientów obraz usługi internetu jako idealnego,
z którego zawsze będzie zadowolony.

Tak więc wszędzie, gdzie jest możliwość skorzystania ze światłowodów, warto by to właśnie tę ofertę wybrać. Jeszcze większe zadowolenie
z posiadanej i pożądanej przez siebie oferty będzie wtedy, gdy będzie ona w niskiej cenie.

Zważywszy na to, że ¾ klientów nie potrafi wskazać nawet przybliżonej prędkości pobieranych danych
w domu, tak więc nie ma ona dla nich większego znaczenia, najlepsze i wystarczające dla większości klientów będą najtańsze światłowody z najmniejszą prędkością pobierania 300 Mb/s.

Bardziej wymagający klienci z większymi potrzebami, zwykle sami wskazują i wybierają większe prędkości 600 Mb/s czy nawet 1 Gb/s - bo dużo grają online, oglądają filmów i seriali przez internet czy wykonują pracę zdalną, a dzieci często korzystają z nauki zdalnej, zwłaszcza w ostatnim czasie.

W przypadku Internetu stacjonarnego/kablowego, który jest przecież równie dobry, co światłowody, również konkretny plan można dopasować do profilu korzystania z internetu przez danego klienta. Klienci bez sprecyzowanych preferencji i wymagań powinni być w pełni zadowoleni z niskiej ceny i planu z najniższą prędkością transferu, a więc 150 Mb/s. Wraz z komunikowaniem przez klienta większych potrzeb, tutaj również bardziej preferowana będzie przez nich samych wyższa prędkość, a więc 300 Mb/s i 600 Mb/s.

Co z internetem mobilnym?

Zwykle dopiero trzecim wyborem dla klientów będzie oferta internetu mobilnego, w przypadku gdy brakuje w jego lokalizacji możliwości instalacji światłowodów czy internetu stacjonarnego/kablowego.

Tu jednak sytuacja się komplikuje z uwagi na ograniczenia samego transferu danych w miesiącu, jakie towarzyszą ofercie na domowy internet mobilny. Dla jednego klienta, który mieszka sam czy dla studenta,który wyjeżdża na studia wystarczający będzie pakiet z limitem 100 GB w miesiącu. Przy większej liczbie osób korzystających w danej lokalizacji z internetu, oczywistym wyborem będą większe limity transferu - dla par będzie to 200 GB, a dla rodzin z dziećmi już 500 GB.

Większe limity będą odpowiednie dla rodzin również dlatego, iż skoro nie ma możliwości w ich lokalizacji skorzystać z internetu stacjonarnego, to i nie ma też opcji na telewizję kablową, a z tej mogą skorzystać przez internet (co zwiększa zużycie transferu) na przykład dzięki usłudze Play NOW TV.

Nie zapominajmy tu też o innej grupie klientów, którzy mieszkają w lokalizacjach bez dostępu do łączy stacjonarnych, jak i jeszcze z nieco gorszym zasięgiem internetu mobilnego, na przykład poza większymi miastami czy na wsiach. Tutaj również są dla nich rozwiązania w postaci oferty mobilnego internetu domowego NET BOX w technologii 5G, z anteną zewnętrzną poprawiającą znacząco zasięgi i dostępną również z dużymi limitami 400 GB czy 500 GB, co powinno zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających rodzin, szukających najnowocześniejszych rozwiązań.

Potrzebuję oferty głosowej wraz z domowym internetem mobilnym

Inną grupą klientów, którzy mogą wybrać dla siebie idealną ofertę internetu mobilnego są osoby, które albo już korzystają z oferty głosowej i potrzebują do tego dokupić domowy internet mobilny, albo poszukują takiego nowego zestawu dwóch usług.

Mogą to być pojedynczy klienci mieszkający sami, pary czy nawet rodzina z dzieckiem. Dla nich najlepiej dopasowaną ofertą będzie Play Homebox z dużą paczką danych w smartfonie 150 GB + osobna  karta SIM, którą można włożyć do routera WiFi i korzystać na niej
z dodatkowej paczki danych 200 GB w domu.

Przy drugiej osobie, może to być partner, taką samą ofertę może on dokupić za 25 zł przy przeniesieniu lub dla nowego numeru - 35 zł
i robi się już 400 GB transferu danych w miesiącu. Podobnie, gdy klient decyduje się na dokupienie trzeciego numeru dla dziecka, transfer miesięczny rośnie do 600 GB.

To bardzo atrakcyjna oferta, w której za 140 zł miesięcznie przy przenoszących numer czy nawet za 160 zł dla nowych klientów, trzy osoby w rodzinie mogą korzystać z nielimitowanych rozmów komórkowych i stacjonarnych, nielimitowanych wiadomości SMS/MMS i 150 GB transferu w smartfonie oraz łącznie z 600 GB transferu danych w miesiącu w domowym internecie mobilnym, co daje średnio na osobę koszt 46,66 zł lub 53,33 zł w miesiącu - tyle kosztują zwykle same abonamenty głosowe z dużo mniejszymi paczkami transferu danych
w smartfonie.

Tak więc naprawdę klienci mają w czym wybierać, jeśli chodzi o usługi dostępu do internetu, niezależnie od jego rodzaju, parametrów, dostępności czy mniej lub bardziej zdefiniowanych potrzeb.

 

Specjalnie dla Ciebie - oswój
internet stacjonarny

Sprawdź, co przygotowaliśmy z myślą o Tobie 😁