Telefon nie chce się uruchomić Sprawdź jak sobie poradzić 1.jpg
Porady

Telefon nie chce się uruchomić? Sprawdź jak sobie poradzić.

28 marca 2023 4 minuty czytania

Smartfon nagle sam się wyłączył i nie chce uruchomić się ponownie? Niedziałający telefon to współcześnie dość niewygodny problem, który może dotknąć każdego. Co więc zrobić w takiej sytuacji?

Spis treści:
Telefon nie chce się włączyć – jakie mogą być przyczyny?
    Niedziałające akcesoria albo port ładowania
    Uszkodzenia mechaniczne
    Karta SIM
    Awaria baterii
Jak naprawić usterkę?


Telefon nie chce się włączyć – jakie mogą być przyczyny?


Przed szukaniem odpowiedniego serwisu telefonów, który rozwiąże usterkę, warto samemu przyjrzeć się smartfonowi, ponieważ istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc w uruchomieniu urządzenia lub zdiagnozowaniu problemu.


Niedziałające akcesoria albo port ładowania


Jeśli smartfon nie chce się włączyć i ekran pozostaje czarny, może to oznaczać, że ładowarka od niego nie działa. W takim przypadku warto najpierw sprawdzić, czy w gniazdku na pewno jest napięcie. Jeśli to zostanie potwierdzone, a telefon ciągle nie reaguje, możliwe, że doszło do uszkodzenia samej ładowarki. Korzystanie z niej w nieodpowiedni sposób może łatwo doprowadzić do zniszczenia kabla. Szarpanie, wyginanie czy korzystanie z telefonu podczas ładowania – to jedne z częstych przyczyn usterki.Co kluczowe, z takim problemem łatwo można sobie poradzić. Wystarczy wymienić urządzenie. Jak poznać, że to wina ładowarki? Najlepiej delikatnie spróbować poruszać kablem, gdy jest on podłączony do smartfona. Jeśli w pewnym momencie telefon zareaguje, a ekran zamruga, uszkodzenie jest pewne.


Sprawdź także: Jak szybko naładować telefon? Kilka prostych porad!


Jeśli z ładowarką jest wszystko w porządku, problem może leżeć w wejściu do ładowania telefonu. Zdarza się, że zostaje ono uszkodzone przez nieodpowiednie podłączanie do ładowarki. Jeśli gniazdo ładowania jest całe, a smartfon ciągle pozostaje wyłączony, istnieje możliwość, że wejście jest zabrudzone. Nie jest ono w żaden sposób zabezpieczone, więc o to nie jest wcale trudno. Można spróbować delikatnie oczyścić je za pomocą patyczka higienicznego, jednak należy robić to ostrożnie, aby niczego nie uszkodzić.


Uszkodzenia mechaniczne


Telefon ładuje się, ale nie włącza i co, jeśli to nie wina ładowarki ani gniazda? Gdy w ostatnim czasie smartfon spadł na ziemie lub wpadł do wody, a producent nie zapewnia jego wodoodporności, to właśnie tego typu wypadki mogą być przyczyną, dlaczego urządzenie nie chce się włączyć. W przypadku zalania pomocne może okazać się jego osuszenie i ponowna próba jego włączenia. Warto wyciągnąć też baterię oraz kartę SIM, a potem pozostawić do wyschnięcia. W większości smartfonów nie ma jednak możliwości samodzielnego otwarcia tylnej klapy.


Sprawdź także: Zalany smartfon. Co zrobić, kiedy telefon nie jest wodoodporny?


Co zrobić, gdy zawiesi się telefon ze wbudowaną baterią? Wtedy prawdopodobnie trzeba skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu. Przy upadku sprawa jest trudniejsza. Jeśli z zewnątrz nie widać uszkodzeń, a szybka jest cała ani nie ma żadnych innych usterek, nie znaczy to, że nie doszło do uszkodzenia wewnętrznego. Warto udać się więc do serwisu, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.


Karta SIM


Karta SIM może mieć wpływ na włączanie urządzenia, zwłaszcza gdy telefon nie uruchamia się do końca i zatrzymuje na logo producenta. Jeśli ekran dotykowy nie reaguje i wygląda na to, że smartfon się zawiesił, przyczyną problemu może być uszkodzona karta, której styki zostały naruszone.


Awaria baterii


Smartfony są często nadmiernie wykorzystywane do pracy i rozrywki. Znajduje się na nich wiele zainstalowanych aplikacji i gier, a z samego urządzenia korzysta się po kilkanaście godzin dziennie. Programy działające w tle, których się nie wyłącza, ostatecznie mogą doprowadzić do jego uszkodzenia.

Telefon sam się wyłączył i nie chce się włączyć? W ten sposób urządzenie zapobiega przegrzaniu się baterii. W tym przypadku może pomóc restart, ale warto odciążyć urządzenie i odinstalować niektóre aplikacje. Warto też skorzystać z opcji przechowywania danych, zdjęć i plików w chmurze albo na dysku zewnętrznym. Jeśli uda się włączyć smartfon po restarcie, należy wejść w Ustawienia, gdzie można sprawdzić kondycję baterii. Pojawi się tam informacja o jej bieżącym stanie, a także czy zalecana jest wymiana.


Jak naprawić usterkę?


Co zrobić, gdy telefon nie chce się włączyć albo kiedy się wyłącza mimo naładowanej baterii? Najprawdopodobniej trzeba zrobić reset. Są dwie opcje resetu: miękki i twardy.

Miękki polega na ponownym włączeniu telefonu. Jeśli awaria nie jest poważna, po chwili powinno się udać ponownie uruchomić urządzenie. Do miękkiego resetu zalicza się również wyciągnięcie i ponowne włożenie baterii.


Sprawdź także: Tryb awaryjny w telefonie – jak go włączyć?


Twardy reset jest zdecydowanie bardziej inwazyjny. Polega na przywróceniu ustawień fabrycznych telefonu. Hard reset, w zależności od modelu smartfona i jego producenta, może wyglądać różnie.

W telefonach z Androidem należy wejść w Ustawienia i szukając opcji „System”, znaleźć sekcję o nazwie „Kopia zapasowa i restartowanie”. Następnie powinno się wybrać „Przywróć ustawienia fabryczne". Jeśli smartfon nie chce się włączyć, trzeba przytrzymać jednocześnie przycisk blokady i zwiększania głośności przez kilkanaście sekund. Wtedy nastąpi jego przywracanie do ustawień fabrycznych. W telefonach z systemem iOS pozostaje przytrzymać przycisk blokady oraz zmniejszania głośności. 

Jeśli to nie zadziała, a smartfon wciąż nie chce się włączyć, należy oddać sprzęt do serwisu. Może również się okazać, że konieczny będzie zakup nowego urządzenia. 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl